Originální název: Arc de triomphe

ISBN: 978-80-2492-342-0

Ikar (2014) 978-80-2492-342-0 432
Ikar (2007) 978-80-249-0952-3 430
Naše vojsko (1971) 28/52-035-71 382
Odeon (1967) 358 3.vydání, v Odeonu 1.
Svobodné slovo (1958) 443 pod titulem Brána vítězství

Paříž v předvečer vpádu nacistických vojsk. Německý emigrant, protifašista doktor Ravic, vynikající chirurg, zde může vykonávat svou profesi pouze ilegálně. Žije bez dokumentů, ze dne na den, pronásledován úřady, a má už jen jedinou touhu: najít gestapáka, který kdysi dohnal k smrti jeho snoubenku. Střetnutí s ním i Ravicův plán odplaty, stejně jako osudové setkání s Joan Madouovou, která je jako on bez vlasti a bez domova, a průběh jejich vášnivé i tragické lásky, tvoří hlavní dějovou linii románu, jenž se stal záhy po svém vydání bestsellerem a dosáhl úspěchu i na filmovém plátně. Jeden z nejznámějších autorových románů zachycuje mnoho z vlastního osudu Remarqua i jeho generace, lidí, jejichž mládí poznamenala 1. světová válka a později nastupující nacismus. Vítězný oblouk napsal Remarque na počátku 2. světové války v Kalifornii, kam se uchýlil, když už se před postupující hitlerovskou mocí necítil dost bezpečný ani ve Švýcarsku ani ve Francii.

Lecter
  6. 5. 2015, 22:18
Povrchně jsem příběh znala,až teď dokončila celý.A samozřejmě líbil,jako každý Remarque.Ravic mě zaujal celým svým příběhem,osobností a hlavně tím,co řeší sám v sobě.To je ale ta podstata že.Odplata a vypořádání se s noční můrou v závěru tak to je top.Linie milostná je pěkná a ikdyž ji chápu,nevím co si o té Joan myslet.
Abigor
  30. 9. 2012, 20:44
Neuvěřitelné, prostě neuvěřitelné! Chtěl jsem dát jen 3 hvězdy, první polovina mě nudila tak moc, až jsem začínal litovat peněz, za které jsem knihu koupil. Druhá polovina ale začala nesmírně gradovat, některé pasáže byly napínavé tak moc, že se to snad není ani slovy popsat (ikdyž Remarque by to jistě snadno dokázal). Dobrá, ale to by bylo pořád jen za čtyři. Ale ten konec, TEN KONEC! Tahle kniha má ten nejlepší konec, s jakým jsem se u literatury kdy setkal! Kdyby celá kniha stála za nic a ještě míň, tak už jen za ten konec bych dal 5 hvězd! Dokonalost, 2 hodiny jsem musel chodit, abych překonal ohavnou katarzi! Proklatě, tohle je ohavně krásný, dokonalý konec! Bez patosu, prostě jen konec. Prostě nemám slov.
LadysR2
  27. 1. 2013, 14:18
Četl jsem kdysi ve slovenštině. První polovina nuda, ale na konci jsem byl pěkně rozhozenej. Takže začátek nula, konec 5 hvězd. Proto průměr lepší 3
Lucie.Terezie
  3. 1. 2012, 12:48
Další z Remarquových pokladů. Kniha je tentokrát zaměřena na lásku a vztah emigranta, lékaře, a jedné zajímavé Italky. Kniha je poutavá a ukazuje situaci válečné Francie. Zvláště dojímavá je pak ke konci, kdy chytne za srdce každého scéna umírající Joan. Zkrátka Erich nás opět nezklamal.
Michelle S
  9. 2. 2015, 19:23
Na Remarquovi oceňuji především to, jak dokáže dokonale popsat život se všemi jeho strastmi i slastmi. Přestože píše o nelehkých dobách, vždy dokáže ukázat i světlé stránky života, nějakou tu jiskřičku naděje. Důkaz, že i když se všechno kolem hroutí, stálo to za to.
