Originální název: Zeit zu leben und Zeit zu sterben

Odeon (1986) 315
Odeon (1984) 315
Odeon (1980) 315
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1957) 372

V tomto románu se autor jakoby vrací ke své prvotině Na západní frontě klid. Děj se však odehrává o dvacet let později, v době, kdy nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku a po počátečních úspěších je tlačeno spojeneckými vojsky zpět. Stejně jako ve svém nejslavnějším díle autor líčí osud mladého německého vojáka na frontě, během dovolené doma a po opětovném návratu do bojové linie. Román je nabitý napětím, ale i zoufalstvím nad beznadějí lidských osudů a ničivým společenským fanatismem. Jen krátce - během hrdinova pobytu v rozbombardovaném rodném městě - vysvitne poslední naděje na nový život: láska.

Ariko
  4. 9. 2014, 16:31
Klasický Remarque - jako vždy velmi čtivý a příjemný i přes nepříznivost doby, kterou popisuje. Doporučuji všem
Všivák
  21. 1. 2012, 8:26
Příběh vojáka, který nebyl alespoň dva roky na dovolené. Strašně se těší domů na rodiče. Když tam ale přijede čeká ho nemilé překvapení a zjištění, že na frontě to nebylo zas tak hrozné s porovnáním zničeného civilního města plným fanatismu. Strachu z náletů a represí. Napsané realisticky bez kudrlinek. Po tomhle se mi fakt nechce válčit.
Abigor
  30. 5. 2012, 10:44
a/ Klasickej Remarque = extra super geniálně nechutně skvělá kniha
b/ filosofující pasáže = k vzteku skvělý
c/ Josef ála Koncentráčník = jeho promluvy a vůbec postava na mě působí spíš, jako ozvěna, než jako opravdová postava, jako kdyby mi to Remarque neříkal na férovku, co ten frajer dělá, případně dělal, což veškerý jeho jednání v knize jen umocňuje = Parádně děsuplný
c/ scény z války = zachovává, neřkuli zvyšuje standart, kterej nastolil v Na západní frontě klid - spoustu mrtvol, popravování, vší, krys, smrti a hnití
d/ drastičnost a atmosféra = jednoduše dekadentní krása. Celý je to bezvýchodný, strnulý, ubíjející až do... Inu, všichni víme, nač narážím a není to nic jinýho, než ženská, která ovšem dojem strachu ještě umocňuje! A drastičnost... Scéna bombardování města a úmrtí těch dvou dětí mě dostala do kolen a dala mi tak po tlamě, že jsem byl v sádře ještě půl roku po tom, co jsem to dočet!
e/ láskyplnou dějovou linii ponechávám bez komentáře
f/ nelíbilo se mi (a že tohle bylo snad jediný, co se mi nelíbilo), jak Graeber filosofoval o náboženství. Nedokázal jsem se přes to přenést a získat si nadhled (inu, není se co divit - jsem křesťan. Snesl jsem de Sadovy narážky na Boha, ale až to, co pan Remarque píše zde, mi opravdu vadilo)
g/konec = na můj vkus až příliš jednoduchej a navíc už jsem ho někde čet.. Ale jak to mohlo dopadnout jinak?

Je to skvělá kniha, opravdu skvělá kniha od skvělého autora, ale ten konec! Mohl jsem mít šílenou katarzi, ale ten konec mi to zkazil. Kdybych měl hodnotit procenty, dal bych 95% s tím, že 5% ubírám kvůli konci.

