Originální název: Die Traumbude a Gam

Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-249-2942-2

Euromedia Group (2016) 978-80-249-2942-2 320
Ikar (2008) 978-80-249-1071-0 320

Dvě autorovy rané prózy, které za jeho života zůstaly téměř neznámé.
Říše snů vyšla poprvé v Drážďanech v roce 1920 a sám Remarque ji označil za umělecký román. Kroužek mladých přátel seskupených kolem malíře Fritze Schramma žije uměním a vzájemnými city. V malířově podkrovní světničce vedle jeho ateliéru spřádá mládež své představy o životě a smrti, o hodnotách, lásce a lidských vztazích. Tam se také rodí hlubší cit mezi Elisabeth Heindorfovou a malířem Ernstem Winterem - mladá láska, kterou však záhy ohrozí Ernstovo vzplanutí k uhrančivé pěvkyni Lanně Reinerové, jež žije v oslnivém světě své jevištní slávy.
Gam napsal autor pravděpodobně v letech 1923-24. Je to příběh mladé ženy, která cestuje po světě a v exotických dálkách nachází dostatek podnětů i prostoru pro své úvahy o podstatných i nedůležitých okamžicích existence. Po náhlé smrti manžela se setkává s různými lidskými typy a především s mnoha nejrůznějšími muži. V erotických sblíženích s nimi se Gam pokouší odhalit jejich hlubší smysl, naslouchá sama sobě, řídí se svými prožitky a pocity. Netuší, nakolik osudový je její vztah s dobrodružným Lavalettem, který ji mimořádně přitahuje.

ROB33
  9. 10. 2013, 10:41
Říše snů byla vcelku zdařilá kniha. Gam byla jediná kniha, kterou jsem nedočetl, ani se sebezapřením.
Al-Borak
  25. 6. 2013, 22:51
Většinu Remarquových čtenářů asi toto dílo nijak zvláště nezaujalo. Mně přišla hlavně "Říše snů" více než zdařilá. Kniha se nese v duchu všech Remarquových děl, ale každého, kdo si od Remarquea přečetl více než jednu knihu (více než jen "Na západní frontě klid"), to asi nepřekvapí.
Lucie.Terezie
  12. 11. 2012, 15:52
Autorova prvotina, která mě nijak neoslovila a kritiku v té době asi také ne. Nicméně Remarqua jako autora ctím a jeho pozdější díla úžasně kompenzují tento nepříliš vydařený začátek.
Broza
  13. 6. 2014, 17:13
Po přečtení komentářů jsem se zhrozila. Remarqua mám hrozně ráda a představa, že nějaká jeho kniha není dobrá ... no to snad ani není možný!! A taky, že není ;-)
Říše snů je krásný příběh, který mě dojal. Obohatila jsem se o další spoustu citátů a mouder. Škoda jen, že je tak krátký.
Gam, no ze začátku jsem se opravdu zhrozila. Možná to bylo tím, jak byla Říše snů dynamická a člověka hned oslovila. Ale když se prokoušete prvními asi 50 stránkami( a to si myslím, že si Remarque zaslouží) tak zjistíte, že je to výborná kniha plná zvratů s poutavým příběhem. Posledních 50 stránek jsem četla jedním dechem.
Takže nevím, co všem na těch knihách vadí. Osobně si myslím, že jsou daleko lepší než Na západní frontě klid :)
ready19
  22. 9. 2015, 1:12
Člověk od toho nesmí očekávat víc, než čím to je...prvotiny. Oba romány mají ale něco do sebe, první se určitě čte líp, ale nakonec i Gam je v druhé polovině zajímavý, začátek asi hodně lidí odradil.
ivuliiinek
  15. 8. 2011, 16:46
Nechápu, proč jsou tyto dva příběhy u sebe. Říše snů se s Gamem nedá vůbec srovnávat. Říši snů jsem přečetla hned, ale Gam jsem ani nedočetla. Nezdálo se mi to ničím zajímavé.
balone
  8. 12. 2009, 20:32
Říše snů je jedna z mých nejoblíbenějších knih, Gam mi však tak dobrá nepřišla.