Noc v Lisabonu

Ikar (2008) 978-80-249-1039-0 249
Naše vojsko (2001) 80-206-0616-5 156
Naše vojsko (1976) 222
Naše vojsko (1964) 249

Německý emigrant Josef Baumann-Schwarz vypráví příběh své velké lásky člověku, kterého náhodou potká v lisabonském přístavu, posledním útočišti těch, kdo prchají před Hitlerem na západ. Instinkt pronásledovaného mu napovídá, že neznámý je stejný štvanec jako on. Musí někomu vylíčit svůj příběh, aby přetrval, aby se uchoval obraz jeho zemřelé ženy, protože se obává, že jeho vlastní paměť podlehne časem milosrdnému zapomnění. Věnuje krajanovi i dva lodní lístky, pas a vízum do Ameriky, jako by mu symbolicky odkazoval svou osobnost i svůj osud.

VerenaLord
  4. 1. 2013, 2:05
Noc v Lisabonu je mou srdeční záležitostí. To, že je Remarque pan spisovatel je zřejmé, ale dle mého názoru se tímto dílem naprosto překonal! Skládám mu hlubokou poklonu za neskutečně procítěný a poutavý příběh zasazený do jedné z nejhorších dob historie lidstva.
Abigor
  2. 10. 2012, 18:17
Hmmm, tak to bylo vzrůšo! Ačkoliv jde v knize jen o oživování minulosti skrze vyprávění, cítil jsem nebezpečí z každé strany! Škoda, že je kniha tak krátká. Jednu hvězdu strhávám za to, že se mi prostě víc líbí jeho tvorba, ve které popisuje ztracenou generaci a nemusí jít nutně o popisy války, ale to rozčarování ze společnosti. Tady jde jen o nebezpečí, které hrozilo emigrantům na každém kroku. Dobrá kniha, napsal ale i lepší, toť můj názor.
G8
  29. 7. 2016, 22:06
Nein, nein, nein.

Pořád je to Remarque se vším dobrým i špatným, ale čím byl starší, tím víc "Goethe approved" pasáží se do jeho díla vkrádalo.
Číst se to ale rozhodně dá, i když s tím, že pokud sem tam vynecháte několik stránek, vůbec o nic zásadního nepřijdete.
ROB33
  14. 7. 2014, 14:43
Pro Remarque mám slabost, příběhy o kterých píše jsou plné lidskosti i útrpení. Noc v Lisabonu napsal až v roce 1962 i proto se jedná z jeho strany o vrchol literního umění. Báječné jak Remarque umí filozofovat o životě i o smrti, tato kniha je plná myšlenek ve kterých především člověk hraje hlavní roli. Není to uplně nejlepší kniha, kterou napsal, ale pozornost určitě zaslouží.
Veronika
  22. 2. 2014, 19:08
V dobe, kedy som to čítala, by to bolo určite za 5 hviezd. Ale teraz, po rokoch, keď si na to spomínam, máločo si viem vybaviť. Som si istá, že sa k tejto knihe vrátim, hodnotenie potom pravdepodobne upravím, aj tento komentár. Nateraz ale hviezdy štyri.
Lucie.Terezie
  3. 1. 2012, 12:57
Moje nejmilejší kniha od nejmilejšího autora. Poutavý příběh lásky na poli útěku po válkou zdecimované Evropě. Kniha je složitější na orientaci v dějových liniích, ale při troše soustředěnosti se to dá v pohodě zvládnout. Schwarz je navíc moje nejmilejší Remarquova hlavní postava, a to díky své věrné povaze.
Michelle S
  11. 9. 2016, 13:59
Krásný a neobvyklý milostný příběh, silný právě díky době, ve které se odehrával a také díky zvláštním charakterům obou zainteresovaných. Zápletka mi trochu připomněla mou oblíbenou Něžnou od Dostojevského, v čemž mě ještě víc utvrdil samotný závěr, kdy jsme se s Helenou "setkali".
ready19
  3. 4. 2014, 9:50
Skvělá atmosféra a silný příběh lásky na pozadí válečné beznaděje, možná nejvíc napínavý příběh od Remarqua.
Andulka
  16. 1. 2011, 13:18
Nejvíce mě, možná paradoxně, zaujal "rozdvojený" příběh. Přestože někdy nebylo jednoduché orientovat se v obou vypravěčských liniích, nakonec jsem uvítala možnost poznání dvou rozdílných osudů blízkých lidí v uzavřeném prostoru jednoho literárního díla. Remarque se zde opět ukázal jako skvělý vypravěč s citem pro zachycení rozdílných povah: zatímco jeden z hrdinů se vzdává pocitu jistoty a bezpečí pro lásku ke své ženě, druhý naopak touží pouze po útěku do bezpečí…
petulina
  25. 6. 2015, 15:46
Po delší době jsem opět sáhla po Remarquovi a opět nezklamal. Tohle dílo bylo ovšem pro mě i něco nového. První dílo, kdy jeden z hlavních hrdinů svěřuje svůj "život" druhému prostřednictvím vzpomínek. Nemůžu jinak než dát plný počet a vřele doporučit všem.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:25
V souladu s názvem knihy se tentokráte líčení příběhu z uprchlického života odehrává způsobem, jaký sám autor nejspíše nejednou zažil. Vypravěč je zde totiž jen pouhým posluchačem, který si během jediné noci, ve městě, které se stalo poslední nadějí, nechává popisovat strhující dramatické okamžiky, prodchnuté nebezpečím a osobní odvahou, z osudu jiného emigranta, jež se snaží ověřit správnost svého počínání a najít pochopení u spřízněného člověka, jehož tak v podstatě staví do role zpovědníka a činí jej jakýmsi uchovatelem svých vzpomínek, tak trochu paradoxně v melancholické atmosféře továren na zapomnění nejrůznějšího druhu. 85 %
Cracky
  24. 2. 2016, 22:26
Zajímavý, napínavý příběh, který se přeléval z přítomnosti do minulosti, což občas narušovalo plynutí děje. Když porovnám s jinými Remarqovými díly, tak si myslím, že byl děj trochu slabší, přesto se mi však líbil.
terynkah
  5. 11. 2016, 21:12
"Jak se to poslouchá?"
Otálel jsem. "Jako příběh lásky."
Stejně tak se mi to i četlo. Remarque má úžasné milostné příběhy z neromantacké doby, ve které je potřeba zachraňovat jeden druhého. Další silný příběh, pro mě, po Třech kamarádech, nejlepší.
werika204
  25. 1. 2015, 21:18
Remarque je môj najobľúbenejší autor, prečítaných mám niekoľko jeho diel. Nepomôžem si, ale práve s týmto jedným bojujem. Úvahy, filozofovanie...To je Remarque, ale neide mi to ľahko čítať.
Jircoun
  9. 9. 2014, 15:05
Již pátá přečtená kniha od tohoto autora a opět jsem byl nadšen. Osud dvou lidí prchajících před německým gestapem a to vše vyprávěno tak poutavě, že jsem knihu přečetl během dvou dnů. Rozhodně doporučuji a smekám před takovým velikánem, jakým byl Remarque..