Originální název: Maskerade
Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Talpress - 2012
ISBN: 978-80-7197-464-2

Talpress (2012) 978-80-7197-464-2 700 Knihy Zajímavé časy a Maškaráda vyšly jako jedna.
Talpress (1998) 80-7197-076-X 397

Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová se vydali na klidnou a odpočinkovou cestu do Ankh-Morporku, kde hodlají navštívit místní Operu.
Ovšem není to Opera jako jiná, v jejích stínech se pohybují maskované postavy, vraždy na jevišti nejsou jen metaforické a kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových oprátek padouchy v odporných večerních oblecích.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 10:41
Fantom Opery à la Terry Pratchett nezklamal.
Esme Zlopočasná a Stařenka Oggová v Ankh-Morporku - už jen ta představa je vtipná. A co teprve realita...
Keatin
  1. 8. 2012, 9:44
Moje první seznámení s Esmeraldou von Donnerwetter (Bábi Esme Zlopočasná) a stařenkou Gytou Oggovou. :) Super, super, super. Tyto dvě dámy mne absolutně dostaly, opravdu jsem se nasmála. A hlavně ty pratchettoviny - Sardelli (Salieri), Kouzelna pikola (Kouzelná flétna), Představení musí pokračovat (Show must go on). :D A další a další.

