Originální název: Der Weg zurück

Ikar (2011) 978-80-249-1563-0 262
Ikar (2005) 80-249-0535-3 255
Brána (1996) 80-85946-34-3 224
Naše vojsko (1966) 276

Cesta zpátky volně navazuje na nejslavnější autorův román Na západní frontě klid, jenž se odehrává v prostředí první světové války. Vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 přímo ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli na jatka války, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychováni svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce. Nejtěžší není cesta na frontu, ale cesta zpátky, do světa, který už neexistuje.

Tiwala
  30. 9. 2012, 15:58
Na rozdíl od Na Západní frontě klid, je pro mě tato kniha velkým zklamáním. Je to zbytečně dlouhé a nudné.
Kukpiss
  12. 7. 2012, 13:28
"Tak tohle je tedy láska," myslel jsem si zoufale a malátně, když jsme balili plnou polní, "tohle tedy je láska, jíž jsou plné všechny mé knihy doma a od níž jsem tolik očekával v neurčitých snech svého mládí!" Svinul jsem plášť, složil stanové dílce, převzal munici a pak jsme vyrazili, byl jsem němý a smutný a myslel jsem na to, že ze všech vzletných nebetyčných snů o životě a lásce nezbylo nic než puška a tlustá kurva a na obzoru temné dunění, do kterého pochodujeme. Zatím se setmělo, zákopy přišly a smrt, František Wagner padl té noci a krom něho jsme ztratili ještě třiadvacet lidí.
Dadzi
  27. 9. 2011, 22:42
Dalsi remarqueovska klasika... Ackoliv na ohrane tema, casto pateticky popsane, vyvolava nekonecne emoci a hovori o pravdach, ktere clovek nepopre i kdyby chtel! To ze se nejedna o souvisly pribeh vsemu jen pridalo na dynamicnosti a jeste dokonaleji vystihlo nesnaze v integraci lidi a jejich zivotu znicenych valkou zpet, do bezneho socialniho deni! Rozhodne me tahle kniha nakopla k tomu, ze Remarquea jen tak neodlozim a co nevidet padim koupit dalsi knihu... Opravdu se jedna o silne pusobivou vec, kterou bych vsem doporucil!:)
jaryj07
  9. 2. 2015, 9:30
Určitě to není tak silné jako jeho jiné knihy, které jsem přečetl, ale i tak mě kniha oslovila. Cesta zpátky do života, který spěje zase pouze ke konfliktu. Vzhledem k okolnostem, o kterých se všeobecně ví, mi přišla Cesta zpátky jako cesta celého Německa opět do války a ne cesty domů vojáků z první světové války. Vše je trošku zakryto osudy hlavních hrdinů, kteří si zvrácenost války přivezli domů, ale i tak je cítit, jak vše kolem hrdinů spěje znovu ke vzdálené zkáze a přesto je závěr plný nadějí a výpovědi hlavního hrdiny, který svůj úkol, odvrácení budoucí zkázy, zasvětí životu jako učitel, doufaje v lepší zítřky pro další generace.
Abigor
  12. 4. 2012, 12:44
Tak to je něco... Sice místy vpravdě prázdnější pasáže, nicméně ten zbytek - pod pojmem ztracená generace ti ve škole pár slov řeknou, nicméně až tady jsem si udělal obrázek, co to vlastně znamená a není to vůbec hezký! Líbilo se mi, že kniha začíná ještě za války a teprve pak se šlo domů - a nebo ne? Výborně promyšlené charaktery, skvěle čtivý sloh... Nelituju, že jsem tomu těch cca 5 hodin dal!
psychoklara
  20. 5. 2016, 14:43
Remarque umí nadchnout, ale tentokrát mě i trochu znechutil. Možná to je jen můj subjektivní dojem ovlivněný momentálním duševním rozpoložením, ale občas už mi přišlo, že toho fňukání bylo dost. Vím, že jde o zmařené lidské osudy vojáků, kteří válku přežili, ale přesto se mi zdálo, že se děj točí pořád dokola a k ničemu nespěje (což vlastně přesně vystihuje jejich životy). Nicméně kniha ukazuje lidem jinou (a přesto ne hezkou) tvář války než jen utrpení na bojišti a rozhodně nutí k zamyšlení.
