Originální název: Im Westen nichts Neues

Odeon (1973) 383
Naše vojsko (1967) 173
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964) 173
Melantrich (1929) 228

Nejslavnější autorova kniha popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty.

Anael
  1. 9. 2012, 13:07
V době čtení této knihy bych dala 5 hvězdiček, ale s odstupem času musím dát méně. Kniha se hezky čte, upoutá a ukáže přesně to, co má. Četla jsem ale Hemingwayovu knihu Komu zvoní hrana a ta je lepší. Přijde mi opravdovější a více syrová. Proto 4 hvězdy.
Tiwala
  30. 9. 2012, 15:50
Jedná z mála opravdu dobrých a zábavných knížek, kterou seznam povinné četby obsahuje. Četla jsem ji pouze jednou, ale ráda bych si ji přečetla ještě v budoucnu.
Peetuliska
  31. 5. 2014, 13:48
Parta kamarádů z gymnázia se nechá unést slovy svého profesora a nechají se dobrovolně naverbovat na frontu, kde probíhají boje 1.světové války. Příběh boje o přežití, hrůzných podmínek a hlavně přeměny myšlení a emocí 19letých studentů.
Kniha se mi líbila, byť válečný román není zrovna můj žánr.
lensha95
  26. 8. 2012, 17:22
Skvělá kniha, popisující nesmyslné ničení tisíců lidských životů, ať už fyzicky či psychicky, jen proto, že "ti nahoře" chtěli válku. A kvůli nim má celá generace zkažený život. Rozhodně všem doporučuji.
Nejvíc mě dostala scéna, kdy se Paul vratí z dovolené a protože se cítí provinilý, dobrovolně se přihlásí na prohledávání nepřátelských zákopů a zůstane tam déle, než by chtěl.
LuciusWlk
  19. 9. 2011, 13:49
Neuvěřitelně věrně nastíněné autorovy zážitky z války. Deníková forma je čtivá a místy černo humorně zábavná.
illy
  21. 1. 2016, 19:55
Vyrážíme dopředu. V ruce svírám zbraň, slyším vlastní dech. Běžíme ke shluku budov které máme obsadit, z dálky zapraská střelba. V tom vlevo vepředu zaduní a tělo vojáka který běží přede mnou se vymrští do výšky a bezvládně dopadne na zem. Ve stejný moment mě ohluší střelba, skluzem dojíždím ke zdi. Slyším nárazy kulek a padá omítka. Vyhlédnu zpoza zdi přes mířidla a pokropím přibíhajícího nepřítele.....roztančí se pod mojí palbou a sesune se k zemi. Blízko dopadne granát a část zdi se sesune...skrčím se a přebíhám do jiného krytu, vedle mě to práskne a zaslechnu známé tlesknutí ostřelovačské pušky. Opět vypálím salvu směrem k nepříteli, jenže tentokrát to koupím i já. Z výšky vidím vlastní tělo které padá jak bezvládná loutka. Respawn. Znovu vybíhám.........po dvou hodinách vyplaveného adrenalinu vypínám komp a jdu spát. Snad budu patřit k té šťastné generaci která nezažije to co popisuje Remarque v jedné z NEJLEPŠÍCH KNIH co jsem kdy četl. Snad jen v té virtuální realitě.
Všivák
  21. 1. 2012, 8:30
Hodně podobné Času žít, času umírat. Akorát Na západní frontě klid se víc zaměřuje na samotnou frontu, kdežto Čas žít, čas umírat na dovolenou.
Abigor
  11. 4. 2012, 14:27
Dávám čtyři hvězdy, ale jen proto, protože jsem četl Oheň od H. Barbusse, takže tu hvězdu stahuju, kvůli srovnání. Jinak, naprosto geniální, je tam všechno, všecičko! Opravdu skvělé. Scéna v Lazaretu mi dala ránu do hlavy a smrt Kata mi dala ránu z milosti. Neměli nic. Zvířecí otupělost, zabíjení lidí a umírání kamarádů, to je to, co byla první světová válka, nic než to. Jediný, co vojáci měli, bylo žrádlo a spaní. Inu, kdo by se dnes jen s tímhle spokojil?
Kniha je napsaná jednoduše. Popisy jsou famózní, nenudím se.
