Básníci Evropy

Básníci Evropy Originální název: Básníci Evropy

Česká televize - 2007
ISBN: 978-80-85005-89-9

Česká televize (2007) 978-80-85005-89-9 277

Čtrnáct velikánů evropského šansonu patří k "rodinnému stříbru", které má lesk po celém světě. Kniha vychází ze stejnojmenného cyklu České televize a představuje legendy jako Ian Anderson, Donovan či Gilbert Bécaud, Jiří Suchý a Milan Lasica či ruský génius Bulat Okudžava. Seznamuje i s autory hitů u nás zlidovělých: francouzského Huguese Aufraye známe díky Matuškovým Slavíkům z Madridu, moldavský komponista Eugen Doga je zase otcem "cikánské lidové" Nane cocha z filmu Cikáni jdou do nebe. Sláva dalších z Holandska, Rakouska či Itálie k nám prostě nedolehla přes železnou oponu. A kvůli železné oponě jsme naopak nechtěli poznat to nejlepší z někdejšího východního bloku. Díky Básníkům Evropy nahlédneme zblízka do života a díla čtrnácti kumštýřů, poznáme jejich umělecké vzory, životní styl, rodinné krby i tvůrčí svatyně. Autor cyklu a průvodce všemi jeho díly Jiří Vondrák je sám zapálený písničkář a je s představovanými osobnostmi duchovně spřízněn. Je tedy odborník na slovo vzatý.