Originální název: Il pendolo di Foucault

Český klub (2005) 80-85637-89-8 566
Český klub (2001) 80-85637-69-3 566
Český klub (1999) 80-85637-51-0 566
Odeon (1991) 80-207-0335-7 720

V knize pronikáme k podstatě života z pařížského technického muzea, v němž Foucaultovo kyvadlo, měděná koule zavěšená na 54 m dlouhém laně, svým pohybem podává důkaz o točení Země i neměnnosti bodu, z něhož vše vychází a do něhož se vše vrací, střed Světa, Plánu i věcí. Kyvadlo má přispět k rozluštění Plánu řídícího svět, esoterické vize prostupující novou metafyzikou i techniku.

jehlaspichlas
  1. 4. 2011, 11:33
Foucaultovo kyvadlo je vlastně beletristiká studie o templářích, zednářích, o kterých
se zmiňuje i Dan Brown v románu Šifra mistra Leonarda. Bezesporu s románem Jméno růže
patří mezi nejlepší romány součastnosti, které vás poučí a pobaví zároveň, romány, kdy
nevíte, co je opravdová fikce a co skutečnost.
Tanmut
  20. 10. 2013, 17:00
Intelektuální hodokvas, který požadavkům Otevřeného díla vyhovuje mnohem víc než Ecův předchozí beletristický počin. Několik prvních kapitol je takřka nemožné reprodukovat děj komukoli jinému; i po dočtení je zatěžko odpovědět na prostinkou otázku "O čem to teda je?". Jistě, máme zde tři zapálené intelektuály: nejprve hledající, následně spřádající, nakonec zaplétající se; evropskou historii vylíčenou jako kolbiště světských i rytířských, tajných i veřejných řádů; kabalu, tóru, skutečné a neskutečné spisy. Ale lze z toho něco konkrétního vyvodit? Je to jejich chvála či výsměch konspiračním teoriím? Anamnéza introvertního intelektuála či parte jeho zdravého rozumu? Chceme to vědět, nebo si vystačíme se Sokratem jako výmluvou.
Náročné, vyprávěním klopýtající, avšak informačně a myšlenkově obohacující čtení.
Pend
  29. 7. 2012, 18:17
Pro mě nejlepší Ecova kniha. Tentokrát o rytířských řádech, tajných spolcích. Odhalování hesla k počítači a myšlenkové pochody k tomu směřující, tajný plán k ovládnutí světa a kdo ho chce získat?
Jasanek
  16. 12. 2013, 10:29
První seznámení s Ecem a musím říct, že poměrně drsné. Tušil jsem, že to nebude zrovna jednoduché čtení, ale tuhle intelektuální smršť, přehlídku znalostí a zkušeností jsem přeci jen nečekal. Nutno říct, že během čtení vás samotné asi napadne, že Eco "nemachruje" tím, co všechno zná a ví, ale prostě to tam přirozeně vkládá a sleduje tím nějaký smysl.

Během čtení se u mě prolínaly dvě roviny, jedna byla namlsaná konspiračními teoriemi a toužila potom se přidat do děje a druhá byla v depresích, že nám Eco neodkryje více a dávkujeme nám všechny informace velmi pomalu a toužila zahodit knihu a už ji nikdy neotevřít.

