Originální název: Katyně

Academia (2008) 978-80-200-1570-9 380
Mladá fronta (2000) 80-204-0800-2 370
Československý spisovatel (1990) 80-202-0192-0 346
Index (Kolín nad Rýnem) (1980) 428

Rodičům překrásné panny, tajemné tím, že mlčí, pročež se nedostane na žádnou z žádaných škol, je doporučen záhadný ústav. Dva její pedagogové přijdou Lízinku vyzkoušet domů. Když v koupelně hladce podřízne slepici a utluče kapra, je přijata na tajné učiliště popravních věd...
Mrazivý příběh o škole pro mistry popravčí odkrývá neúprosné mechanismy moci. Toto své životní téma zpracoval Pavel Kohout mnohokrát, zde však s doslova brutální účinností. Katyně bezesporu patří k vrcholům tvorby tohoto autora evropského formátu, oceňovaného paradoxně více v zahraničí než v domácím českém prostředí. (Založil/a: Teranell)

Introvert
  25. 2. 2014, 18:34
Katyně byla jednou z prvních knih, které se svým obsahem lišily od všeho ostatního, co bylo pod neúnavným dohledem vydáváno do roku 1989. Ve své době to bylo opravdu něco, co vybočovalo z řady, a jako takovou ji mám ve své paměti zasutou. Příběh prostinké Lízinky, která se téměř na nic nehodí, a nakonec se dostane na katovskou školu. Celkově je to kniha o paradoxech.
marta-b
  14. 4. 2010, 21:10
Nevim, asi mám v sobě málo touhy po sadistickým čtení, ale Katyně mi nejde přečíst, je to hnusný od samýho začátku, kdy má Líza projít první zkouškou doma v koupelně a má podříznout slepici. Kohout je můj oblíbený autor, ale jeho Katyni nezvládám. On sám o téhle knížce řekl, že se jejím psaním musel prozvracet, když sháněl podrobnosti o historii katovského řemesla. To mluví samo za sebe ...
Gallienus
  5. 6. 2015, 21:12
Mé první seznámení s Kohoutem, přečetl jsem krátce po ukončení školy, bylo to spíš ze zvědavosti. Dodnes si pamatuji jak naše češtinářka byla s tohoto autora nadšená, tenkrát jsem její názor nesdílel a nesdílím jej ani teď. Nemůžu říct, že mě kniha nebavila, jsou tam sice hluchá místa, přesto jsem byl po přečtení spokojen. Lízinka mi přišla krapet opožděná, naštěstí to byla pěkná kost, tak ze všeho poměrně snadno vybruslila. Vlk a Šimsa mi připadali jako adepti pro psychiatrickou léčebnu, zajímavá na nich byla hlavně jejich minulost, která je oba usilovně pronásledovala. Těžko hledat v knize oblíbenou postavu, snad otec Lízinky, s nim jsem alespoň soucítil. Nejvtipnější částí knihy mi přišel výlet do zahraničí, návštěva koncentračního tábora, ze kterého se stalo muzeum a to vedl stejný frajer jako ten co šéfoval táboru za války. Účast naší dvojice během smrtící hry, která by nenašla pochopení u ochránců zvířat a nakonec, během zpáteční cesty ve vlaku průchod živočišného pudu doktora Vlka jež se zmocnil Lízinky, s neblahými následky... Jistě napsal Kohout spoustu skvělých knih, ale já zůstanu pouze u této.
mitote
  16. 11. 2010, 8:25
Ta knížka je zvláštní, ne-li divná. Nemíním tím styl psaní ani náhlé změny v ději (skoky mezi přítomností a minulostí) mi knížka přišla spíše jen o sexu s mladou 16 dívkou... Zajímavá knížka, ale neuchvátila mne...
Vojtik69
  6. 11. 2010, 12:34
Zpočátku kniha vypadá velmi slibně. Černohumorná představa školy katů je zajímavá. Vymyšlené detaily výuky a fakta z katovského "řemesla" byla zajímavá, ale když se kniha dostala k nechutným sadistickým zvrhlostem, musel jsem ji odložit.
Bylo to asi po 2/3 knihy -> dávám 3 hvězdičky
adevr
  16. 2. 2013, 14:36
Knížku jsem četl před více než 15.ti lety, a moc se mi líbila...
Dnes už po všem co vychází, co jsem četl a viděl, není tak skandální, úchylná či lechtivá, jak se mnohým tenkrát zdálo.
Ale je zajímavá, vtipná a pro někoho i informativní...:)
upppik
  28. 2. 2012, 11:17
Stálo mě hodně přemáhání tuto knihu dočíst. Po dosti zdařilém začátku přichází dlouhá část, kde jsem se ztrácela, občas přeskakovala věty i celé odstavce a vrcholem bylo popisování "zábavy",kdy se vsází na psa, který nejdéle přežije věšení. To jsem přeskočila dokonce celé dvě stránky. Pokud dospějete na posledních cca 80 stran, tak pak už je to opět celkem zajímavé čtení. Každopádně oceňuji námět- dala bych 50%
jana80
  19. 1. 2012, 8:54
Kniha me moc neoslovila. Ze začátku to vypadalo docela dobře, ale od chvíle kdy musela Líza vykonat zkoušku, aby ji přijali na školu, se mi to vůbec nelíbilo. Na můj vkus asi moc morbidit a sexu. Místy plná nechutných scén.
venculinek
  19. 7. 2015, 8:57
Výborný příběh, ze kterého mě mrazí ještě teď. Autor vše vypráví s netečností a bez zaujetí.
Ano, tato kniha je plná obscénních situací, které však nejsou vyjádřeny explicitně, ale jsou většinou zaobaleny do odborných výrazů, což dělá z autorovo stylu originál. Na obtíž by naopak někomu mohl být násilný obsah líčený velmi naturalistickým způsobem.