Tojaheva
  11. 5. 2015, 9:50
I když jsem na knihu slyšela samou chválu, nedokázala jsem si představit, že mě toto téma tak vtáhne do děje a já nebudu schopna se od knihy odtrhnout. Riskovat se občas vyplácí a já už se těším na další knihu, kterou si od spisovatele přečtu.
G8
  29. 7. 2016, 21:56
Obsahuje spoiler spoiler Konečně jsem zase jednou četl knihu od Remarquea, kde hlavní hrdinka nezemřela na nějakou zhoubnou nemoc.
Chválím velmi poutavý popis bombardovaného Německa.
Remarqueovo existencionalistické filosofování mi leze na nervy v téměř každé jeho knize, takže k tomu snad ani nemá cenu se nějak hlouběji vyjadřovat.
Gustik5
  3. 6. 2015, 10:10
Mně osobně se to líbilo víc, než román "Na západní frontě klid." Tato kniha na mě měla větší emocionální dopad a zdála se mi čtivější. Remarque zachycuje hrůzy války bez příkras a celé se mi to zdálo smutnější právě díky "lovestory," který se na pozadí všech těch událostí odehrával.
moonchild
  10. 10. 2013, 14:53
Román nabitý napětím,ale i zoufalstvím nad beznadějí lidských osudů.Skvělí román skvělého spisovatale.
Manon
  14. 12. 2013, 22:17
Byla to třetí kniha, kterou jsem od něho četla a... jsou všechny strašně stejný. Ze začátku jsem byla nadšená, ale tady už mé nadšení úplně opadlo.
jamalka
  1. 2. 2010, 22:23
Jeden z nejlepších Remarquových románu, který dokonale vystihuje potřebu života a lásky ve válečné době.
23.44
  30. 9. 2015, 21:15
Jsem trochu zklamaná. Samozřejmě téma zajímavé- německý voják, který prohlédne. Ale mně by stačil popis událostí, atmosféry, vyjádření pocitů, abych pochopila to zoufalství. Není třeba ukazovat prstem a říkat: tohle je zoufalé, pokud jste si nevšimli. Nevím, jestli jsem se vyjádřila přesně, autor mi vnucuje názor, ale já si ho chci vytvořit sama.
ilon-a
  14. 2. 2013, 20:58
Naprosto neskutečná kniha. Líbí se mi Remaeqův styl psaní. Píše vše otevřeně beze sraní jak to opravdu za 2. světový války vypadalo, dokázal na papír skvěle zachytit strach a úzkost lidí i bezmoc, která v té době panovala. Chvílema jsem až měla pocit, že tu válku opravdu zažívám. Příběh taky parádní. Miluju romány z tohodle období a musim říct, že tenhle byl zatím jeden z nejlepších, co jsem četla.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 13:57
Vynikající román skvělého spisovatele. Neuvěřitelné filosofické pasáže , za něž by se nemuseli stydět ani opravdoví velikáni. Nádherná kniha, která se dá číst i několikrát, a stále se v ní objevují nové a nové myšlenky.
MiriamBlahova
  8. 12. 2015, 9:15
Jsem ráda, že někdo dokáže popsat válku i z druhé strany. Všude jsou knihy o obětech, utlačování a zvěrstvech, které vytvářelo Německo. Málo kde se ale najdou příběhy, jak trpěli i obyčejní občané Německa, jak bylo těžké uvěřit - kde se ukrývá pravda a jak moc zasáhla válka do jejich životů. Doplnění děje o románek a vzplanutí lásky jen podkresluje útrapy obyčejného člověka... moc se mi kniha líbila!
ready19
  3. 4. 2014, 10:00
Remarque ve své nejlepší formě! Brilantní nastínění tehdejší válečné doby...tahle kniha umí upoutat a nepustit.
Altheus
  13. 2. 2011, 0:47
Klasický Remarque - jako vždy plný jakéhosi existenciálního zamyšlení nad životem, krásně romantický, ačkoli válku neromantizující, na svou dobu nebezpečně volnomyšlenkářský a politicky nekonformní. U tohoto díla se vzhledem k prostředí i k hrdinům ovšem nelze vyhnout srovnání s dřívějším "Na západní frontě klid", oproti níž vychází "Čas žít, čas umírat" jako poražený, bohužel. Je to právě romantická zápletka (nutno přznat dovedená k dokonalosti), která tady hraje prim a zbavuje Remarqua prostoru k oné surovosti, která tolik uchvátila v NZFK. I přesto však lze ocenit pasáže zobrazující sílu fašistické propagandy i neskutečné pokrytectví vysokých funkcionářů Strany. V konkurenci ostatních autorových počinů pouhý průměr.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:25
Pohled na válečné hrůzy očima jakéhokoli obyčejného mladého nevinného člověka, z něhož pouze vyfasovaná zbraň a uniforma dočasně učinila vojáka, musí být zákonitě vždy stejný. Zpočátku pro mě bylo těžké vcítit se do pocitů muže bojujícího na straně uchvatitelů a vrahů, ale posléze jsem si uvědomil, že je třeba je vnímat především jako člověka zavlečeného do světa násilí a ničení, navíc svými vlastními lidmi. V čase příznivém pro červi poodhaluje vyprávění, rozpolcenost v myslích těch, kteří procitají ze stavu omámení vítězným tažením do skutečnosti ohrožení vlastního života, tváří v tvář porážce. Do perfektní atmosféry tohoto přerodu je zasazen melancholický příběh plný strachu a zoufalství, ale i zajímavých úvah nebo touhy po lásce a míru, které však musí být často draze vykoupeny. 90 %
