Přípravka

Přípravka

Olympia - 2007
ISBN: 978-80-7033-996-1

Olympia (2007) 978-80-7033-996-1 417

Komorně laděný román líčí zážitky dospívající dívky, která stráví čtyři roky na prestižní internátní střední škole daleko od domova, uprostřed spolužáků z daleko vyšší společenské vrstvy, i proces jejího vlastního psychického a lidského vyzrávání. Snaží se přizpůsobit a nakonec se jí podaří vybojovat si v kolektivu své místo. Těsně před koncem studia, když do školy přijede reportérka, povolí ale kontrola její železné sebekázně a Lee ze sebe vychrlí všechny výhrady, jež vůči Ault School má, a jež jsou do jisté míry podmíněny i komplikovanými procesy, které se odehrávaly pouze v její hlavě, bez jakéhokoliv zlovolného přičinění okolí. To se od ní po vyjití článku odvrátí: rodiče na ni zanevřou, spolužáci i učitelé se cítí ukřivděni. Z Lee je opět outsider, možná větší, než při nástupu na školu…

Curtis Sittenfeld Curtis Sittenfeld

Veunek
  20. 6. 2014, 21:25
Tato kniha mi přirostla k srdci nejspíš proto, že jsem ji četla v době dospívání a s některými myšlenkami nebo i srdečními trablemi hrdinky jsem se dokázala ztotožnit - občas mi připadalo, jako bych "četla svou vlastní hlavu" :).
Kniha nemá nějak závratný děj, ten plyne celkem pomalu, ale je zajímavé sledovat vývoj hlavní postavy po psychické stránce, kdy se ze zpočátku plaché, celkem sympatické dívky, stane postava ne moc příjemná. Nebude to četba pro všechny, mně se ale líbila moc.