Dobrý komentář: Tanmut
Potulný mnich
  20. 8. 2012, 15:53
Opravdu vynikající dílo ( sice obtížnější ) ,ale stálo to za to. Opravdu Eco je můj nejoblíbenější autor,do psaní dává všechno....
Al-Borak
  28. 8. 2013, 0:09
Pro mě rozhodně jedna z nejzajímavějších knih, jakou jsem kdy četl. Především závěr mi přišel vynikající a strhující. Eco opět nezklamal.
Hledající
  18. 8. 2011, 22:50
Neuvěřitelně bohaté a hlavně rozsáhlé autorovy vědomosti z oblasti historie středověku, rytířských řádů, tajných společností fungujících až do novověku .. to mě fascinovalo po celou dobu čtení. Tohle je moje srdeční záležitost .. nemohl jsem knihu odložit, přestože některé pasáže byly obtížnější, ale to ještě zvyšovalo můj zájem o ně. Na rozdíl od jiných autorů snažících se vyvolat senzace na toto téma je tady zpracovaná látka pro mě serioznější, tudíž hodnotnější.
gabin
  9. 9. 2014, 11:25
Uf, to byla fuška tohle přečíst, bohužel hlavně proto, že mě to velmi často nebavilo, hlavně znalostní exhibice hrdinů, ke kterým jsem si nevytvořila žádný vztah. Prostě mi byli jedno. Kniha mě lákala jako uznávané veledílo, komplikované, těžko stravitelné a plné narážek a odkazů. Také mě lákali templáři. O těch jsem se tu dozvěděla opravdu hodně. Komplikovaná a nepochopitelná mi knížka zase až tak nepřipadla, vše se dalo v pohodě sledovat, zvláště když jsem si navykla na ustavičné hypotézy posléze nikam nevedoucí a samotným vypravěčem také často s humorem shozené a taky jsem otupěla vůči té spoustě jmen osob, směrů, atd. zvlášť, když jsem o nich už něco věděla. Někdy jsem se smála, že už tam chybí jen někdo nebo něco (nebudu spoilovat) a on, oni či onen řád se tam objevili. Fakt jsem málem čekala, že největším templářem bude Ježíš. A tak jsem od určité chvíle knížku četla i pohledem psychiatra, který ovšem ke svému pacientovi nic necítí. Jedinou sympatickou postavou byla pro mě Lia, ztělesnění zdravého rozumu a jakési ženskosti (jasně, už vidím chlapy, jak namítají, že to nejde dohromady, ale věřte pánové, i takové ženy se vyskytují:-), v knihách určitě). Moc se mi líbily vymakané pasáže o chodu dvojjediného nakladatelství a záblesky humoru. Knížka ale určitě stojí za přečtení. Moc pěkný komentář Tanmut, zvláště obrat "parte zdravého rozumu" je vydařený!
jamalka
  1. 2. 2010, 22:36
Takhle vypadá dokonale promyšlený příběh, který Vás (poté co protrpíte prvních 100 stran)odmění napětím, filozofií.....prostě vším....a nikdy nezapomenete.
VaclavB
  6. 4. 2016, 10:17
Román-bludiště, ve kterém autor nachystal pěknou řádku pastí na čtenáře. Je to opravdu hutný pokrm, vedle kterého vypadají příběhy D.Browna asi jako dětské leporelo vedle Ottova slovníku ve všech svazcích. Ecco měl vytříbenou mysl, se kterou je opravdu těžké držet krok i v konzumní četbě. Ale stojí to za to prokousat se až k dramatickému závěru a vystřízlivění.
snedy
  1. 7. 2013, 18:37
Zřejmě žádná jiná kniha ve mě nevyvolala takovou směs emocí a pocitů, do žádné jiné knihy jsem se neponořil tak hluboce a fascinovaně, žádná jiná kniha přede mnou nerozprostřela tak obrovské tornádo témat, myšlenek a nápadů. Kniha, kterou je místy složité usledovat, která ale mně osobně přinášela odměnu v podobě neskutečného vytržení u každé další stránky, u každé další teorie, dalšího pohledu, dalšího zvratu, až k samotnému konci, který mi ukázal, jaké to je, přijít o dobrého kamaráda a že v naprosté jednoduchosti se může skrývat genialita a to největší tajemství ze všech. A Eco mi připomněl, jak geniální jsou někteří tvůrci oproti nám, normálním smrtelníkům. Díky mu za tuhle lekci.