Elisa99
  1. 10. 2013, 11:20
Snad ještě lepší než NZFK. Sice velmi podobné, ale Ernst je mi víc sympatický než Pavel. Až na občasné nezajímavé promluvy Alžběty této knize dávám 5 možných hvězdiček. Je to prostě klasický Remarque.
P.S.: Oba hrdinové jsou vášniví alkoholici.
Lukas
  18. 7. 2010, 10:33
Působivé dílo, které Vás "vsune" do dějě, který se hemží statečností, hrůzou, hnusem nad nacisty, láskou a smrtí. Včera vcečer jsem dočetl, tak nevím co bych ještě dodal, ještě teď jsem pln rozčarování tímto, na city působícím, dílem.
michalkouda
  7. 10. 2016, 22:08
Při této knize jsem zažíval něco podobného co u Tří kamarádů. To znamená radost z každé stránky(až na ty poslední) , 100 % vcítění do děje a těšení se na další stránky. U mě jednoznačně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Jasných 100 % :)
474
  30. 9. 2016, 21:08
Absolutně strhující, člověka to donutí přemýšlet. Remarque prostě... :) Do tyhle knížky jsem se prostě zamilovala.
LucillaPeters
  12. 7. 2015, 23:56
Realisticke, desive, velmi sugestivni, vynikajici ... Bavilo me to mnohem vic nez vsemi obdivovane Na zapadni fronte klid.
v.kubac
  3. 11. 2013, 0:48
Konec knihy a s ním spojená nespravedlivá smrt hlavní postavy mě tak rozhodila,že jsem byl vzteky bez sebe.Nádherné-kruté,tak jak to umí jedině mistr Remarque.
Leina
  25. 7. 2013, 20:08
Nemohla jsem se od této knihy odpoutat. Nejvíce jsem propadla filozofickým úvahám hlavního hrdiny o válce, kterou pohrdal po brzkém vystřízlivění a o kousku prostého štěstí mezi smrtí a zase smrtí.
EdieK
  15. 7. 2013, 2:30
Tato kniha se mi velmi líbila! O hodně více než Na západní frontě klid. Rozhodně si přečtu i jiné knihy, Remarqua jsem si dosti oblíbila.
mala_kea
  5. 4. 2013, 13:30
Vždy jsme si pod pojmem "román" představoval něco uplně jiného. On taky ne každý autor slovu román dobře rozumí a plácá páté přes deváté. Čas žít, čas umírat je ja další skvost světové klasiky, který by měl být povinnou četbou pro všechny, pro které je tento autor ikona bibliografie.
alicej
  11. 2. 2013, 17:04
Povinná četba. Nakonec tak povinná, že ji čtu pod lavicí a neodložím, dokud nedojdu na poslední stránku. Výborný Remarque.
Downpour
  2. 4. 2012, 19:23
Nádherná kniha. Velice na mě zapůsobil až reálný popis situace okolo války a o příběh bylo taky postaráno :) ... Rozhodně bych se k této knize chtěla jednou vrátit
Kadli
  12. 1. 2012, 21:55
Přečteno jedním dechem. Neskutečně působivé, reálné a máte pocit, že válka byla TAK blízko, a že byste dali vše proto, abyste ty lidi zachránili...
Marco
  1. 7. 2011, 21:43
Moc skvělá knížka, jako už pro mě bývá zvykem u Remarqueových knih. Tohoto autora jsem si oblíbil. Z téhle knihy jsem velmi cítil chuť k životu hlavních hrdinů, jak jinak, když byli deformovani válkou a chtěli žít. Užívali si života v každé maličkosti všedního "normalního" života. Skvěle napsáno a smutný konec, což se dalo čekat, ale musím se přiznat, že jsem do poslední chvíle doufal, že to dopadne dobře. Doporučuji přečíst každému kdo pochybuje o tom, že život má smysl a každému koho zajímá tématika války a lásky v ní.
Nikol
  20. 5. 2011, 16:26
Klasický Remarque, jak ho známe a máme rádi, překypující filozofickým pohledem na svět v hrůzách války. Zanechá ve vás pocit naprostého odporu k válce a konec mě (opět) tak rozčaroval, že už NIKDY nebudu dočítat Remarqua večer před spaním!
Sharul
  18. 3. 2010, 16:28
Moje nejoblíbenější kniha s válečnou tematikou (přestože tento žánr není zrovna moje krevní skupina). Dokonce bych řekla, že lepší než NZFK. Vřele doporučuji.
kwandar
  17. 3. 2010, 17:59
Skvělá kniha, jediná, kterou jsem kdy přečetl ve slovenštině :) Tohle byla moje už třetí od Remarqua a rozhodně nebyla poslední .) A ještě něco. Autora je mi opravdu líto. Po první světové válce psal romány typu Na západní frontě klid, aby lidem ukázal, jak odporná je válka. Nechápu, kde vzal pak motivaci psát to samé i po druhé válce... Jakoby těmi prvními mluvil do větru, lidi se dojali ale rychle zapomněli... Ještě že napodruhé už to jakš takš vyšlo .)