Ocelová pěst

Ocelová pěst

Naše vojsko - 2004

Naše vojsko (2004)

Pozor, tanky! Výkřik, při kterém se pěšák většinou skrčil v koutku svého okopu a modlil se, aby ho ocelové monstrum neobjevilo a nezlikvidovalo. Ocelové krabice nasazené poprvé v I. světové válce jako průlomová zbraň na podporu pěchoty se vyvinuly v samostatný bojový prostředek, ve valné míře rozhodující při svém nasazení na bojišti. Byla to opravdu ocelová pěst každé armády. Autor popisuje nejen vývoj zbraně, která se po skončení studené války zdála být na chvíli zastaralou a nepotřebnou, ale také různé způsoby jejího nasazení, od jednotlivých malých oddílů až po mohutné tankové svazy, jako tomu bylo například v bitvě u Kurska, židovsko-arabské válce, v Normandii i v Itálii, v Zálivu. Samozřejmě se zabývá taktikou bleskové války, neopomíná ani nasazení tanků na tichomořském a asijském válčišti. Zmíněny jsou i obrněné automobily, které také rozhodly nejeden válečný konflikt, a v neposlední řadě se věnuje jednotlivým tankistům, kteří byli považováni za esa u svých zbranÍ.