Originální název: Liebe deinen Nächsten

Melantrich (1983) 298
Svoboda (1973) 312
Melantrich (1969) 337
Svobodné slovo (1959) 340

Jeden z nejangažovanějších a nejznámějších Remarquových románů vznikl jako odezva na politické události v Evropě třicátých let, jako obžaloba nacistického totalitního režimu v Německu. Autor v něm pranýřuje fašismus ve všech jeho projevech a současně nastavuje pravdivé zrcadlo i tehdejším západoevropským vládám a jejich farizejskému jednání. Děj nás zavádí do jemu dobře známého prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy a nevěří, že se ještě někdy vrátí zpátky. Jedním dechem sledujeme pohnuté osudy nedostudovaného medika Ludvíka Kerna a jeho velké lásky, židovské dívky Ruth, kteří jsou pro svůj rasový původ štváni napříč Evropou, příběh levicového poslance Josefa Steinera, jeho ženy Marie a dalších běženců, kteří zalidňují onu dramatickou scénu, již vytvořily samy dějiny v předvečer druhé světové války.

Ariko
  13. 9. 2014, 22:50
Remarqueho klasika. Bohužel už dost podobné ostatním jeho dílům. Kladné je, že je tu spousta přímé řeči a tím děj rychle ubíhá a zbytečně se neuzluje popisy.
Ivulina
  19. 11. 2013, 15:50
První Remarqueova kniha, co jsem četla, a pro mě zároveň ze všech nejlepší. Skvěle napsané a věrohodně vymyšlené. Opravdu nádhera!
Abigor
  22. 10. 2012, 13:51
Ach... tak tohle bylo brilantní! Osudy emigrantů pan Remarque popisuje v mnoha svých dílech, ale přesto mě to nepřestává fascinovat, ta hrůza, strach, marnost a nespravedlnost versus kamarádství, vzájemná pomoc, případně, ano, je to tak (i zde v této knize), láska. Kniha pohltí, Remarquův styl psaní je naprosto dokonalý, nemám co bych vytknul, podle mě, nejlepší Jeho dílo o osudech emigrantů!
Jokolo
  30. 9. 2014, 23:31
Panečku, tak to byla parádička. Výraz bezdomovectví najednou získává úplně nový rozměr! Takhle dokonale popsaný pocity člověka, aniž by spisovatel použil fráze jako "cítil se" nebo vůbec užití ich-formy jsem ještě nezažil.
Camrání z místa na místo, absence jakékoliv jistoty a domova, tohle na vás Remarque vyblije totálně bez pardonu, s lehkou depkou ale nepočítejte, všechno je tu krásně vyvážené ukázkou toho, jaké jsou nejdůležitější hodnoty v těchto chvílích - láska, přátelství a podobný nezbedničiny. To je přeci krása, ne?
Michelle S
  27. 9. 2014, 15:38
Obsahuje spoiler spoiler Neuvěřitelně silná kniha... Moje druhá kniha od Remarqua a mám pocit, že jsme si sedli:-) První byli Tři kamarádi, kteří se mi líbili velmi, ale tohle mě naprosto uchvátilo. Bylo to smutné, bylo to dech beroucí a bylo to mistrně napsané a nepopsatelně krásné... Jsem ráda, že konec byl alespoň trošičku pro hlavní dvojici optimistický.
ronynka
  23. 10. 2011, 11:52
Pekna, rekla bych, ze Remarque dava ty knizky tak nejak do linie, tahle je zrovna pred valkou a je to krasny pribeh dvou zamiovanych lidi. Je to smutny.
rahzul
  23. 7. 2014, 23:12
Krásně se to četlo. Líbí se mi víc než Vítězný oblouk. Taktéž jsem si oblíbil postavu Steinera. Docela borec aneb jdu omrknout, jak se hrajou jasy a taroky :)
JarKun
  24. 1. 2016, 18:19