Za zmíňku stojí i zajímavá kompozice, kdy se v příběhu prolínají dvě časové roviny (chronologická a retrospektivní), ale háček je v tom, že od sebe nejsou nikterak odděleny.

Ačkoliv se v ději setkáváte s jednou absurditou za druhou, tak jsem i ke konci jen nevěřícně kroutil hlavou s potměšilým úsměvem na rtech. Kniha nározně demonstruje skutečnost, kdy se stát snaží vychovávat své občany pod hrozbou nejvyššího trestu, ale faktem je, že hlavní chybou je zanedbaná rodičovská výchova (rodiče Lízinky Tachecí, Richarda Mašína, abscence rodičovské autority v dětství docenta Šimsy...). To je však jen jedno z mnoha poselství, která kniha přináší.
Ad-Libri
  16. 7. 2015, 19:59
Úžasná kniha, která jde proti všem konvencím. Aspoň tady autor na plnou hubu ukázal, co to znamená být katem.
optimistick
  4. 2. 2012, 19:49
Jak vidím vzbuzuje rozdílné komentáře.Na můj vkus, se mi právě příběh, kdy Líza měla vykonat přijímací zkoušku bez rodičů v koupelně docela líbil.Vytrhl mě z takové stereotypní čtenářské lůzy.A přeci, kdo by nechtěl zjistit, kdo je vrahem po tom všem, co se na škole odehrálo..Je pravda, že jsem si asi třikrát odložila, některé pasáže byly příliš i na mne, ale asi to není vhodná četba pro každého.
FGM
  25. 3. 2015, 9:04
Četl jsem to, ba přímo hltal, když jsem se dostal do půlky knihy a četl jsem rozvrh hodin, tak jsme musel knížku na týden odložit, abych ji mohl dočíst.
Stacy
  7. 10. 2014, 18:20
Katyně mě neoslovila. Ze začátku se mi líbil nápad - ,,abychom se jednou neprobudili do světa bez popravčích''.
Hájit zanikající povolání.. Ale knížku jsem nevydržela číst ani do půlky.. Hrozně blbě se mi prokousávalo dějem - jak předváděli věšení, ostatní jásali, tleskali a obdivovali čas, za který se oběť přestala škubat a naposledy vydechla..
Knížka nebude asi můj oblíbený žánr..
klucnik
  29. 6. 2013, 22:13
Kniha mne moc neoslovila. Nejvíc mi však pila krev postava Lízinky Tachecí, kterou bych přirovnala k nemastné-neslané Ině z Nemocnice na kraji města.
zayac
  22. 8. 2011, 12:08
Je to hroznej blábol, četla jsem jí ještě ve škole a to jen proto, že jsem byla nucena napsat z ní referát. Číst se to moc nedá, spíš bych to přirovnala k mučení. Jediná opravdu zajímavá myšlenka z celé knihy je o profesi kata. Nikdy mě nenapadlo se na věc podívat i z téhle ztránky, i když je to kapánek morbidní, pokud pominu jakoukoliv citovou angažovanost, je mnohem lepší když popravu provede někdo kdo to umí a ten nešťastník to má za sebou během několika vteřin a téměř bezbolestně, než se trápit a pomalu umírat několik hodin a možná i dní. Pokud chtěl autor zdělit ještě i něco jiného, pak je to nad mé chápání.
monana03
  19. 7. 2011, 8:45
Tato kniha mě vůbec neoslovila. Uznávám, že námět je zajímavý, ale podrobné popisy úkonů kata a sexuálních hrádek s mladou blondýnkou není můj "šálek kávy". Věřím, že napsat takovou knihu se všemi možnými odkazy do historie dalo opravdu hodně práce, osobně jsem však Katyni dočetla jen proto, že jsem momentálně po ruce jinou knihu neměla...
Misha O.
  3. 4. 2011, 12:14
Dávám 4 hvězdičky - Nápad, vytvořit školu pro katy, mne velice zaujal. Historická fakta, kterými autor knihu obohacuje, jsou velmi přínosná. V hlavní dějové linii nechybí černý humor a ta trocha násilí knize ani neubírá, ani nepřidává. Knihu jsem jednou zavřela a uložila k ledu na nějakou dobu, a to v jediný okamžik, když Richarda Mašína našli na jaře. Knihu jsem posléze znovu rozečetla a nelituji toho, že jsem nad ní strávila tolik času.