Dalším plusem jsou postavy, které nikdy nejsou černobílé a šablonovité. Naopak jsou živé a uvěřitelné. Často dělají věci, se kterými se čtenář ne tak úplně ztotožní, ale přesto pochopí, proč je udělaly.
A tohle všechno má i Vítězný oblouk. Ten konec mě tak rozsekal, že jsem měsíc nebyla schopná napsat nějaký komentář:-))) Už jsem se sice vzpamatovala, ale rozhodně to je příběh, na které jen tak nezapomenu.
rahzul
  13. 7. 2014, 12:18
Skvělá kniha. Více než předválečná romance mě spíš zajímala vedlejší dějová linka s Haakem. Těšil jsem se jak si ho hlavní hrdina "vychutná" a hle..
Těším se na filmové zpracování, které se mi podařilo vypátrat. Před projekcí si však musím pořídit calvados a kvalitní tmavý tabák :)
Hazakiros
  4. 11. 2013, 14:30
Popravdě, nějak jsem se nemohl dostat přes začátek. Ačkoli většinou odkládám všechno, co mě od počátku nezaujme, z úcty k autorovi jsem se rozhodl to dočíst. NELITUJI ! ! ! Přes poněkud rozvláčný začít k došlo posléze k přehoupnutí a následné gradaci, jejíž vyvrcholení ve mně zanechalo obrovský dojem. Tohle stojí za přečtení!
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:49
Tak, konečně jsem dočetla tuto knihu a sdělím vám své rané dojmy, neovlivěné žádným vysvětlováním, co mi ta kniha měla dát apod. Četla jsem ji proto, že od Remarque jsem četla už Na západní frontě klid a Cesta zpátky, obě úžasné a toto dílo je jedno z jeho nejslavnějších, takže prostě ze zvědavosti, chuti znát ho a z dobrých zkušeností se spisovatelem.
Ale zklamalo mě to, asi tuším, o čem ta kniha měla být, ale myšlenky té knihy mi nic neřekly, nic mě na té knize neoslovilo, nic to ve mně nevzbudilo. Vidím tam sice kousek dějin, jak to bylo těsně před válkou, ale toť vše. Možná, jací byli lidé, ale to mi taky nedodalo moc té chuti do čtení a těch hvězdiček k hodnocení.
MsAndy
  24. 6. 2016, 22:40
Právě jedna z těch knížek, která má naprosto monotónní děj, ale velmi překvapí svým koncem. Osud Ravika místy zajímavý místy o ničem. Takže závěr - kniha stojí za přečtení, ale žádný zázrak.
ready19
  3. 4. 2014, 10:30
Hodně poutavý příběh, autor mě jako vždy vtáhl atmosférou do tehdejší doby...skvělá Paříž. Jedna z nej knih od Remarqua.
Daniel IV
  7. 8. 2015, 17:36
Vynikající dílo. Je ale potřeba číst jej v určitém vnitřním rozpoložení, klidu a s flaškou Calvados. Děj je smutný až tragický, ale jaká atmosféra vládla v Paříži těsně před vypuknutím druhé světové války, než ta, která je v knize tak mistrovsky popsána?
Kačiska
  12. 6. 2013, 10:33
Uzasna kniha ze skvelim dejem kdy furt premyslite co bude dal ?? Skvele napsana pribeh " pohlti a nepusti" a jeste se to odehrava v "mem" meste
deniska89
  16. 1. 2016, 19:43
V této knize je tolik krásných pasáží, kde slova a myšlenky plynou tak lehce, až samozřejmě, přitom to co si z těch slov odneseme, naši mysl tíží ještě dlouho po přečtení. Příběh lásky, začátku války, pomsty, ale i přátelství. Remarque mě ještě nikdy nezklamal. Více takových spisovatelů a knih!