Nic proti školství, ale ke světoznámým dílům jsem měl vždy trochu nechuť díky nutným povinným četbám a učení o životech jednotlivých spisovatelů. Až nyní jsem však rád, že si z té školy něco málo pamatuji a občas v knihovně objevím nějakou tu klasiku. A tato kniha mě pohltila. Nejen, že je aktuální, vzhledem k aktuálním vlnám migrantů, a možná trochu odhaluje ten nyní extrémně vstřícný postoj Německa, které tehdy vyhnalo vlastní občany z domovů a nadělalo z nich bezdomovce bez naděje, doživotní cestovatele a tuláky ... Kniha je okouzlující, smutná, přímočará, krásná a její hrdinové jsou skuteční hrdinové. Nádherný čtenářský zážitek.
ready19
  29. 5. 2014, 23:46
Propletené osudy imigrantů v době těsně před válkou, Remarque vystihl sílu přátelství a tu hrůzu a utrpení dal spíš do pozadí, takže to nepůsobí tak hrozně. Lhostejnost a naivitu evropských států popsal pěkně...Nejlepší postava: Steiner! :)
moniii_ch
  29. 7. 2012, 18:19
Já teda nevím, tentokrát mě Remarque zklamal. Hrdinové pořád putovali sem a tam, a odtud je zase vyhodili tak šli zase tam... Život takových lidí musel být strašný, ale ta kniha mě prostě nezaujala.
Hami37
  7. 1. 2012, 13:03
Jedna z mála knížek, u kterých by se dalo říct, že dopadla "dobře". Když nepočítáme jeho dobrého přítele, který se stejně vrátil někam, kde ho čekala smrt. Ale dva hlavní hrdinové získali možnost žít a přežít. To se u jeho knih zase nedá tolik očekávat.
Lukas
  6. 4. 2010, 16:58
Moc krásná kniha!! Tak poutavě, romanticky, tragicky, humorně může snad jen psát Remarque. Srdeční záležitost, kterou si každý oblíbí. Nevím co ještě dodat......Prostě dokonalé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:16
Nečetl jsem ještě nic, co by tak vystihovalo situaci válečných uprchlíků, jak se to daří právě tomuto románu, jenž bez příkras líčí osudy hned několika lidí vyhnaných ze svých domovů do cizích zemí a měst, kde jsou nuceni pokoutně přežívat mimo společnost, jejíž většina nechce vidět tu obrovskou nespravedlnost na nich spáchanou a odvrací svůj zrak od vší krutosti, která se jí samé zatím netýká, protože se odehrává až kdesi za jejími státními hranicemi. V těchto příbězích je obsaženo mnoho utrpení a smutku, s nimiž se autor vypořádává často pomocí ironie a černého humoru, ale zároveň také neméně lásky, pro níž stojí za to i zemřít, nebo naděje, která snad nikdy nekončí. Je zde rovněž spousta prostých úvah o životě či smyslu lidských počínání a navíc i plno krásných momentů, které dokáží zasáhnout přímo do srdce. 100 %
colossus
  15. 11. 2010, 19:41
Jako popis nesnadných životů emigrantů výborné. Nepřišla mi tolik poutavá jako Na západní frontě klid, nelze to však Remarquovi příliš vytýkat, protože zde jde úplně o něco jiného. Pro mě 85%..
zanuli
  12. 6. 2015, 22:59
Asi do půlky knihy jsem myslela, že to vzdám a knihu nedočtu. Moc mi ze začátku neseděl styl psaní. Pak se to ale více rozjelo a byla jsem nakonec docela zvědavá, jak to dopadne. Kniha neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Mohu říct, že nemám potřebu se k ní někdy později vrátit. Přesto dám asi šanci nějaké jiné autorově knize...
v.kubac
  27. 12. 2012, 23:14
Z titulů od Remarqua je tento mým nejoblíbenějším.Souhlasím s Abigorem-jeho nejlepší emigrantské dílo.