Olympijské hry a jiné povídky

Olympijské hry a jiné povídky
Originální název: Olympijské hry a jiné povídky

Agentura V.P.K. - 1996
ISBN: 80-85622-43-2

Agentura V.P.K. (1996) 80-85622-43-2 164

Výběr povídek ze sportovního prostředí, většina již dříve vydána v knihách - např. Pohár od pánaboha, Jak bežel Zátopek či Plná bedna šampaňského. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

LadyEsik
  10. 5. 2011, 21:31

Další ze skvělých kih Oty Pavla, přestože tam byly jen tři povídky, které jsem nečetla ještě někde jinde. Ota Pavel píše skvělé sportovní reportáže a povídky, k tomu už není co dodat...

(c) Obsah povídek (spoiler):

Olympijské hry - O novinářovi, co psal reportáže ze sportu, ale vždy se vrátil večer k rodině, kde měl ten svůj klid a pohodlí, což bylo docela v kontrastu s vřavou, kterou zažil.

Sedm deka zlata - Tuto povídku jsem pochopila jako doklad o tom, jak to neměli po peněžní stránce sportovci vůbec lehké, ale přesto se nevzdají dokladů o svých úspěších (hlavní hrdina dostane nabídku na 25 000,- za jeho medaile, za zlato, ale on odmítne). Po válce je první spartakiáda, on už má stříbrné vlasy, byl to přeborník v atletice... a lidé vyvolávají jeho jméno, přestože už není mladík :) Lidé nezapomněli.

Jak to tenkrát běžel Zátopek - Dlouháá reportáž o Zátopkovi. Moc pěkná. O tom, jak dřel jak největší dříč, aniž by měl talent, o jeho úspěších v cizině, o něm ... pěkné :)

Běh Prahou - Jedna povídka z života Oty Pavla. Jak byl jeho tatínek propuštěn z koncentráku a on hned vstoupil i se syny do komunistické strany, jak nechal syny běžet Prahou se štítky stran, které vyhrají ve volbách, měl vyhrát Komunismus, byla to jako taková reklama. Ota Pavel měl skončit poslední, parodoval jednu stranu, na Václaváku ho chytli, sbili, svlíkli... a tatínek ho vezl domů, naštvaný. Na konci pláče nad Rudým právem, kde jsou opět lidé děleni na Židy a nežidy.

Plná bedna šampaňského - Souboj v házené. Napětí, hra, boj. A za vítězství plná bedna šampaňského :)

Salto nazad - Tato povídka je velice, velice dobrá :) O nejlepší gymnastce ČR, která si musela vybojovat zlatou medaili na olympiádě. Byla sice úžasná, ale neuměla salto nazad, cvičila to v tělocvičně pořád dokola, ale měla blok. Trenér na ni křičel, i ji podporoval, ale nic nepomohlo. Salto nazad musela udělat, aby dostala medaily, navíc ho každý čekal ... nikdo, kromě jejích blízkých a spolugymnastů nevěděl, že salto nazad neumí - a její první salto nazad se jí povedlo na té olympiádě, dokázala to ... aniž by někdo věděl, že je její první :)

Pohár od Pánaboha - Jedná se o povídku o hokejistovi, který je už starý na sportování, přestože je velice slavný a oblíbený, vyřadí ho ze zápasu, protože na to už nemá. Řeší se tam otázka pomíjivosti slávy. Jak mu lidé podlézají, potom ho shazují. Jak jsou poháry na nic, jak z takového sportovce potom nic není, nic neumí, nemá kde pracovat. Jak ho všichni plácají po zádech, potom se na něj vykašlou. Když rozbil své krásné poháry, říkal, že třeba na konci života člověk dostane pohár přesně pro něj. Který bude vypadat tak, jak si ten člověk zaslouží. Bude třeba z modrého nebe, Mléčné dráhy... A potom přišli nějací fanoušci z jednoho sdružení, aby mu předali pohár, ten je proti slunci nádherně modrý, ti fanoušci mu říkají, že se nezdrží, že tak poletují po světě ... a on se zděsí, že to je přesně to, o čem mluvil, pohár z modrého nebe a oni, andělé, co poletují - trošku se tam zhroutil, ale jeho žena Alena ho uknidnila (o to se tam taky jedná, o vztahu k rodině). ... a on mohl začít dál.

Kopnutí za 3000 dolarů - Jedno slavné mužstvo nechalo jednoho pána si s nimi zahrát, ten byl nadšený, že ho nechali si i kopnout a sehráli trošku divadýlko, že je pozval na hostinu. Stoly se opravdu prohýbaly pod jídlem. Potom zjistili, že to stálo 3000 dolarů ... Potom byl ten bohatý pán podívat se na ně v Česku, oni ho taky pohostili, i když míň a on si schoval kelímek od hořtice a vystavil si ho u sebe ve vile :)

Brankář - o tvrdé dřině jednoho chlapce, který to neměl v životě lehký...ale kam se dostal! :)

Zítra začnou všední dny - O hokejistovi, kterému končí kariéra (kvůli stáří), tak jak reagují lidi a jak se cítí on.

Proč jsem se nestal světovým hráčem - Zase ze života Oty Pavla. O jeho snaze stát se světovým hokejistou. O tom, jak mu tatínek věřil, ale jak se nezadařilo.

