Já, Herodes

Já, Herodes Originální název: Já, Herodes

Nezjištěno / Jiné - 2005
ISBN: 80-86182-83-5

Nezjištěno / Jiné (2005) 80-86182-83-5 366

Poutavý historický román Antonína Polácha, autora úspěšné knihy Richenza, přibližuje na výtečně zpracovaném historickém pozadí osudy krále Heroda Velikého, který neblaze proslul vražděním neviňátek v Betlémě, ale zároveň se do historie zapsal jako velký mecenáš a stavitel, který obnovil jeruzalémský chrám. Rozporuplný panovník se ve svém vyprávění obrací na milovanou sestru Salome, jediného blízkého člověka. V jeho zpovědi znovu ožívají rozhodující okamžiky z bouřlivé cesty k výšinám moci. Herodes Veliký zahájil svou politickou kariéru pod ochranou svého mocného otce, idumejského vojevůdce a zemského správce Antipatra. Po jeho smrti, ve víru římské občanské války, vystoupil Herodes ze stínu a začal usilovat o moc v Judeji. Jelikož jeho otec byl z rodu Idumejců, nebyl Herodes nikdy za Žida plně uznáván. Aby získal alespoň nějaké zdání legitimity v kruzích židovské kněžské aristokracie, oženil se s krásnou Mariammé, vnučkou velekněze Hyrkána II. Jakožto schopný vojevůdce a obratný diplomat si dokázal získat značnou přízeň římských politiků, díky níž byl jmenován judským králem, ačkoli na to neměl žádný nárok. Usedl na trůn, jenž mu nenáležel, a z tohoto rozporu se zrodila nelítostná politika vraždění, poprav a intrik. Herodes se v promluvách k Salome zamýšlí nad svým životem, hodnotí své činy, trpí výčitkami svědomí a snaží se ospravedlňovat svá krutá rozhodnutí. Do svého líčení zahrnuje i vzpomínky na osobnosti, které ovlivnily jeho politickou kariéru, například na Gaia Julia Caesara, Marka Antonia, císaře Augusta a také tajuplnou a svůdnou Kleopatru. Herodův osobní život byl ovládán chorobnou podezíravostí, panovník uzavřený v bludném kruhu násilí a nedůvěry neváhal vyhledávat své oběti i v řadách svých nejbližších. Antický král Herodes Veliký je znám jako krutý a nelítostný panovník. A přesto při pohledu na historická fakta zjišťujeme, že země, jimž vládl, prožily za jeho panování nebývalý rozkvět, období míru a prosperity. Jaký tedy byl tento starověký vládce? Krutý a necitelný člověk ovládaný touhou po moci a neštítící se získávat ji a udržovat jakýmikoli prostředky, anebo pragmatický politik jdoucí nekompromisně za svým cílem?