Tuhle knihu jsem doteď přečetl jen dvakrát (poprvý v rámci povinné četby - na vyšší úrovni ČJ jsem si to vytáhl a dostal jsem samozřejmě za jedna a podruhý dnes. Čet jsem to od desíti večer do půl čtvrté ráno. Nastupující katarze je děsivá, nepříjemná, asi je to moc, spolykat Remarqua na jeden zátah, už to dělat nebudu, je to fakt hnusný).
Ach jo, tolik pocitů, tolik dojmů ale tak málo slov. Nevím, co mám k téhle knize ještě říct. Prostě si to přečtěte!
psychoklara
  29. 6. 2014, 16:27
Nádherný příběh plný citu, kolik ho jen ve válečné literatuře může být. Rezignace, strach, radost, zadostiučinění, smích, pláč, klid... s Remarquem na každé stránce zažijete jeden z těchto pocitů. Události popisuje tak krásným a přirozeným způsobem, že je velmi snadné vcítit se do jeho myšlenek. Dokonce i mnou obávané drsnější scény, například popisy zranění, zaznamenává Remarque jen tam, kde je to potřeba vyjádřit a píše o nich stručně a věcně. Oproti tomu v jiných situacích, kde by se autor snad mohl vyžívat v nechutnostech jsou jeho výrazy velmi decentní.
Pohled na válku očima dospívajícího muže je zajímavý a neotřelý, nenudila mě jediná stránka. Na západní frontě klid je příběh o tom, že kromě života může voják ve válce ztratit i svou budoucnost.

Trocha vojenského humoru na ukázku :)
Katcza husu škube a kuchá. Peří ukládáme pečlivě stranou. Hodláme si z něho udělat dva polštářky s nápisem: "Hajej sladce v bubnové palbě."
Jasanek
  22. 8. 2010, 0:20
Nechápu proč učitelé na školách považují za tak důležité, tlouct žákům do hlavy, že je kniha psaná ICH formou a ER formou. Když er-forma spočívá v tom, že na konci je 10 řádků v er-formě...
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 16:39
“Stali se z nás lidé tvrdí, nedůvěřiví, podezíraví, nelítostní, mstiví, suroví- a to bylo dobře, neboť právě tyto vlastnosti nám chyběly.”

Jde o velmi drsný, surový, morbidním humorem dokreslený román. Autor v něm popisuje život (a smrt) převážně v zákopech první světové války, a mohu-li posuzovat, daří se mu to velmi dobře. Příběh působí velmi autenticky a není problém, vžít se do něj. Ovšem jen na vlastní nebezpečí! Zpočátku poměrně jednoduchý, klidný děj postupně nabírá na dramatičnosti a z původního “byli tu ještě ten a ten a ti umřeli” se stává vskutku krutý, živý obraz boje (nejen) o život.
Kniha je doslova nehorázně čtivá- upoutá a nepustí. Děj ubíhá poměrně rychle, nikde nikdy není čas nudit se. Postavy jsou velmi realisticky vykresleny.
Velmi se mi líbily příhody ze zásobovací vesničky, vaření a následné hostiny za odstřelování. Naopak jedna z nejpůsobivějších a nejdrsnějších částí je popis umírajících koní, jejich hlasů.
Dostane-li se mi tato knížka znovu do ruky, s vervou si ji znovu přečtu.
LadysR2
  27. 1. 2013, 14:13
Málem jsem nepřečetl, ale nakonec jsem koukal, jak válka ničí všechno a všechny, kdo se k ní přiblíží. Část válečného syndromu hlavního hrdiny ulpěla po přečtení i na mě
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:46
Psychologické drama - podle mých slov Dívat se na vojáka, který je neschopen po válce začlenit se do běžného života, která má po dovolená při návratu na frontu pocit, že to co dělá je příšerné a protizákonné. Velmi působivé, když je do toho přičtena.
Pim
  16. 7. 2013, 10:02
"Pro nikoho země neznamená tolik jako pro vojáka. Když se k ní tiskne, dlouze, prudce, když se do ní v smrtelné úzkosti z palby tiskne obličejem a údy, pak je země jeho jediným přítelem, jeho bratrem, jeho matkou; sténá svůj strach a své výkřiky do jejího mlčení a bezpečnosti - země je přijímá a propouští vojáka k novým deseti vteřinám běhu a života, znovu se ho chápe, a někdy navždycky."