Ty nikdy nebudeš mistrem světa - Ota Pavel popisuje, proč se nikdy nestanete mistry světa, proč to není jen o talentu, že je to hlavně o tvrdé práci!
zdeny99
  4. 4. 2015, 14:48
Povídky:

OLYMPIJSKÉ HRY: Sci-fi povídka o tom, jak by to vypadalo, kdyby Beroun hostil LOH. Angola porazí Anglii ve fotbale. Běh na 100 metrů vyhraje Senegalec, na druhém místě Ind a třetí Jordánec. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

SEDM DEKA ZLATA: Povídka o Aloisi Hudci, který vyhrál olympiádu v Berlíně na kruzích. Po válce byl velice chudý a jediné, co mu zbylo, bylo zlato z Berlína. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

JAK TO TENKRÁT BĚŽEL ZÁTOPEK: Krátký Zátopkův životopis od jeho dětství až po fenomenální úspěch v Helsinkách. Především mapuje jeho začátky, kdy toho musel dokázat dvakrát až desetkrát více než ostatní a pak běhy na LOH v Helsinkách. Povídka je zdlouhavá, především běhy na 5000 metrů a 10000 metrů jsou zbytečně rozepsané. Naopak maraton je dokonale procítěně popsán, jak Zátopek jej běžel na krev. TŘI HVĚZDIČKY.

BĚH PRAHOU: Z počátku nejhorší povídka, kterou jsem od Oty Pavla četl. On se hlásí hrdě ke komunistům, běží za ně Prahou před volbami a pak po vzoru svého otce chce vstoupit do strany. Kurva co to je? Už jsem to chtěl zabalit, protože tohle se nedalo číst. Naštěstí otec Oty Pavla vystřízlivěl a poznal, jaké kurvy komunisti jsou. A Ota Pavel vystřízlivěl s ním. TŘI HVĚZDIČKY

PLNÁ BEDNA ŠAMPAŇSKÉHO: Lepší povídka o házenkářském zápase, který se zdá být už jasně prohraný, nakonec končí vítězně. Jedná se o autentické vzpomínky brankáře Víchy. ČTYŘI HVĚZDIČKY

SALTO NAZAD: Povídka o tom, jak se Eva Bosáková skočit salto nazad, aby si nezlomila vaz. Nakonec jej skočila, aby vyhrála titul MS. Kraťoučká povídka, dobře se čte. PĚT HVĚZDIČEK.

POHÁR OD PÁNABOHA: Nejdelší povídka knihy. Je o tom, co čeká každého skvělého sportovce (zde fotbalistu) na konci kariéry. A to strmý pád, kdy už nestačí mladším. Popsáno, jak se s tím nechce smířit a také jeho pocity o tom, jak to přijme jeho rodina, až nebude vydělávat jako doposud. Podobná povídka je ZÍTRA ZAČNOU VŠEDNÍ DNY, kde se s tím ovšem hlavní hrdina - hokejista smiřuje lépe a možná i tím, je povídka slabší než Pohár od Pánaboha. PĚT HVĚZDIČEK

KOPNUTÍ ZA 3000 DOLARŮ: Po čem asi touží český chirurg v USA? Zakopat si s předním fotbalovým mužstvem a je za to ochoten dát 3000 dolarů. Na druhou stranu si užívá klidu doma pod lípou a doma má skleničku od hořčice přímo pod originálem Pabla Piccasa. ČTYŘI HVĚZDIČKY

BRANKÁŘ: Povídka o klukovi, který se narodil ochrnutý. Nakonec se uzdravil a dostal se z Vítkovic až do branky hokejového nároďáku a s ním vyhrál ME. Krátká dobrá povídka. PĚT HVĚZDIČEK.

ZÍTRA ZAČNOU VŠEDNÍ DNY: Krátká povídka o tom, co čeká každého skvělého sportovce (zde hokejistu) před čtyřicítkou. A to strmý pád, kdy už nestačí mladším. Popsáno velice věrohodně a samotný hokejista se s tím lidsky smiřuje. Podobná povídka je POHÁR OD PÁNABOHA, ta je ovšem o moc lepší. PĚT HVĚZDIČEK

PROČ JSEM SE NESTAL SVĚTOVÝM HRÁČEM: Světovým hráčem se může stát ten, kdo má vůli, talent, podmínky, odvahu a štěstí. Ale také nesmí být válka a dotyčného nesmí postihnout zranění. Krátká, průměrná povídka, ve které popisuje Ota Pavel své zážitky, které prožil jako hokejista-dorostenec. Podobná povídka je TY NIKDY NEBUDEŠ MISTREM SVĚTA. TŘI HVĚZDY

TY NIKDY NEBUDEŠ MISTREM SVĚTA: Podobná povídka jako PROČ JSEM SE NESTAL SVĚTOVÝM HRÁČEM. I zde Ota Pavel naráží, že světový sportovec musí mít vůli, talent, podmínky, odvahu a štěstí. Ovšem aby se stal mistrem světa, tak nejdůležitější je podle něj skromnost. ČTYŘI HVĚZDIČKY.

[14. přečtení, 10. hodnocení, 2. komentář, 88%]