Krajina stínů

Krajina stínů Originální název: Krajina stínů

Aurora - 1998
ISBN: 8085974444

Aurora (1998) 8085974444 368

Výbor Krajina stínů nám představuje E.A.Poa v méně známé podobě.
Mnohé čtenáře zřejmě překvapí,že Poe parodoval nejen jiné autory, ale i sám sebe. Měl ve zvyku napsat na stejné téma vážnou povídku a potom její komickou variantu.
Někdy se obratná ruka vypravěče i zdravý rozum uplatňují v důmyslně vypointovaných povídkách s racionálním rozuzlením, jindy stylizuje vypravěče do role vědce, který s přesností popisuje podivuhodný experiment a smývá hranici mezi beletrií a populárně naučnou literaturou a povídka se stává mystifikací.
Poeova groteskního smyslu pro humor si však kritika příliš necenila,snad i proto,že byl schopen zlehčovat nebo parodovat díla, kterých si sám nejvíc vážil. (Založil/a: Yellow)

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

Sparhawk
  19. 4. 2012, 19:37
Soubor povídek ukazuje Poea tak, jak by člověk, který přečetl Havrana a Jámu a kyvadlo, neočekával. O skvělé Poeově práci se slovy není snad možné pochybovat; že ale dokáže i v na prvním pohled hororovém příběhu (Ligeia) vložit skrytý humor, už je jiná káva. V některých povídkách zase experimentuje s popisem ideálního obrazu krásy života očima různých vrstev lidí (Landorova vila, Brýle). Nejvíce mě potěšilo zařazení povídek Literární život pan Tenta Nonce, a dvě povídky spojené s Blackwoodem, které mám v oblibě a jejichž překlad do češtiny je takřka dokonalý.
Ale Poea nečtěte, děti, je to "zvrácený" autor, napůl šílený. Raději si přečtěte něco od Viewegha!