Golemův stín - Příběhy Sherlocka Holmese

Golemův stín - Příběhy Sherlocka Holmese

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-488-1

Jota (2007) 978-80-7217-488-1 181

Podzim roku 1903 nebyl pro Sherlocka Holmese příznivý. Navíc zemřela Irena Adlerová, jeho platonická láska, a snad i díky tomu Holmes opět propadl své závislosti na kokainu. Aby vytrhnul přítele ze spárů opiátu, doktor Watson detektiva přiměje zabývat se případem zdánlivě banálního sňatkového podvodu. Slibuje si od něj, že Holmesovi pomůže překonat chmury a myšlenkový útlum, do kterého se s kokainem dostal. Záhy se však ukazuje, že pozadí případu obyčejného podvodníčka má mnohem závažnější pozadí, vedoucí až na starý kontinent. A zesláblý Holmes se tak díky němu nakonec musí v dalekých Čechách postavit nepříteli grotesknějšímu a děsivějšímu, než jakého si kdy mohl představit. Pražští židé, rozrušení nálezem mrtvoly na hrobě rabiho Löwa, mu říkají Golem...

dollyk
  26. 11. 2016, 18:27
Holmes se dostává do Prahy, kde pomáhá řešit jeden zapeklitý případ. Velice, až nezdravě mi to připomínalo film Adéla ještě nevečeřela. To by mi o sobě nevadilo, protože podobná atmosféra mě bavila. Dalším momentem, nad kterým jsem se pozastavil byl samotný příběh, tedy spíše jeho rozuzlení, kdy Holmes padá ze svého piedestalu. Nemám nic proti bourání tabu, nakonec Macek není prvním ani posledním, kdo něco podobného udělal, ale mile napsaný příběh tím ztratil na efektu. Kniha stojí za přečtení, pro Holmesiány, k nimž jsem se chvíli hrdě hlásil jde o povinnost, ale nijak nevybočuje z šedého průměru.