Originální název: Das gelobte Land

ISBN: 978-80-249-2749-7

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2749-7 376
Ikar (2009) 978-80-249-1185-4 374
Ikar (2003)

Autorův poslední román, na němž pracoval před svou smrtí v roce 1970. Podobně jako v některých dalších knihách se i v tomto nedokončeném díle věnuje tematice německých uprchlíků za druhé světové války, které fašisté donutili k emigraci. Děj se odehrává ve Spojených státech, "zaslíbené zemi", v níž za války našla - zpravidla po absolvování zdlouhavého byrokratického procesu na Ellis Islandu - útočiště řada Evropanů, ať už Židů nebo jiných osob nepohodlných nacistickému režimu. V New Yorku se v komunitě židovských emigrantů ocitá i Ludvík Sommer, předčasně dospělý mladý muž, jehož minulost je poznamenaná mnoha krutými zážitky. Setkává se s přáteli, o nichž se domníval, že už dávno přišli o život, a spolu s nimi řeší vnitřní dilemata, která mohou pochopit jen ti, kdo prošli podobným peklem jako on: téměř všichni poznali vyčerpávající hledání úkrytu, ilegální přechody hranic, mučení, koncentrační tábory, smrt blízkých i těch nejbližších. Lze vůbec na takové zážitky zapomenout? Ludvík Sommer si uvědomuje, že jeho čas v New Yorku - procházky v úchvatném podvečerním světle, vztah s krásnou Marií Fiolou - je pouze vypůjčený a on se bude muset vyrovnat s minulostí. Dá se však začít ještě jednou, nanovo?

Hazakiros
  4. 11. 2013, 14:23
Nijak nadšený jsem při čtení nebyl. Chyběly mi emoce, které Remarque běžně ve svých románech měl. Přesto se jedná o hodně dobrou práci. Zvláště mi utkvěla v hlavě odpověď na otázku: Kdoví, jakou hodnotu má lidský život?
Odpověď mě občas dodnes pronásleduje ve snech.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:26
Je pozoruhodné, že poslední dvě knihy, jimž se Remarque věnoval, vypráví prakticky tentýž příběh, jen s nevelkými změnami, a otevírají zbývající téma pojící se k uprchlíkům před nacismem, otázky možnosti nového života, poválečného návratu nebo pomsty. Tato, nedokončená, je oproti své sestře romantičtější a líčí osud německého emigranta v zaslíbené zemi, kam válka nikdy zcela nedolehla, v atmosféře postupného uvolnění se ze sevření věčného strachu, v prostředí shledávání se starých přátel z Via Dolorosa a jejich přemítání nad budoucností, v ovzduší prodchnutém láskou, v němž se tu a tam objeví stíny nově poznávaného světa i dob minulých. V úvahách o závěru románu je pak cítit snaha postihnout tragičnost poválečné situace pro ty, kteří přežili, ale nikam již nepatří. 80 %
hitchhiker
  17. 5. 2014, 16:44
Kniha ač nedokončená je celkem dobrá, místy zmiňovaná pravidla laonského brevíře rovněž. Přesto jsem byl z této knížky částečně zklamán, až příliš podle mne kopírovala román Stíny v ráji.