První světová válka zblízka, přímo z boje. Ztracené mladé životy, jež ještě ani nestačily ochutnat život... a přece poetické, humorné a laskavé.
Gustik5
  3. 6. 2015, 10:21
Kniha která je zábavná a mrazivá zároveň. S postavami je snadné se sžít a jejich ztráta je pak o to horší. Díky svědectví, které tento román zachycuje, se nelze divit, že byl Remarque Hitlerem zakázán. Pokud se mě kdy někdo zkusí zeptat, co je na válce špatného, vtisknu mu do ruky tuhle knihu. Nejvíce totiž zapomínají ti, kterých se to nejvíc týká...
Al-Borak
  6. 2. 2013, 21:26
Skvěle napsané dílo. Dovedu si představit, jak Remarqueova naturalističnost šokovala čtenáře v tehdejší době. Popisování detailů od průběhu života jedince na frontě po smrt všeho, co se v oblasti fronty nacházelo, na každého čtenáře jistě zapůsobilo. Asi právě proto je "Na západní frontě klid" považováno za Remarqueovo nejlepší dílo.
Claire27
  2. 9. 2015, 23:14
Remarque patří mezi mé oblíbence. Válečné romány mám ráda nejvíce, a proto kniha Na západní frontě klid si mě získala již po přečtení prvních řádků. 1. světová válka byla první velkou válkou, která ochromila celý svět a zničila miliony lidských duší. Tak je tomu i v tomto díle. První nadšení z narukování na vojnu se pomalu mění v děs a hrůzu. Veškeré situace jako například boje jsou popsány velmi detailně a člověku tuhne krev v žilách. Nikdo si nedokáže představit jaké to doopravdy bylo. Nejhorší je mladý lidský život zničený válkou.
Esther Darnett
  4. 12. 2013, 7:06
Román je zpracován s neskutečným nadhledem a vtipnými pohledy. Přemýšlela jsme u čtení, do jaké míry to takhle "bylo" a do jaké se autor tímto způsobem psaní vypořádával s prožitými okamžiky.
Zajdaanek
  7. 6. 2011, 23:34
Než jsem se do knížky začetl, než mne začala bavit, tak uběhla pěkná řádka dnů. Dokázal jsem přečíst stránku a knížku opět zavřít. Jednoho deštivého dne jsem si však řekl dost! a dal jsem té knize šanci. Začetl jsem se a jak děj ubíhal, tak jsem zjistil, že nemohu přestat. Remarque mne prostě vtáhl do děje a já si připadal jako za I. světové války. Jeho surové popsání této události ve mne zanechalo velký kus něčeho nepopsatelného. Věřím, že si ji v budoucnu přečtu znovu!
Samael
  14. 10. 2013, 17:22
Hodně silný příběh z války,který patrně zasáhne každého víc než by čekal.Zážitky mladých vojáků jak ty kruté či hůmorné čtenáře donutí zamyslet se nad nesmyslností války.Závěr knížky je opravdu krutý.
ronynka
  23. 10. 2011, 11:51
Urcite pekna dejem, smutna, ukazuje nam, jak to bylo s mladymi lidmi ve valce, urcite ji doporucuju vsem.
Veveruna*
  15. 12. 2012, 21:01
Na straně jedné popis první světové války v podání učitele dějepisu, kterému nejstrašnější příjde, že neměli klobásy ke snídani, na straně druhé Remarque a jeho geniální popis hrůz ze zákopů i mimo ně, které jsem si předtím nikdy neuvědomovala a nedokázala představit. Ale teď už vím.
MatesS
  9. 11. 2012, 12:19
Nějak jsem nedokázal hltat ten příběh tak, jak ostatní tady píší. Možná proto, že už ve svých pubertálních letech jsem si uvědomoval zbytečnost válek a vlastně téměř jakéhokoliv druhu konfliktu, celou knihu jsem vlastně odkýval. Ano, děkuji, pěkně napsané, ale jestli má skutečně Reamarque tak úzký obzor, tady s dovolením skončím.