Gustik5
  3. 6. 2015, 10:13
Kniha navazuje na předchozí román a ukazuje nemožnost "ztracené generace" zařadit se do normálního života, neboť jsou na každém kroku provázení prožitými hrůzami, které, jak se zdá, ostatní nezajímají. Opět je to nesmírně čtivé, a svým způsobem i strašlivé...
Lucie.Terezie
  4. 10. 2011, 12:50
Kniha mě zcela pohltila. Sice zde nenajdeme tolik filosofických myšlenek, za to nás kniha uchvátí svým prostým a přesto zajímavým dějem. Opět převládá Remarquovo myšlenka míru a ne nadarmo je označován za nejtypičtějšího spisovatele generace poznamenané válkami. V této knize, stejně jako v Na západní frontě klid, vidíme co může válka zanechat v srdcích lidí. Rozhodně stojí za přečtení a přemýšlení.
kklepkaa
  20. 8. 2013, 15:22
Bohužel u téhle knihy jsem se musela nutit do každé nové stránky a nakonec jsem to vzdala. Na Západní frontě klid byl skvělý, ale číst o jedné myšlence roztahané do 255 stránek je na mě moc.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 14:12
Další z geniálních děl Remarquea, které by nemělo chybět v žádné knihovně jeho fanouška. Ačkoli v některých chvílích se autor trochu opakuje a tak nějak do toho „nejde naplno", přesto jde o výborný a velice silný a emotivní příběh.
Iva Ká
  16. 4. 2016, 6:58
Na západní frontě..., je má oblíbená, takže jsem od Cesty zpátky mnoho neočekávala, ale opravdu mě překvapila.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:50
Musím říct, že jsem o tomto spisovateli slyšela jen chválu a přesto mě vůbec nezklamal, jak se často stane, když jdu ke knize s pozitivním očekáváním :) Stejně jak Na západní frontě klid, tak na ni volně navazující Cesta zpátky jsou úžasné knihy. Čtivé, zajímavé, člověka pojmou. Moc pěkně si překladatelé pohráli s češtinou, libozvučné :)
Někdy je to teda chuťovka, popisuje tam docela detailně a verně zážitky z první světové války, ale dá se to přežít :)
Příběh je zajímavý, navíc je tam spousta hlubokomyslných myšlenek o válce a o svobodě a o životě, téměř na každé stránce, moc pěkné :) Určitě doporučuji všemi deseti.
Eumenida
  13. 2. 2011, 19:34
Stejně silný dojem jako z knihy Na západní frontě klid. Snad ještě horší, protože hrdinové zjistí, že válka vlastně neskončila, nebo spíš, že válka byla k ničemu a co se děje po válce,je ještě horší. Už proto, že se proti sobě začínají stavět kamarádi, kteří spolu byli v boji.
Dávám 100%.
