Válka v Arktidě - Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války

Válka v Arktidě - Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války

Epocha - 2006
ISBN: 80-87027-10-8

Epocha (2006) 80-87027-10-8 242

Známý autor literatury faktu v osmém svazku edice Polozapomenuté války přibližuje méně známé kapitoly 2. světové války – bojové operace v arktické oblasti. Odehrávaly se v letech nejstrašnější světové války, která dokázala, že naše planeta je již malá pro kohokoliv, a slovu globální dala poprvé děsivý význam. Zprávy o povětrnostní situaci v „kuchyni evropského počasí“ v Grónsku či na Špicberkách měly tehdy pro válčící strany cenu zlata, respektive krve letců a námořníků jejich armád. Právě letectvo a námořnictvo potřebovaly kvalitní meteorologické zprávy jako sůl, a tak se sněhem a ledem pokryté oblasti studené a nehostinné Arktidy staly dějištěm malé, víceméně utajené, ale veskrze důležité války, která však měla nemalý vliv na velké válečné operace, jakými byly například spojenecká invaze v Normandii v červnu 1944 nebo německý útok v Ardenách v prosinci 1944.