Výprava na Zemi

Poprvé vydáno celosvětově: 1953

Baronet - 2007
ISBN: 978-80-7214-997-1

Baronet (2007) 978-80-7214-997-1 220

Nezapomenutelné příběhy nutící k zamyšlení jsou uvedeny novou Clarkeovou předmluvou. Výprava na Zemi je první autorovou sbírkou povídek a obsahuje jedenáct příběhů, z nichž je bezpochyby klíčová próza Hlídka. Posloužila jako základní kámen, o nějž opřel Stanley Kubrick svůj věhlasný film 2001: Vesmírná odyssea (Clarkem později přepsaný též do literární podoby). Avšak i všechny ostatní povídky ukazují Clarka koncem čtyřicátých let minulého století už jako výjimečného autora a především jako jednoho z nemnoha tvůrců, kteří obohatili světovou science fiction originálními nápady.

HELLBOY-DB
  2. 5. 2015, 18:44
- Druhý úsvit (Second Dawn) (1951) --- 80%
- Kdybych na tebe zapomněl, Země... (If I Forget Thee, Oh Earth…) (1951) --- 60%
- Mez odolnosti (Breaking Strain) (1949) --- 80%
- Na úsvitu věků (Expedition to Earth) (1953) --- 80%
- Skulina (Loophole) (1946) --- 60%
- Odkaz (Inheritance) (1947) --- 60%
- Hlídka (The Sentinel) (1951) --- 80%

U této šesté přečtené sbírky v pořadí už není těch nových neznámých povídek tolik, ale i tak se k těm známým a vydařeným přidaly hned tři s originálním příběhem, jako je, „Výprava na Zemi“ o mimozemšťanech studující artefakty zbylé po lidstvu, „Převaha“ o válce, jejíž výsledek se trochu zvrtne a nakonec „Nemesis“ kde se útěk do budoucnosti tak úplně nezdaří. ===80%
Methat
  10. 6. 2015, 10:23
Clarkova poviedková zbierka o vesmíre, osídľovaní planét, ďalšom živote v nekonečnom vesmíre a rôznych odkazoch smerovaných do budúcnosti, ako by asi mohla vypadať budúcnosť ľudstva alebo čo sa asi stalo v minulosti, že nás to, možno, nakoplo a premenilo zo "zvierat" na inteligentné bytosti (kniha bola napísaná už v roku 1953). Najviac sa mi páčila poviedka "Na úsvitu věků" aj keď podobne dobrá bola aj "Mez odolnosti" a "Nemesis". Kniha má teda zdravé jadro, škoda len, že jej krajné poviedky neboli pre mňa až také zaujímavé. V tejto zbierke sa nachádza aj "Hlídka", vďaka ktorej vznikol román 2001: Vesmírna Odyssea. Let na Mesiac, ktorý bol v ´54 roku snom všetkých ľudí je dnes takmer "bežná" záležitosť (zachvíľu si budeme objednávať letenky na Mars za niekoľko miliónov :). Po celkovom výpočte, zrátaní a delení mi hodnotenie vyšlo na pekných 70%. :)
sharky95
  1. 10. 2013, 18:56
Velmi pěkná sbírka povídek, ale zřejmě to není můj šálek kávy. Nejlepší povídka byla pro mě Skulina psáná formou korespondence s překvapením nakonec.
Coffey77
  22. 7. 2012, 7:52
Nejoblíbenější:
Druhý úsvit - spolupráce dvou odlišných civilizací
Mez odolnosti - kdo má právo přežít?
Převaha - taktika zbrojení
Střílejte veverky - "Těžko se divit, nikomu nepřišlo na rozum, že velitel nejrychlejšího plavidla celé Flotily nedokázal chytit jednoho osamělého muže pouze v kosmickém skafandru."
Skulina - vyspělá civilizace na Marsu x Země
a samozřejmně Hlídka