Fyzika od Thaléta k Newtonovi

Fyzika od Thaléta k Newtonovi

Academia - 2007
ISBN: 978-80-200-1540-2

Academia (2007) 978-80-200-1540-2 329

I fyzika, které vděčíme za technické vymoženosti současného světa, měla své dětství; souvislosti mezi přírodními úkazy se snažili vysvětlit bez pomoci nadpřirozených sil už antičtí filozofové. A když za „temného středověku“ dospívala, dohlíželi na ni muslimský matematik a optik Alhazen s lékařem Avicennou a veleučení křesťané Albert Veliký, Roger Bacon a Mikuláš Kusánský. Teprve v renezanci dosáhla zralosti a jako teoretická filozofie přírody se do jisté míry osamostatnila. Na jejím rozvoji se podílely takové osobnosti, jako byl Johannes Kepler, Galileo Galilei nebo Isaac Newton, které uspořádaly velké množství poznatků do ucelené a vnitřně nerozporné soustavy principů a teorií, jimiž se řídilo veškeré fyzikální dění. Newtonovy pohybové zákony na dlouhé roky ovládly tehdejší filozofický obraz světa, až po roce 1900 byly nahrazeny pohledem kvantověfyzikálním. Od zrození evropské vědy v antickém Řecku do roku 1643, kdy Bůh řekl „Budiž Newton“, uplynulo dvacet pět století. Že vývoj fyziky během této doby je vlastně pestrou mozaikou životních osudů lidí, kteří se o odhalení tajemství přírody zasloužili, se mohou přesvědčit čtenáři této knížky.

Ailees
  29. 6. 2014, 22:33
Po této knížce jsem sáhla v touze po doplnění informací o úplných prvopočátcích lidského poznání světa, vesmíru a vůbec... Bohužel se nedá říct, že bych si nějak zvlášť rozšířila obzory. Období starověku (Řecko/Řím) a raného středověku je pojato víceméně encyklopedicky; např. cokoliv podrobnějšího o osobnostech arabského světa zde prakticky nenajdete (kromě jména a souhrnu díla). Jednotlivé kapitoly (tj. životopisy) jsou prokládány historickými vsuvkami ("co se kde právě dělo a proč"), které působí celkem zbytečně a občas mi přišly až vytržené z kontextu. Jednoduše řečeno – myšlenka dobrá, provedení lehce pokulhává :-) Zajímavé věci se zde však najít určitě dají - pokud se tedy hned v úvodu neztratíte v záplavě jmen řeckých filosofů (která alespoň mně znějí téměř všechna stejně)...