majkee
  30. 10. 2012, 14:19
Vynikající kniha, která přověří čtenářovu výdrž. Některé pasáže jsou opravdu na odložení knihy, ale kdo vydrží, nelituje.
RedDuck
  31. 10. 2011, 0:05
Toto byla pro mě bezesporu mnohem obtížnější knížka, ať už formou či obsahem, než Jméno Růže a popravdě už si v té záplavě témat nevzpomínám jak to celé dopadlo...
lidus
  13. 6. 2016, 14:53
Pan Eco byl velmi moudrý muž. Ne. Zatraceně chytrej chlap! Líbí se mi jeho humor, fascinuje mě, jak si dokáže dělat legraci z celého světa i sám ze sebe a přitom udržet akademickou úroveň díla. Foucaultovo kyvadlo je informacemi nabitější než většina encyklopedií historie a filozofie, a zároveň zůstává čtivé i pro méně poučeného čtenáře. Přestože vlastně vše už bylo řečeno, Foucaultovo kyvadlo je stále myšlenkově objevné a originální.
Nejlíp to tady shrnul Tanmut.
thierry
  1. 5. 2012, 10:02
Otevřeně přiznávám, že je to jedna z mála knih, která mě tak nebavila, že jsem jí nedočetl. Proto nemůžu dát lepší hodnocení.
Altheus
  4. 4. 2011, 14:20
Eco je génius! Vměstnat do jedné knihy tolik témat a zachovat si při tom čtivost a zábavnost, to je ryzí postmoderna, která čtenáři nedá vydechnout, na každé stránce ho stíhá novými informacemi (Casaubonovy přednášky), krásně uměleckými pasážemi (Belbova files) či napínavými dějovými posuny. Někdo říká, že to není kniha pro každého. Já říkám, že v ní autor pro každého něco nechal. Je už na vás, jak mnoho si z ní vezmete. Sám se neustále vracím k některým pasážím, čtu je znovu a znovu, odhaluju stále další souvislosti a snažím se načerpat alespoň zlomek autorovy moudrosti. Alfa i omega knihomolů.
Stirecka
  12. 4. 2010, 16:47
Tak uz mi sidli v knihovne, ale bohuzel jsem se neprokousala pres zminovanych 100 stran, ale po mature se na ni rozhodne vrhnu...Jmeno ruze si me zcela podmanilo, takze jsem zvedava na toto, kdyz je to hodnoceno jeste lepe...
Morloth
  4. 2. 2010, 2:19
Pokud je Jméno růže mistrovský kus, tak Fouvaultovo kyvadlo je, pro mne osobně, jen velmi dobrou knihou, jež dokazuje, že Eco je nejen vynikající vzdělanec. Přesto, že mne kniha nezasáhla tolik, nelze neobdivovat Ecův perfekcionismus s nímž se setkáme na každé řádce a který se prolíná celým jeho dílem.
h2o
  15. 9. 2012, 13:17
pro mě nejlepší Ecova kniha a jedna z nejlepších vůbec. Spojuje historii a současnost, pravdu a lež, bezpečí a smrt... Klade velké otázky a dává velké odpovědi, opírá se o historická fakta i promyšlené fabulace. Těžké čtení, ale stojí za to.
Kaci.chan
  5. 10. 2011, 19:12
Pořád ještě si živě pamatuju, jak hrozně naštvaná jsem byla, když jsem to dočetla. Trvalo mi měsíc, než jsem Ecovi přiznala, že mi to za to doopravdy stálo!
jorick
  5. 5. 2011, 19:49
Tato kniha skutečným zájemcům o tajné společnosti a skrytá poselství různách okultních nauk ukáže cestu k pochopení jejich podstaty, včetně jejich skutečného nebezpečí, které leží někde úplně jinde a je nesrovnatelně větší než se nám snaží namluvit tajemně se tvářící pisatelé objemných zábavných knih o šifrách různých mistrů.
nierethil
  5. 9. 2015, 9:54
Chtěla bych tenhle fascinující přehled vědomostí a fikce a historie a nehistorie popsat slovy hodnými této knihy, leč nedostává se mi jich. Brilantní, geniální? Možná... Eco mi opět ukázal, že je skutečně Pan Spisovatel.
Král Jelimán
  19. 7. 2014, 9:36
Velmi dobré, velmi dobré. Knížka ve které rozhodně nebudete o krok před autorem.
(Doplněno na 100 znaků.)