Stanice na obzoru

ISBN: 978-80-249-3138-8

Ikar (2016) 978-80-249-3138-8 192
Ikar (2009) 80-7202-522-8 189
Ikar (1999)

Před svým nejúspěšnějším románem Na západní frontě klid, který ho světově proslavil, napsal autor tři prózy: Říše snů, Gam a Stanice na obzoru, strhující milostný příběh, který byl v Německu v knižní podobě vydán poprvé až koncem devadesátých let minulého století. Román původně vycházel na pokračování v letech 1927-28 v berlínském časopisu Sport im Bild a vykazuje všechny charakteristické rysy pozdějších autorových próz. Spojují se v něm milostná tematika, popisy mondénního společenského života, prostředí automobilových závodů a vytříbené dialogy, čímž nejvíce připomíná román Nebe nezná vyvolených. Příběh automobilového závodníka Kaie, nevyrovnaného a nepokojného mladého světáka a bonvivána, je vyprávění o chlapském kamarádství a rivalitě, o ženách, těkavém neklidu, výstřelcích a povyraženích bohémské společnosti. Kai hledá a posléze nalézá sám sebe prostřednictvím tří žen, jež pro hrdinu představují rozličné možnosti jak si uspořádat vlastní život. Přes tajemnou a sebevědomou Lilian, zemitou Barbaru a koketní Maud dospívá nakonec Kai k poznání další životní cesty a po dramatickém souboji za volantem vozu nalézá svou "stanici na obzoru", která mu dlouho připadala neurčitá a nedosažitelná.

ready19
  3. 4. 2014, 9:53
Z autorových románů mě tenhle asi nejméně bavil, chybí mí silnější téma, ať už válka, nebo láska...až moc obyčejný příběh.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:23
V kontextu celé autorovy tvorby je poměrně zajímavé, jak se tato první dlouhá próza liší od dalších děl svou atmosférou, která zdaleka tolik nebalancuje na tenké čáře smrtelných nebezpečí a zůstává prakticky jen v oblasti niterných citů a láskyplných her probíhajících ve velmi vzrušujícím prostředí automobilových závodů střídajícím se s obklopujícím světem nekonečných zábav a hazardu. Přesto však na druhou stranu obsahuje ostatní příznačné rysy jeho pozdějších románů, jako je opravdové kamarádství, nekonečné soupeření, neustálý neklid mladých hrdinů nebo mnoho zajímavých úvah. Přináší přitažlivý příběh, který se odehrává v napjatém ovzduší, v němž jde především o čas, ať už na dráze nebo v životě samém, a v němž každá maličkost může vše rozhodnout. 85 %
Fiore21
  15. 3. 2011, 20:13
Knihu jsem přečetla v originále. Je psaná velmi košatým jazykem, a ikdyž jsem se s hlavním hrdinou neztotožňovala v jeho přehaně okázalém jednání ani v pohnutkách, které k němu vedly, příběh měl spád, čtení mi připomínalo houpání na vlnách - autor ví, kde může čtenáře jen tak pohupovat a kdy je naopak zapotřebí rozpoutat pořádné vlnobití. Kniha by nenudila moderního čtenáře. Celkové hodnocení 75%