Kudy šel anděl

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Host - 2005
ISBN: 80-7294-147-X

Host (2005) 80-7294-147-X 160

Knižní událostí roku 2004 se bezesporu stal soubor povídek Jana Balabána Možná že odcházíme. Předchůdcem této knihy byl v jistém smyslu Balabánův román, který poprvé vyšel v roce 2003 (nakl. Vetus Via) v omezeném nákladu pod názvem Kudy šel anděl. Původní název rukopisu však příznačně zněl: JSME TADY.
Příběh začíná v 70. letech na ostravském sídlišti, kde vedle nejrůznějších přistěhovalců za prací a vykořeněných rodin vyrůstá také Martin Vrána. Útržkovitě sledujeme jeho životní pouť od vlasatého studenta gymnázia, prožívajícího své první lásky, přes slibnou dráhu překladatele až k osobním ztroskotáním, manželské krizi a životní deziluzi. Martin Vrána bilancuje svůj život před změnou režimu i po ní a rozpoznává, jak se do mladické bojechtivosti zvolna vkrádá rozčarování, zklamání a únava. Ale přesto přese všechno "jsme tady". (Založil/a: PinPrick)

andre
  6. 8. 2010, 15:49
Jana Balabána mám rád zejména pro jeho styl, z Kudy šel anděl si odnáším silný pocit, že jsem s postavami byl, cítil s nimi, avšak nějaké vzpomínky na děj, ty mi z této knihy chybí. A to mi právě u románu, na rozdíl od Balabánových povídek, trochu vadí; samotný záměr však není špatný, Balabám se k němu později vrací v románu Zeptej se táty, který považuji za velice podařený a tak pro mne má význam i tato kniha - byla předchůdcem, uskutečněním idee.