Originální název: Feet of Clay
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Talpress - 2013
ISBN: 978-80-7197-500-7

Talpress (2013) 978-80-7197-500-7 720 Knihy Otec prasátek a Nohy z jílu vyšly jako jedna.
Talpress (1999) 80-7197-164-2 429

V Ankh-Morporku je příjemný podzim, někdo se snaží otrávit Patricije, někdo vraždí ubohé starce a golemové, hlinění obři, kteří poslouchají na slovo, nejedí, nespí, najednou páchají sebevraždy.
Kdyby to bylo náhodou málo potíží, tak hlídka řeší své vlastní, vnitřní potíže například s Anguou nebo Noby Nóblhóchem. Velitel hlídky sir Samuel Elánius nakonec zjistí, že se pravda nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích města.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 10:46
Pražský Golem není sám. Je jich víc a žijí na Zeměploše. A navíc dokáží být pěkní pleticháři.
Další kniha o Městské hlídce je opět výborná.
Vetinari je skvěle napsaná postava, která postupně dostává v knihách víc prostoru a za sebe můžu říct, že je to rozhodně dobře.
Keatin
  14. 9. 2013, 12:30
Vybrat nejlepší knihu od Pratchetta, nelze, nicméně, tahle patří bezesporu k tomu nejlepšímu!!! Moc jsem se pobavila, jsem ráda za Dorfla, ale i Nobyho. :) Pleškot (Pleskot) Řiťka ze přídává k mým oblíbeným postavám a vůbec, vzhledem k tématice jsem se cítila být součástí děje.
prkali
  3. 2. 2013, 10:22
Brilantní kousek! A závěrečný rozhovor Elánia s Vetinarim, to je lahůdka. Jakož i následující Vetinariho s Važuzlem. Jakož i další rozhovory z posledních několika stránek (Elánius, Dorfl, kněží, Tračník, Noby, Pleskot, Angua, Karotka..)...
Gustik5
  22. 4. 2012, 13:14
Zase se budu opakovat. Noční hlídku prostě žeru, a tady tomu není jinak. Skvělé počteníčko, ke kterému se velmi rád vrátím.
VenDulin85
  1. 5. 2014, 22:20
V Ankh-Morporku bylo málo zvláštních bytostí- trpaslíků, trolů, neživých, vlkodlaků.. přidejme si do toho ještě golemy, ať je ještě více legrace! Třetí kniha v řadě zeměplošských příběhů o městské hlídce, ke které jsem se dostala a opět mě skvěle naladila, protože se o svých oblíbených postavách dozvíte zase o něco více a všem do jednoho držíte pěsti.
snedy
  26. 4. 2014, 17:51
Ze slepé uličky (za kterou jsem Noční hlídku zpočátku považoval) se vyklubala směska těch nejlepších postav Zeměplochy s nejlepšími příběhy a vtípky. Nohy z jílu jsou tradičním zástupcem téhle ságy - střelené, vtipné, čtivé a plné zajímavých myšlenek.
lidus
  26. 10. 2016, 15:33
Určitě se budu opakovat: nepřestávám žasnout nad tím, jak pan Pratchett dokáže shrnout a vystihnout ta nejzávažnější témata jen tak mezi řečí a ještě s vtipem. Nohy z jílu jsou a) fantasy detektivka, oddechová četba, skoro dětská humoristická literatura, b) posmutnělé filozoficko-sociologické zamyšlení a politická satira. Obojí je správně. Jak to tam všechno dokázal nacpat?
P.S. Pošuk Lulu je frajer.
P.P.S. Konečně jsem se líp zorientovala v deskovce Zeměplocha :-)
Solvi
  14. 1. 2016, 15:32
Obsahuje spoiler spoiler Nejlepší knížka o městské hlídce a ze světa Zeměplochy vůbec. Přesto jsem si uvědomil, že tyto knihy nejsou určeny pouze k odreagovávání a třeba v nich hledat i něco hlubšího. Nutila člověka přemýšlet, což u jiných starších Pratchettovek není příliš obvyklé. Šlo o to, že tahle knížka měla promyšlený a vtipný příběh a „napínavá“ byla téměř do samého konce.

Vlastní děj: Majiteli svíčkárny je prodán „královský“ golem. Je zabit průvodce muzea trpasličího chleba pan Pohopka a otec (kněz) Tubelík. Jednomu z nich jsou do úst „vložena slova“. Desátnice Řiťka zjistí, že poslední věc, kterou otec Tubelík viděl byl golem. Patricije se někdo pokouší pomalu otrávit a Noby Nóblhóch se dozví, že pochází ze šlechtického rodu. Po mnoha peripetiích se sir Samuel dostane k závěru, že tráveny byly svíčky (zemřela žena a dítě, které z královského skladiště kradli a používali zmíněné svíčky). Obviněným z vražd správce muzea a kněze je pracovní golem z jatek jménem Dorfl, který se k činům (po tajném losování mezi golemy) přiznává. Karotka však dokazuje (za vydatné pomoci seržanta Tračníka), že vinu nese královský golem. Hlavním viníkem případu „otrávených svíček“ je upíří Drak heroldů, který zosnoval celý ďábelský plán. Je však tak významnou osobností města, že se mu trest vyhne. Prostě politika. Dorflovi jsou dána do hlava „nová slova“ a přijímá místo v Hlídce, aby postupně vykoupil a tím osvobodil všechny golemy.
sykysy
  28. 10. 2012, 15:41
Člověk tu Zeměplochu tak hrozně hltá a pak ani neví jaká knížka je lepší než jiná, protože jsou prostě všechny skvělé! I tato má napínavý děj, skvělý humor, věci u kterých člověk na chvilku odloží knížku a zapřemýšlí se... navíc některé scény mám pořád v hlavně a přehrávám si je stále dokola jak moc mě okouzlili...