Stormbreaker

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Albatros - 2003
ISBN: 80-10-01079-0

Albatros (2003) 80-10-01079-0 224

První kniha série Alex Rider.

Alex Rider žije jen se svým strýcem, Ianem Riderem. Jednoho dne ale Alexovi přijdou oznámit, že strýc zemřel. Zabil se při dopravní nehodě. Některé podrobnosti nehody však křiklavě nesedí a Alex brzy zjistí, že údajná dopravní nehoda spočívala v plném zásahu auta ze samopalu. Proč mu chtějí zatajit, jak strýc zemřel?
Alex začne vše tajně prošetřovat a brzy se dozví, že jeho strýc nebyl bankéř, ale špion. To ovšem není zdaleka vše. Ian Rider zemřel, když pro britskou zpravodajskou službu MI-6 prošetřoval poměry v Saylových závodech, které vyvinuly revoluční typ počítače, nazvaný Stormbreaker. A právě Stormbreaker představuje temnou hrozbu a před Alexem se rozkrývá nebezpečné spiknutí...

Román Anthonyho Horowitze Stormbreaker zahajuje sérii se stejným chlapeckým hrdinou.
Autor v něm čerpá z tradice špionážních románů a thrillerů.Neubráníme se srovnání s Jamesem Bondem především proto, že hlavní hrdina stojí proti všem padouchům sám a bojuje s nimi za pomoci své kondice, chladné mysli a důmyslných „udělátek". Nikdy samozřejmě nepoužívá střelné zbraně - a hlavně je to kluk se vším všudy, ne dospělý muž, a podle toho také jedná a uvažuje.
Horowitz se jako autor chová přesně tak, jak se autor špionážního thrilleru chovat má: napíná nervy drásající děj na hranici uvěřitelnosti tak, aby lehce balancoval mezi hrdinským patosem a ironií, ale nikdy nesklouzl do směšnosti. Jeho příběh „nezletilého Jamese Bonda" má skvěle vymyšlenou zápletku, rychle plynoucí děj a rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v chlapecké dobrodružné literatuře v posledních letech vzniklo. (Založil/a: Parm)

Melindaaaa
  21. 7. 2012, 12:42
Kniha Stormbraker mě naprosto nadchla, stejně jako další díly knih o Alexi Riderovi. Rozhodně mohu doporučit všem, kdo mají rádi trochu akce. Malinko neuveřitelný příběh o dětském špionovi dokáže zabavit mladší i dospělé čtenáře. Ráda se k těmto knihám vracím
ČtenářH
  29. 9. 2015, 21:36
Líbila se mi. Stylově napsaná knížka, která přesně splňuje očekávání. To je ale bohužel někde až na škodu...
Hanys
  5. 2. 2013, 14:23
Na tuto knihu jsem náhodou narazila v knihovně a vůbec by mě v té době nenapadlo, jak moc se mi zalíbí a jak budu netrpělivě očekávat další díly ...bylo to krásných 10 let s Alexem a všechno to začalo u tohoto prvního dílu.
Evanlyn
  12. 5. 2011, 17:29
Tuto knihu mi nikdo nedoporučil, vybrala jsem si ji jen náhodně v knihovně. A bohužel splnila mé očekávání. Přečetla jsem asi půlku a pak knihu odložila, a už se k ní nevrátila...