Ange014
  5. 3. 2012, 22:28
Nikdy jsem si neuvědomovala zbytečnost války tak, jako při čtení téhle knížky. Žádnou jinou jsem od začátku do konce neprobrečela. Stejně jako Dlouhý pochod jsem skončila čtení s pocitem beznaděje. ,,Nádherná" kniha.
ilon-a
  1. 4. 2016, 21:50
Příběh byl strašný - svojí skutečností, ale tak neskutečně úžasně napsaný... Kniha ve mě jako jedna z mála vyvolala strašně moc emocí. Knihu řadím mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla.
ideal_alien
  13. 2. 2016, 13:46
Nesmírně poutavá a kniha. Citlivé téma, mistrovsky zpracované... Autor skvěle vyjádřil krutost a syrovost války.
VaclavB
  19. 1. 2015, 14:52
Četl jsem jednou a už více nechci. Ne proto, že by to nebyla dobrá kniha - je skvělá a měl by si ji přečíst každý - už jenom proto, aby lidem došla zrůdnost a nesmyslnost válčení. Mně ale tahle válka jednou stačila. A bubnové palby mám dost.
Alduin
  7. 4. 2014, 12:31
Naprosto geniálně sepsaná kniha reflektuje strasti války a nesmyslnost takovýchto konfliktů vůbec. Nikdo z nás si neumí představit, že by měl odejít od rodiny a válčit, a už vůbec ne někde v zákopech Velké války. Jediné, co těmto lidem kromě vzpomínek na domov a rodinu zůstalo, je přátelství se stejně osudem postihnutými hochy. Kasárenský dril, bitvy, krev a maso, zoufalství, návrat domů a pochopení, že slovo domov ztratilo svůj smysl, touha vrátit se zpět do let minulých, klukovských, kdy žádný strach netížil mladá srdce, ale vědomí, že to již nejde, nás dostává zpět do přítomnosti, zpět do zákopů, ke kamarádům, vidět jak všichni trpí a nakonec umírají, kulka do hlavy je vysvobození, na které tak dlouho čekáme, protože víme, že už nikdy nebude nic jako dříve...
Hazakiros
  31. 10. 2013, 16:50
Všeobecně je Remarque mým oblíbeným autorem. Na západní frontě klid je stěžejní dílo, které jednoznačně má své místo v povinné četbě. (Ne snad, že bych se kdy nějakým takovým seznamem řídil). Jako v mnoha jiných románech, i zde zaujme mj. konec, který rozhodně nepatří mezi happy endy.
kklepkaa
  20. 8. 2013, 15:25
Tak tohle je nezapomenutelná kniha... ale vracet už se k ní asi nikdy nebudu. Člověk při čtení sám leží v zákopech a vedle něj dopadají kulky a těla kamarádů, což když si chce člověk odpočinout od života, není zrovna to pravé :)
kajas1993
  29. 3. 2013, 20:04
Nejsem fanynkou válečné literatury, tento román je ale zpracován velmi poutavou formou, autor nelíčí pouze situaci na bojišti, ale také prokresluje vztahy mezi vojáky. Konec mě pochopitelně dojal.
mauvais-ange
  29. 11. 2013, 14:54
Tato kniha se mi vážně líbila. Autor popisuje válku naprosto realisticky, se všemi špatnými okamžiky.
Terůů
  2. 8. 2013, 16:46
Upřímně, kdybych tuhle knihu číst nemusela, tak ji ani nečtu. Nemám ráda válečnou tématiku, ale bohužel, v maturitním seznamu převažuje. Je to jistě úžasné, pozoruhodné dílo, i když mě ze zečátku příliš neoslovilo. Válka a všechno kolem jsou hrozně smutné věci, nutí mě přemýšlet a zamýšlet se jak nesmyslné a zbytečné jsou, možná proto nejsem tolik nadšená. Ale jsem ráda, že jsem knihu přečetla, určitě za to stála.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:34
Na západní frontě klid má bohužel jen několik silných momentů, které vyplňuje nezáživná vata. Autor má výhodu, že vypráví o zažité věci, tudíž dobře zachycuje psychologii skrytou za jednáním vojáků. Přesto však není schopen (nebo spíše ani nechce) uvědomit si celkový rámec, ve kterém se děj odehrává. Poslední stránka knihy (resp. příhoda, na kterou jméno knihy odkazuje) pak díky tomuto sice vyznívá absurdně, avšak nijak nepřekvapí.

