Originální název: Schatten im Paradies

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1992) 80-205-0284-X 382
Melantrich (1987) 383
Lidové nakladatelství (1982) 399
Naše vojsko (1975) 447

Příběh německého emigranta, který uprchl před nacismem do USA.

Abigor
  23. 9. 2012, 19:03
Zatím nejslabší od Něj. Na jednu stranu emigranti jsou popsáni výtečně. Úvahy o emigraci a o dalších osudech postav jsou skvělé. Linie lásky se mi ovšem moc nelíbí, čekal bych, že se do toho víc opře, že to bude prostě lepší. Není to špatné, ale není to Remarquovské (rozumněj úžasné). Konec mě (ostatně jako skoro vždy u Něj) zklamal, přišlo mi to moc jednoduché, ale nejspíš to tak mělo být. Ale co bylo nejhorší, jak to mezi nimi skončilo, tak prostě, jako by se vlastně nic nestalo a to mě deptá. Ale nelituju peněz do knihy vložené a rozhodně po ní ještě mockrát sáhnu!
moonchild
  7. 11. 2013, 13:15
Autor se zabývá osudem německých emigrantů v Americe na sklonku druhé světové války.Stíny jsou emigranti sami .
V.Silver
  19. 11. 2011, 11:19
Asi moje nejoblíbenější Remarqueovo dílo. Krásně vystihnutá atmosféra New Yorku a místních "imigrantů" (ostatně kdo může být v USA vlastně imigrantem, že?), jejich soužití, vztahy, přežívání na hranici beznaděje... must read.
Yggdrasil
  19. 4. 2013, 8:43
Výborný názor má Abigor, naprosto souhlasím. Ač z jedné strany je kniha napsána velmi dobře popis mileneckého vztahu mě strašně přímo lezla na nervy. Možná si jen neumím představit jaké je milovat v takové době, v takové situaci ale stejně jsem měla občas Natašu chuť proplesknout.
maratach
  31. 5. 2011, 16:18
Hrdinou románu je novinář a antifašista Robert Ross, který prožil mnohá utrpení ve vězeních a lágrech západní Evropy. Nakonec se octne v Americe, kde nachází pomoc u emigrantů.

Celý život byl na útěku, skrýval se také v bruselském museu, kde se přiučil mnohému v umění. Nyní je volný. Svých získaných poznatků využívá a stává se pomocníkem Silverse, obchodníka s obrazy. V New Yorku se mimo jiné setkává i se svou osudovou láskou, modelkou Natašou Petrovnou. Jejich vztah však není nijak závazný.

Silvers se spolu s Robertem vydává do Hollywoodu, samozřejmě za účelem prodeje cenných děl. Právě zde na Roberta doléhá věčná honba za penězi, tak typická pro Američany. Setkává se s lidmi od filmu a je pozván na natáčení protinacistického filmu. Poznává, že Amerika není schopna pochopit zrůdnost fašistického pekla rozpoutaného v Evropě. Na základě svých zkušeností z Evropy se stává poradcem režiséra filmu. Získává zde množství přátel, vydělává peníze, jimiž pokrývá dluhy u New Yorkských imigračních úřadů.

Vyvrcholení příběhu se odehrává po hrdinově návratu do Německa, kde prožívá nové psychické trauma. Valná část německého národa je dosud poznamenána nacismem. Robertovi postupně dochází, že válka vlastně neskončila a fašismus zapustil kořeny tak hluboko, že boj proti jeho metodám musí pokračovat i po válce.
Gwaihir
  15. 2. 2015, 17:26
Je pozoruhodné, že poslední dvě knihy, jimž se Remarque věnoval, vypráví prakticky tentýž příběh, jen s nevelkými změnami, a otevírají zbývající téma pojící se k uprchlíkům před nacismem, otázky možnosti nového života, poválečného návratu nebo pomsty. Tato, dokončená, je oproti své sestře mnohem živelnější a líčí osud německého emigranta v americkém ráji, odkud je válka nekonečně vzdálena, v lehce tísnivé atmosféře světa obchodních triků, v prostředí melancholického setkávání starých i nových známých a jejich úvah nad budoucností, v ovzduší plném vášně a rozpolcenosti, v němž za každým rohem číhají stíny minulosti a přítomnosti. V závěru románu pak vyniká snaha ukázat definitivní vstřízlivění z poválečné situace ztráty paměti. 80 %