V.Silver
  19. 11. 2011, 11:13
Možná ještě o něco působivější než "Na západní frotně klid" - skvělý popis návratu "ztracené generace" domů, do "normálního" života, mnohdy válkou jako takovou zcela nedotknutého (kromě příležitostných ozvěn revolucí, inflace a propagandy), beznaděj při setkání se s paramilitaristickými organizacemi typu Stahlhelm... a láska a chuť do života. Nádherné.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:23
Jak už sám název napovídá, je hlavním motivem této knihy návrat, a to nejen v povrchním smyslu slova, ale snad v tom nejhlubším, jaký je možné si představit. Děj tu totiž zdaleka netvoří jen pouhé šťastné navracení se z krvavých frontových zákopů do klidného a bezpečného domova, ale zejména příběh o mladých mužích, kteří uniknuvše ze spárů smrti hledají cestu zpátky do života a snaží se znovu nalézt svoje místo ve světě, který je jim naprosto cizí. Prakticky z každého slova je cítit silná a naprosto nekompromisní obžaloba války, jež v duších svých účastníků téměř nezanechává místo pro jakoukoli lidskost, a také společnosti, která svoje hrdiny zároveň oslavuje i zatracuje pro jejich schopnost chladnokrevně zabíjet. Více než patrné je potom rozčarování z poválečného vývoje, kdy je obrovská touha po svobodě a míru nepochopitelně ušlapána v bezohledném boji o moc a pomalu přerůstá v nový útlak tažený dalšími válečnickými choutkami. 95 %
vladimirju
  1. 12. 2013, 0:20
Tuto knihu považuju za zcela rovnocennou k románu "Na západní frontě klid". Je po válce, hrdinové knihy jdou domů. Ale co je vlastně čeká? Rozvrat, totální chaos, beznaděj.Moje oblíbená kniha.
Matthias
  20. 4. 2010, 20:14
Čtyři hvězdy, ačkoli je to spíše něco mezi tři až čtyři. Hezký napané, originální styl, čtivé a zábavné. Autor někdy použil kýčovité, nudné a klišé slovní obraty, ale to se dá odpustit, v té době to nemuselo být tak rozšířené a okoukané jako dnes. Horší spíše bylo, že knížka nemá v podstatě příběh, jen popisuje životy vojáků po válce a nahlíží do jejich nitra, co cítí a jak se nedokážou sociálně začlenit kvůli tomu, co prožili. Mnoho zajímavých momentů zase stříhá hodně slabších pomíjivých. Komu se líbila kniha Na Západní Frontě klid, pro toho je to asi samozřejmost to pročíst, možná bych to ještě doporučil lidem zajímací se o válku. Ale doporučit obecně všem... To už bych si raději romyslel docela...
Cracky
  29. 4. 2014, 22:25
Po přečtení "Na západní frontě klid" jsem měl ihned jasno jakou knihou budu pokračovat ... Avšak mé nadšení brzy opadlo. Remarque skvěle vykreslil dobu a osudy vojáků, kteří se vrátili z fronty, kde byli dennodenně svědky smrti a mnohem horších útrap. Kniha byla však na můj vkus příliš zdlouhavá a některé pasáže byly vyloženě nezáživné, což jsem z předchozí knihy neznal. Přesto dávám slabší čtyři hvězdy.
strixa
  8. 3. 2013, 21:13
pro mě extrémně zajímavá kniha, četla jsem to na gymplu,kdy jsem se ještě nikdy nebyla nucena přemejšlet nad tim, jak strašně strašný musí bejt pro vojáka vrátit se zpátky do civilu..a nejvíc jsem se asi tenkrát podivovala tomu, jak moc byla ta jeho apatie a neschopnost jakkoli ambiciózně žít podobná tomu, co jsem pociťovala já, ačkoli já jsem v žádný válce nebyla, pokud se teda nepočítá puberta.
"Ale vždyť já to nechci nikam dotáhnout, otče, chci jenom žít."
trilji
  18. 2. 2013, 19:30
je pravda že tato kniha byla velice zdlouhavá ale taky jsem ji přečetl a myslím že neni tak špatná a každý kdo četl Na západní frontě klid by si ji měl přečíst.
Radoslav Měch
  24. 11. 2015, 12:55
Tato kniha čtenáři ukáže, jak tzv. "ztracená generace" vznikla a jak vypadala. Teorie že školní lavice je pěkná věc, ale až řádky tohoto díla vás uvede v pravdu. Začátek nás zavede na bitevní pole konce 1. sv. války a tím se vpijeme do příběhu. Jsou tam i nudné pasáže, ale to obsahuje každé dílo. Dle mého názoru je to další kniha, která zaujímá čestnou pozici mezi těmi, které je třeba za život přečíst. A to i přesto, že by Remarque nemusel být váš favorit.