Originální název: La Romana

ISBN: 978-80-200-1727-7

Academia (2009) 978-80-200-1727-7 328
Levné knihy KMa (2002)
Odeon (1966) 01-122-66 334

Asi nejslavnější román italského spisovatele Alberta Moravii z roku 1947 vypráví příběh krásné mladé římské dívky Adriany, kterou okolnosti přiměly k tomu stát se prostitutkou, aniž by ovšem zlomily její ryzí charakter a osobnost. Přes tlak zkaženého, zištného a vypočítavého okolí, které reprezentuje její rodina, přátelé i milenci, přes úzkosti, zoufalství, pochyby i strach, které s sebou nese její zaměstnání a muži, s nimiž se takto setkává, zůstává vnitřně silnou a pevnou v odhodlání žít dál svůj život. To vrcholí v okamžiku ztráty milovaného Giacoma a rozhodnutí zajistit svému nenarozenému dítěti šťastnou budoucnost. Římanka byla v roce 1954 úspěšně zfilmována, Adrianu ztvárnila herečka Gina Lollobrigida. (Založil/a: syl)

jaryj07
  30. 7. 2014, 10:39
Kniha mě žádným způsobem snad nezaujala. Opravdu jsem se nudil. Příběh se mi zdál úplně neskutečný. Jakoby všechny hlavní postavy si neustále stěžovali na svůj mizerný život a místo aby s ním něco dělali, tak ho pouze přijali. A to se opakuje pořád dokola. Ale nebudu zase tak kritický. Občas se tam objeví i chvíle zrušení a to když Adriana vezme něčí pohlaví do rukou.
LadysR2
  22. 11. 2012, 7:55
Atosféra starého Říma, Nebetyčná naivita Adriany, vyčůranost jejího milého a její matky.
Mám rád příběhy, kde na vás dýchne atmosféra doby a něco z té knihy ve vás zůstane. Horalku mám radši, ale Římanka se mi také líbila
Veronika
  23. 2. 2014, 0:28
Nechápavosť nad naivitu mladučkej Adriany sa zmenila na hnev na jej matku, ktorá s pokojným svedomím nechala svoju jedinú dcéru robiť prostitútku iba za účelom zvýšenia si životného štandardu. Čiastočne otvorený koniec necháva priestor nádejám, že Adrianino dieťa bude vyrastať v lepších podmienkach než ona sama... V každom prípade, číta sa to dobre, len sa človek občas zarazí na vyššie zmienených vlastnostiach a k nim prislúchajúcim činom.
Topka
  10. 7. 2015, 19:04
Z knížky mám rozporuplné pocity. Žila v době, kdy Itálií cloumal fašismus, ale v knize najdeme jen jednu nepatrnou situaci, která se k tomuto tématu přímo věnuje. Také její pochybné zaměstnání, které podle mě autor dostatečně nevyčerpal. Čekala jsem trošku něco jiného a zajímavějšího.
Kniha se mi četla docela dobře, ale před koncem jsem měla velkou krizi a čtení jsem musela na dlouho přerušit. Nakonec jsem se překonala a knihu si přečetla. Největší dojem na mě udělala až poslední stránka. Znovu bych si ji ale už neotevřela.
Raggen
  7. 6. 2012, 7:09
Kniha, která se mi četla dobře ale úplně mě "neovládla". Je mi trochu líto toho, jaká je Adriana naivní a zaráželo mě chování její matky, naprosto netečné a nezúčastněné. Jako celek se mi příběh líbil...
Kaat
  12. 10. 2012, 18:45
S ironickým úšklebkem jsem sledovala Adrianu a její osudy. Zarazilo mě, kolik mám s italskou prostitutkou ve skutečnosti společného...
Vera_28
  15. 5. 2014, 9:38
Kniha se mi líbila jako celek, i když z ní byla cítit napjatost a ponurost doby fašismu. Ale ta Adriana je tak neskutečně blbá a naivní! Nechá sebou vláčet, nechá se lehce přemluvit a neposlouchá vlastní svědomí, resp.: vlastní hrdost a úcta k sobě je jí cizí. Aspoň mi to tak připadá. Každý v životě, jen opravdu chtít, má volbu mít slušné zaměstnání, v kterém člověk jen pro víc peněz nezaprodá své tělo, hrdost, intimitu a morálku. Prostitutka není nic, co by bylo nutné v nouzi dělat, ať je doba sebetěžší. V této knize byla hlavním neštěstím ta její matka.
Lukas
  5. 4. 2010, 21:29
Asi oje nejoblíbenější kniha. Strašně se mi líbí autorův naturalismus, který z knihy přímo tryská.
Toto dílo na velice zapůsobilo. Vžil jsem se do situace Adriany, která zprvu slušná dívka se pomocí kamarádky Gisely dostane až k prostituci. A ještě větší údiv vě mě zplanul, jak zareagovala Adrianina matka! Právě tu a ještě Giselu nejvíc nenávidím!!!!!! Zkazili Adrianě život!! Jenže poté sama Adriana je tak naivní a "hloupá", že se prostituci s chutí poddává!!
Konec je hodně smutný, ale zato je tu naděje, která Adrianu podrží v životě.
Stolid
  9. 10. 2013, 22:33
Hm,zdá se, že jsem četla málo knih z naturalismu, protože se mi kniha vůbec nelíbila, přemýšlení lidí v knize vůbec neodpovídalo skutečnosti, kroutila jsem při čtení nevěřícně hlavou, Adriana byla prostitutka, přesto o sobě nepřemýšlela nikdy jako o špatné osobě?! Asi proto se to jmenuje naturalismus, vyhrocená realita... Aspoň doufám, že o dítě se postarala Minova rodina a nemá tak zkažený život jako Adriana, nebo její matka, nebo otec dítěte.