Sparta Praha - srdce naše

Sparta Praha - srdce naše

Epocha - 2007
ISBN: 978-80-87027-39-4

Epocha (2007) 978-80-87027-39-4 493

HC Sparta Praha patří mezi nejstarší hokejové oddíly naší planety. Více jak stoletá historie klubu - milovaného i zatracovaného zároveň - však pro širokou sportovní veřejnost představovala až donedávna velkou neznámou. Vůbec poprvé byla odtajněna před třemi lety. Od té doby se podařilo zpracovat nová fakta, a především - sparťané se dvakrát po sobě radovali z vítězství v play off české extraligy, čímž počet mistrovských titulu navýšili na osm! I proto vznikla tato mimořádná, bezmála pětiset stránková publikace, ještě podrobněji a poutavěji mapující nejen úsměvné pionýrské počátky. S nadhledem a nezaujatě, častěji však prostřednictvích osobních vzpomínek, vypráví o legendách světového významu, stejně jako o nezapomenutelných a někdy rozporuplných osobnostech domácí soutěže. O Josefu Malečkovi, Karlu Koželuhovi, Vladimíru Zábrodském či Karlu Gutovi. Zkrátka ale nepřijdou ani pamětníci a obdivovatelé Františka Tikala, Luďka Bukače, Jiřího Holečka, Jana "Gusty" Havla, Jaroslava Šímy, Pavla Richtera, Jiřího Hrdiny, Jaromíra Šindela, Richarda Žemličky, Jiřího Zelenky, Petra Břízy, Jana Hlaváče či Jaroslava Hlinky. A mnoha a mnoha dalších. Jejich profily jsou prokládány zajímavostmi ze všech ligových sezón a problematickými kauzami, například o skandálním utkání s I. ČLTK během nacistické okupace. Opomenuty však nejsou ani aféry kolem sjednaných sázek či vyhecované bitvy s Brnem, Jihlavou či bratislavským Slovanem. Naprosto jedinečná je statistická příloha, obsahující mj. abecední seznam všech hráčů a osobních bilancí od roku 1936 do současnosti, stejně jako obšírný přehled rekordů - klubových, individuálních, v základní části nebo v play off! Pestrý průřez sparťanskou historií lemují desítky černobílých i barevných fotografií a unikátních reprodukcí.