Kateřina Medicejská

Originální název: Catherine de Medici

Academia - 2007
ISBN: 978-80-200-1434-4

Academia (2007) 978-80-200-1434-4 471

Šestnácté století je zajímavé z mnoha důvodů, zvlášť pozoruhodné však je, kolik mocných žen mu vévodilo. Nejznámnější jsou anglická královna Alžběta I. a skotská královna Marie Stuartovna, ale nijak si s nimi nezadá ani nejvlivnější Italka tohoto obdoví - Kateřina Medicejská, dcera Florencie a královna Francie. Dodnes je vzpomínána jako patronka renesančního umění, travička a intrikánka. Jedinou dějinnou událostí, s níž ji většina lidí spojuje, je nechvalně známý masakr během bartolomějské noci v Paříži. Životopis této nevšední postavy evropských dějin se snaží změnit dosavadní předpojatý pohled historiků a napravit její špatnou pověst -pokouší se vidět ji objektivně jako neobyčejně rozporuplnou, ale inteligentní a odvážnou ženu nezdolného ducha, kterou během jejího života postihlo mnoho osobních tragédií a nezdarů, ale která byla přesně taková jako doba, v níž žila a kterou díky své odvaze přežila.

antoniana
  29. 11. 2014, 9:22
Biografie je to velmi obsáhlá, oceňuji, že se jedná o seriozní publikaci. Zpočátku jsem se ztrácela v množství postav, hlavně těch s jménem Jindřich, ale člověk si na to zvykl. Co mi trochu vadilo byly příliš dlouhé věty a moc dlouhé kapitoly, líbilo by se mi členění na menší úseky. Autorka výborně popsala události kolem barolomějské noci.