"Ano, pomyslela si, představení musí pokračovat. Je to, jako když sílí bouře ...Ne, je to jako milování. Ano. To je mnohem vhodnější, oggovská, metafora. Vložíte do toho všechno, co ve vás je, takže dříve nebo později dospějete k okamžiku, kdy musíte pokračovat, protože si nedokážete přdstavit, že byste mohli přestat. Ředitel by jim mohl strhnout i několik tolarů z gáže, a stejně by pokračovali a každý to věděl. Pořád budou pokračovat." :)
Tanmut
  21. 11. 2014, 13:08
Nedoporučuji si před Maškarádou přečíst Fantoma opery, jak jsem to udělal já. Zbytečně vám to zkazí začátek. Opačný postup musí být mnohem větší legrace.
Hodně mi vadí, že autor čarodějky přeexponoval: Mezi Dámami a Pány byly dokonalé, hrozivé, lidské, všechno; tady se pomalu stávají všemocnými hybatelkami událostí.
Opět je to zábavné, ale jde prostě o mix již použitých nápadů v nových kontextech.
Dost se divím, že Bábi nenavštívila svého dávného kamaráda Výsměška.
teola
  15. 2. 2011, 21:18
Tato kniha mě přivedla na vaši stopu, pane Pratchette :-) Úžasně vtipné, hlavně když vím, že to tak trochu paroduje Fantoma opery , kterého mám moc ráda :-) Vřele doporučuji
Tojaheva
  12. 2. 2016, 11:27
Ano ano ano ! Příběh plný zábavy nezklamal a naplnil moji duši humorem a dětskou radostí. Děj, který se odehrává na prknech, která znamenají svět, je úžasně známý a vtipný.
prkali
  2. 2. 2013, 20:23
"...Když dostavník začal znovu nabírat rychlost, Stařenka Oggová se s širokým přátelským úsměvem rozhlédla po ostatních cestujících.
"Dobré ráno," řekla a začala se přehrabovat ve svém pytli. "Jmenuju se Gyta Oggová, mám patnáct dětí, tohle je moje kamarádka Esme Zlopočasná, jedeme do Ankh-Morporku, dal by si někdo chléb s vajíčkem na tvrdo? Mám jich spoustu. Spal na nich sice kocour, ale nic jim není, podívejte, stačí takhle udělat a narovnají se. Ne? Jen si poslužte. Počkejte, mrknu, co tady ještě mám... aha, nemá s sebou někdo otvírák na pivo?"
Muž v rohu naznačil, že on by něčím takovým disponoval.
"Výborně," přikývla Stařenka. "A má někdo něco, z čeho by se dala láhev piva vypít?"
Další muž s výrazem naděje přikývl.
"Výborně," řekla Stařenka. "A teď, má někdo láhev piva?".."
wwwhisk@s
  21. 8. 2013, 11:16
Neprozíravě jsem si nejprve sehnala záznam představení, který vůbec nezklamal moje očekávání. Ale kniha je dokonce předčila. Říkala jsem si, že po tak vtipné interpretaci mě originál už rozesmát nemůže. To jsem se dost mýlila. Další skvělá kniha, s mojí druhou nejoblíbenější postavou v čele - Bábi Zlopočasnou. Opět tu jsou nezapomenutelné momenty. Vidět dva největší mistry kamenné tváře při pokeru - to stálo za to! Nad hodnocením ani nepřemýšlím.
Bernadette
  7. 9. 2016, 13:48
"Nahoře byl muž, který schodiště teoreticky zametal. Prakticky totiž jen přesouval za pomoci koštěte prach, dopřával mu nového výhledu a možnost udělat si nové přátele." A to je jen vstup do bláznivého světa opery! Když se do něj přimíchají ještě Esmeralda von Donnerwetter, Gyta Oggová, Silver hrabě d'Argenti a Duch Opery je o zábavu skutečně postaráno.
antoniana
  24. 7. 2015, 15:43
Skvělé, čarodějky prostě válí. Narozdíl od předchozích dílů tady se víc dostává do popředí Stařenka, která skrývá netušené literární sklony a dokáže se infiltrovat do jakéhokoli prostředí. Pratchettovské podání operního světa je úžasné a neskutečně trefné.
inhalium
  21. 6. 2011, 23:12
Můj první a poslední Patchett. Přečetla jsem ho na základě zhlédnutí představení v Divadle v Dlouhé. Není to můj šálek kávy, na druhou stranu se nedivím, že si Pratchett svým jemně populistickým a humorným stylem získal řadu příznivců. Proč ne.
snedy
  9. 1. 2014, 21:23
Čarodějky zase tolik nemusím, ale Maškaráda byla naprosto úžasná, energická a svižná jízda. Pro mě osobně s Bábi a Stařenkou asi nejlepší díl...
Aratar
  21. 8. 2014, 18:52
Ne vše mi od Pratchetta sedne, ale knížky s čarodějkami mám ráda a tohle se trefilo. Naprosto excelentní parodie na operu, její bombastický svět, přetrvávající pověry i záhadného fantoma, který ji obývá. Už dlouho jsem se tak nenasmála.
Ať se děje, co se děje, show must go on. :-)
Bruffie
  29. 7. 2014, 21:45
Kniha je jedna z nejlepších ze Zeměplochy, hlasové dispozice Anežky (pardon, Perdity X.)
jsou nevídané (i velká Gigliová by koukala :-D), v Divadle v Dlouhé jsem byla 2x, podruhé na derniéře za přítomnosti T.Pratchetta - byl očividně spokojen. Já taky. A ten Smrť... to se musí zažít. Moc doporučuju, já jsem čarodějkama začínala a dodnes je mám asi nejradši.
maddean
  18. 1. 2011, 18:53
Úžasná stejně jako ostatní knihy Terryho Pratchetta. Patří mezi jednu z nejoblíbenějších ze Zeměplošské série. Hlavně díky postavám, které si může člověk téměř pokaždé přiřadit k lidem ve svém okolí.
hawranek
  22. 12. 2010, 22:25
V každém z nás se skrývá hrdina nebo jiná osobnost, ale prakticky každý to musí skrývat....A Bábi v roli velké dámy žeru :D....pokud fandíte knize, vyplatí se sehnat si záznam představení Divadla v Dlouhé....záznam je sice tříhodinový (a prý je zkracovaný :D), ale stojí za to....
ffoxik
  13. 6. 2016, 0:19
Opravdu výborný způsob jak někoho zasvětit do zákulisí opery. Pan Pratchett k tomuto tématu připoutal i takového operního neznaboha jako jsem já. I když jsem myslel že mě toto téma neosloví, hltal jsem knihu takřka jedním dechem a dokonce jsem po přečtení knihy mohl bez újmy shlédnout i Fantoma opery.
LordBartimaeus
  24. 3. 2015, 9:03
Snad první kniha, kde se mi zdá, že stařenka Oggová má navrch nad bábi!! Každopádně i tak skvělé, skvělé, skvělé! Doporučuji si poté pustit záznam Divadla v Dlouhé - jejich zpracování prostě nemá chybu! (řekl bych, že v některých pasážích je hra i lepší než kniha...)
Paulie
  24. 4. 2014, 12:37
Můj první, bohužel však i poslední Pratchett. Asi jsem od knihy čekal příliš. Pratchettův humor je pro mne až příliš populistický a nijak překvapivý, bohužel... Ale obálka je hezká...
jeane987
  23. 1. 2012, 16:23
Pan Pratchett opět nezklamal. Bábi Zlopočasná mě vždycky dostane, navíc úžasná parodie Fantoma opery :)
Erestor
  2. 11. 2011, 0:06
Když mam na mě padá smutná nálada ,tak dvě stařenky mi vždy vykouzlí usměv :D stačí namátkově nalistovat pár stránek třeba uprostřed a je vymalováno:D