Exil a království
Originální název: L'exil et le royaume
Poprvé vydáno celosvětově: 1957

Garamond - 2005
ISBN: 80-86379-89-2

Garamond (2005) 80-86379-89-2 154
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 222

Sbírka povídek "Exil a království" pochází z roku 1957, roku, kdy získal za román "Pád" Albert Camus Nobelovu cenu za literaturu. V šesti povídkách: Cizoložnice, Odpadlík aneb zmatení mysli, Němí, Host, Jonáš aneb umělec při práci a Rašící kámen Albert Camus řeší problém absurdity a ideu osamělého jedince odcizeného lidskému společenství. Sbírka Exil a království vyšla česky naposledy v šedesátých letech. (Založil/a: PinPrick)

JarKun
  31. 1. 2016, 18:00
Romány Alberta Camuse se mi líbí, trochu jsem se obával, jak se mi podaří přijmout podívky. Ale nakonec zjišťuji, že autor umí rozehrát svojí tísnivou hru i na malém prostoru. A do toho všeho pak padne jedna doslova geniální povídka - Jonáš aneb Umělec při práci - v prvních dvou třetinách povídky jsem v šoku z cynického humoru, který mě donutí několikrát se smát nahlas, aby mě vzápětí Camus znovu vrátil do své temnější podoby smutným závěrem. No zkrátka - dost dobré.
waltrk
  6. 1. 2012, 16:50
Ctu hodinu, ctu dve hodiny, udelam si caj, ne, ctu dalsi hodinu navic, nikdo neprotestuje, pak sezeru nejaky trapny maso, vduchu se zamyslim, reknu si. "Bozi, akorat ji vubec nechapu...." A to je presne vono, proto treba ctu Camuse, none?!