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:24
Tajemné a kouzelné ulice Paříže byly v první polovině dvacátého století jistě dějištěm nesmírného množství nejrůznějších příběhů uprchlíků a Vítězný oblouk tak mohl být svědkem mnohých chvil v jejich osudech. Většina z nich byla zcela určitě prodchnuta strachem nebo utrpením, ale některé nepochybně i láskou či nadějí. Toto vyprávění o lékaři vykonávajícím svoje povolání tajně a bez plného uznání svých schopností je hlavně o všeobjímající samotě, která může být prolomena pouze hlubokým citem k milované bytosti nebo touhou po pomstě nejhoršímu nepříteli. Vypovídá opravdu hodně o stavu tehdejšího myšlení a zároveň neschopnosti vidět skutečnou podstatu dění nezastřeně směřujícího k dalšímu krveprolití. Pozvolna líčí život na okraji společnosti, kde každý den může přinést začátek něčeho nového, nebo úplný konec všeho. 80 %
TulakPoHvezdach
  7. 2. 2013, 9:50
Moje pátá kniha od Remarquea a musím říct, že jsem zklamán. Vzhledem ke slávě této knihy jsem čekal literární skvost. Ano, jde o velmi podařené dílo (však tento autor píše jen skvělé romány), ale oproti ostatním jeho knihám pokulhává. Vnitřní pocity hlavní postavy nejsou zdaleka tak pěkně popsány jako ve Třech kamarádech nebo v Čas žít, čas umírat. I co se týče rozhovorů mezi Morosovem a Ravicem - přijde mi to spíše takové plácání o ničem, zatímco ve Třech kamarádech se člověk i něco zajímavého dozvěděl o dané postavě a jejím názoru na život. Rozhodně však knihu nezatracuji a někdy v budoucnu si ji opět přečtu. Třeba změním názor. :)
DejvOV
  22. 1. 2013, 22:37
Opravdový příběh. Kvůli této knihy jsem navštívil Paříž a občas kupuji original Calvados. Takový hluboký dojem zanechala.
Nelous
  2. 9. 2012, 15:56
to: Lucie.Terezie. Milá Lucie Terezie, jsem moc ráda, že vím, čí smrt tě v knize dojala, ale za všechny čtenáře, kteří knihu ještě nečetli, prosím, příště pouze napiš, že tě kniha dojala. Děkuji
Nikol
  17. 8. 2012, 21:46
Řekla bych, že je to klasický Remarque, tentokráte s trochou té lásky... Knížka se četla výborně, ale to pro mě není novinkou, protože já a Remarque si rozumíme už od Západní fronty:D... Jinak nechyběl tragický závěr, spousta filozofie nad kterou se dalo popřemýšlet, tentokrát i láska, všeobecně skvěle popsané emoce.... Výborné, pět hvězdiček! :)
Shiva
  24. 5. 2012, 9:18
Naprosto skvělé, stejně jako ostatní autorovi romány. Někomu může činit problém těžší čtivost některých pasáží, avšak jako celek 100%.
Slečna Kristýna
  1. 6. 2011, 13:58
Dnes dočteno, se zadržováním slz a spoustou emocí. Obzvlášť ten konec. A nejhorší na tom všem je, že to takhle nějak klidně mohl někdo ve skutečnosti prožívat. Krásná kniha. Zkrátka Remarque.
FoxyRomy
  24. 1. 2011, 21:42
Od Remarquea jsem toho četla víc, ale tohle u mě rozhodně vede. Vnitřní pocity hrdiny napsal prostě výborně a souhlasím s komentářem od Silvasakasi - ty pocity kniha vyvolala i ve mně..
SilvaSakasi
  23. 5. 2010, 17:44
krásné, smutné. při čtení jsem měla divný pocit - a pak mi došlo, že je to nutkání otevřít si nějakou lahev, popřípadě si alespoň zakouřit (ač jsem nekuřák).