Hodnotím 2* - 30/100.
spitfirehaga
  15. 7. 2013, 13:04
Moc dobrá knížka pokud jí porovnáváte s jinými autory, ale v porovnání s ostatní Remarquovou tvorbou se odvážím říct, že patří mezi ty slabší. Četl jsem jí několikrát a stále víc a víc mi připadá, že kniha se spíše "veze" na své kdysi vybudované a dodnes trvající slávě, než že by opravdu i dnes byla tak dobrá.
Samozřejmě se jedná o jeden z nejlepších popisů zbytečnosti a krutosti války, ale připadá mi, že kromě tohoto popisu už kniha neobsahuje žádné další myšlenky, ani poutavější příběh.
EMR má prostě jiná, lepší a propracovanější díla.
24601
  10. 7. 2013, 11:19
Krásně se tam mísí černý humor s hrůzami války, nádherně jsou popsána válečná přátelství na život a na smrt. Každodenní strach o život, ale i maličkosti, jež vojáky potěší, dodají jim odvahu. Četla jsem to zatím jen jednou, ale jen co zdolám ten slibný seznam knih, jež si chci přečíst, vrhnu se na to podruhé.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:50
Musím říct, že jsem o tomto spisovateli slyšela jen chválu a přesto mě vůbec nezklamal, jak se často stane, když jdu ke knize s pozitivním očekáváním :) Stejně jak Na západní frontě klid, tak na ni volně navazující Cesta zpátky jsou úžasné knihy. Čtivé, zajímavé, člověka pojmou. Moc pěkně si překladatelé pohráli s češtinou, libozvučné :)
Někdy je to teda chuťovka, popisuje tam docela detailně a verně zážitky z první světové války, ale dá se to přežít :)
Příběh je zajímavý, navíc je tam spousta hlubokomyslných myšlenek o válce a o svobodě a o životě, téměř na každé stránce, moc pěkné :) Určitě doporučuji všemi deseti.
Eumenida
  20. 2. 2011, 19:02
Děsivé, hrůzné, šokující, osudové. Smutné, marné, morituri te salutant. Generační výpověď, která platí pro všechny časy... Jeden z nejsilnějších protiválečných románů.
Iva Ká
  15. 4. 2016, 17:04
Tuto knihu miluji. Od autora zatím TOP! Docela mě překvapila svým rozsahem. Je krátká, ale stojí za to!
SallyZen
  1. 1. 2014, 23:03
Remarqueova výborně napsaná a zpracovaná kniha o válce, která nám ukazuje hrůzy i občasné radosti obyčejných vojáků, kteří vlastně ani nevěděli pořádně za co a proč bojují. Jedna z mála kníh z povinné četby, která za to stojí.
V.Silver
  19. 11. 2011, 11:10
Jedno ze stěžejních děl o první světové válce. Strašlivé podmínky zákopové války a západní fronty očima německého vojáka, který byl "vymyt", aby vstoupil po dokončení pedagogického učiliště do německé armády a bojoval za svou vlast. Zjištění, že bojuje zbytečně, proti lidem, kteří nejsou o moc odlišní, než jaký je on sám, jej připraví o iluze o "správnosti německé věci", o politice i o společnosti. Jak postupně přichází o kamarády, stává se apatickým k dění okolo, ke vší té smrti a hrůzám - a když takto "duševně" zemřete, je pak fyzická smrt už jen... vysvobozením. Nádherná psychologicko-sociologická sonda do společnosti na počátku 20. století z pera nanejvýš povolaného autora. Bohužel, po roce 1933 si ji v Německu už mnoho lidí nepřečetlo, a možná i proto mohlo dojít k opakování toho všeho, co se stát nemělo - k dalšímu světovému konfliktu.
Vera Silent
  27. 5. 2011, 19:11
Nikdy bych nerekla, ze me bude bavit cist drastickou valecnou knihu, kdyz prece nesnasim filmy na stejne tema. Ale tohle ma docela dost do sebe. Ctenar okamzite sympatizuje s Pavlem a jeho kamarady a cela ta kniha jazne rika, jak zbytecne kruta a absurdni je valka. Rozhodne nic, o co by se melo stat.
bungalov
  6. 1. 2016, 1:20
Dočetl jsem asi do půlky, nenašel jsem v tom to, co ostatní. Rád bych napsal, že mne kniha zastihla v nepravou dobu a že se k ní vrátím, ale lhal bych. Hodnotit však nebudu.
Elisa99
  14. 9. 2013, 21:36
Knihu jsem přečetla asi už 4x. Já vím, je to pořád dokola, ale nedokázala jsem se odtrhnout od příběhu Pavla. Rozhodně mě tato kniha bavila více než Hemingway. Líbí se mi, že v knize nejsou žádné zdlouhavé pasáže a příběh uteče jako voda. Je to velmi kvalitní kniha od kvalitního autora.
Luci-ye
  9. 7. 2011, 19:35
Já moc tyhle válečný romány nemusím, taky jedinej, co se mi líbí, je "Smrt je mým řemeslem". Musela jsem se přemlouvat, abych četla dál, moc mě to nebavilo. To, co mě dost zarazilo, bylo líčení, jak se tam v podstatě už jen zbytky těl ještě hýbou, doslova tam myslím bylo, jak se ti vojáci snaží chodit na pahýlech nohou nebo tak nějak. Konec je špatný, zemřel i Katczinsky. Četla jsem to v prváku, možná, že ve čtvrťáku bych to měla zopáknout, to už na to budu vyzrálejší.
maratach
  31. 5. 2011, 15:58
Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou, táhli na frontu, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychovaní svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace - nejstrašnější totiž není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…

---------------------

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli na jatka války, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Mladí lidé, vychováni svými učiteli k tomu, že umírání na bojišti je svatou povinností a otázkou cti, poznali skutečnou tvář nesmyslné války, a pokud se z ní někteří vrátili, nedokázali zakotvit v novém životě, nechápali ho - příliš děsivé byly zážitky ze zákopů, příliš živé vzpomínky na padlé kamarády.
Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce...
Miliony lidí na celém světě četlo tuto knihu, miliony diváků zná z jejího filmového zpracování záběr chlapce zabitého ve chvíli, kdy za naprostého ticha zbraní sahá v zákopu po motýlu. Tento obraz přesně vystihuje smysl Remarquova díla: nenávist k militarismu a nezměrný soucit s trpícím člověkem.
zdeny99
  5. 2. 2015, 20:07
Prozatím největší literární zklamání. Čekal jsem něco úchvatného a místo toho jsem se dočkal, že na každé půlstraně bylo popisované něco jiného, než co jsem četl před minutou a vůbec to na sebe nenavazovalo. No jo, vlastně takový byl život vojáka v 1. světové. Nikdo nevěděl, co bude za hodinu a zítřek už neměl nic společného se včerejškem. Není tu žádná dějová linie, spíše je to jakoby deník bez dat, kdy co jedli, kdo vyhrál v kartách, a sem tam vybuchla mina, jinde se střílelo.
[2824. přečtení, 1961. hodnocení, 77. komentář, 89%]
Lucy1994
  30. 5. 2014, 10:38
Tato kniha patřila do povinné četby, tak jsem se bála, jak se mi bude líbit. Naštěstí mě zaujala více než dost. I když je to kniha o krutosti, dokáže vyvolat slzy v očích a člověku je z toho smutno, ta kniha je něčím okouzlující. Krásně a citově napsaná.
Cracky
  29. 4. 2014, 22:12
Moje první setkání s Remarquem dopadlo na výbornou. Příběh Pavla Baumera mě naprosto vtáhl do děje a já s ním a jeho partou prožíval veškeré útrapy, kterými si na francouzské frontě procházeli.
Davey
  28. 2. 2012, 12:48
Zpočátku jsem měl obavy, že mě kniha bavit nebude. Za prvé mě válečné téma v knižní podobě nějak moc nebere a za druhé jsem myslel, že dějově to bude nic moc, když je tak krátký počet stránek. Byl jsem mile překvapen, jak mě kniha vtáhla do sebe. Remarque je dobrý spisovatel (soudě zatím jen podle této knihy) a velmi mě to bavilo. Občas mi až tuhla krev v žilách (scéna, kdy byl schován v trychtýři a očekával, kdo do něj skočí). Nádherná ukázka, jak válka mladé lidi zničí a dovolená jim spíše uškodí, než pomůže. Výborná záležitost a těším se na další jeho díla. + krásný doslov Františka Červinky.
(Díky bohu za babiččinu knihovničku)