Originální název: The Physician

Knižní klub (2014) 978-80-242-4398-6 678
Knižní klub (2009) 978-80-242-2483-1 678
Knižní klub (2004) 80-242-1088-6 678
Knižní klub (1996) 80-7176-381-0 544

První kniha trilogie Dynastie Coleů.

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědění a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehrává v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem.
Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...

Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace. (Založil/a: zzbazza)

Noah Gordon Noah Gordon
*11.11.1926

Introvert
  28. 8. 2014, 18:56
Pokud se mě někdo zeptá, jestli znám nějakou opravdu krásnou a hodnotnou knihu, rozhodně odpovím, že je to Ranhojič. Tato kniha dokáže uspokojit čtenáře, který hledá krásný příběh, s přidanou hodnotou kvalitních informací z oblasti historie, medicíny, náboženství i tmářství, filozofie, rozdílnosti kultur Východu a Západu...
Kniha je zároveň velmi popisná - způsobem i rozsahem naprosto přiměřeným a uváděné podrobnosti hodně dobře dokreslují atmosféru událostí napříč celým dějem.
Nádherné dílo.
Magyana
  2. 6. 2014, 14:13
Jedna z nejlepších historických knih, jaké se mi kdy dostaly do rukou. Od chvíle, co jsem ji dočetla, jen kroutím hlavou, jaká obrovská kvanta informací si musel autor vyhledat - nejen o Anglii a Persii jedenáctého století, ale i o lékařství, filosofii, geografii a náboženství - a jak je dokázal všechny zakomponovat do takto čtivé knihy.
Smekám.
janeicka
  29. 8. 2014, 11:33
S touto knihou jsem měla zprvu velké problémy. Viděla jsem totiž jako první skvělé filmové zpracování, které se mi moc líbilo, hodně jsem si oblíbila postavu Avicenny a šáha. Pak jsem se s velkým očekáváním pustila do čtení knihy, která měla s filmem společný tak maximálně název a jména některých postav. Z knihy jsem dlouhou dobu byla hodně zklamaná, Avicennovi zde bylo věnováno málo prostoru, morová rána (na kterou jsem se zvláště těšila díky filmu) byla popisována v rámci jedné kapitoly, a tak bych mohla pokračovat dál. Až teprve v rámci posledních 200 stránek jsem se dokázala oprostit od filmové verze, teprve až s pěkným popisem bitevních scén. Kdybych měla hodnotit podle toho, jak se mi příběh líbil, tak by to bylo maximálně na 2*, ale vzhledem k monumentálnímu dílu a zobrazované kultuře Židů i prostředí Persie dávám nadprůměrné 4*, i když do budoucna budu vždy upřednostňovat krásný film...
Keatin
  7. 9. 2014, 11:27
V podstatě jsem dosud nečetla žádný historický román ....nevím, asi jsem se tomu vyhýbala, neb mé znalosti historie jsou velmi povrchní a měla jsem obavy, abych nebyla jako Alenka v říši divů. Ranhojič je ovšem naprosto skvěle napsaná kniha, která mě uchvátila. A co pro mě bylo naprosto ohromující, tak to byl exkurz do Persie, do života Židů i židů. Autor má ten dar, že dokáže skrze písmena přenést nejenom emoce, obavy, starosti, ale také pocity štěstí, úspěchu a mnohé dalších svých hrdinů, ale také vůně, doteky, místy jako bych cítila slanost prolitých slz. Jediné, z čeho jsem byle mírně zklamaná, bylo to, že jsem byla namlsána z anotace knihy na období Roberta J. Colea jako vojenského lékaře ...v knize tomu nebylo věnováno příliš mnoho prostoru, ale to už si hledám nepatrné mušky ...

Na knize jde vidět ohromná práce, kterou si autor dal a nemůžu jinak než 5*. A jelikož si nechci kazit dojem z naprosto skvostně napsané knihy, film budiž zapomenut.
Peetuliska
  15. 4. 2015, 11:08
Kniha vypráví o nesnadném životě Roberta Jeremyho Colea a o tom, co vše byl ochotný podstoupit a obětovat, aby se mohl stát lékařem a věnovat se svému snu. Příběh od začátku jeho dětství, přes hledání sama sebe až po cestu do Persie.
Kniha je velice zajímavá už z pohledu kultury muslimské, židovské a křesťanské a tehdejších postupů léčení, pohledem na víru i na běžný život. Na druhou stranu pro mě kniha neměla ten správný spád a vtáhnutí do děje, přišlo mi to někdy dost výpravné, ale i přesto to rozhodně nebylo nudné. Dávám 70%
lensha95
  9. 4. 2012, 14:48
Knížka se mi líbíla, ale nedokázala mě zasáhnout tak, že bych musela číst a nemohla ji odložit. Určitý pasáže byly podle mě popsané víc než dost a trochu nudné a konec mi přišel zase trochu odflánkutý, jako by se autor nemohl dockat az to dopíše. Mě by třeba zajímala jejich zpáteční cesta, jestli je přijmuli do židovských vesnic i když Mary byla křesťanka, radši bych si přečetla tohle než cestu do Isfahánu.
Rames
  13. 10. 2015, 13:12
Kniha se čte jedním dechem, příběh je napínavý , dobrodružný ,romantický . Patří mezi četbu kterou zhltnete za jeden či dva, podle velikosti, dny a za týden nevíte druhé jméno babičky matky hlavní postavy!
rt12
  15. 9. 2014, 23:29
Skvělá kniha. Doslova jsem hltala dobrodružnou a nebezpečnou výpravu za vzděláním, poznáváním jiného světa a v neposlední řadě za láskou.Je tak skvostně napsána, že jsem se cítila jako bych sama byla účastníkem tohoto příběhu.
achilles
  17. 12. 2013, 9:40
Velice krásný příběh. Z mého pohledu i velmi poučná. Je zajímavé, jak Persie v době, kdy Evropané upalovali čarodějnice a všechny nemoce léčili pouštění žilou, uměla operovat nádory, amputovat úspěšně končetiny a další chirurgické zákroky. Trochu mě překvapila kastrace eunuchů, zvláště to, že museli nosit po kapsách trubičky,aby mohli vyměšovat. Obdiv autorovi.
Scathach
  27. 4. 2014, 10:19
Na Ranhojiče jsem měla zálusk už delší dobu a nelituji toho, že jsem si ho přečetla. Na začátku se mi líbil život v Anglii a tak mi bylo tak nějak líto, že odcházel do Persie, ale jakmile se vydal na cestu začalo mě to bavit ještě víc a v Persii jsem byla zklamaná a šťastná zároveň s Robym. Lékařství v Persii a Anglii mi přišlo velice rozdílné, a tak mi bylo líto, že Robert pak nemohl šířit vše, co se naučil... i když, jistým způsobem vlastně šířil.
Mariana.
  10. 11. 2012, 13:39
Krásná knížka skutečně.. Čisté psaní, příběh plný odhodlání a naděje. Hlavní postava mi připomínala jednoho z nejbližších přátel- její charakter postavený na osobních traumatech a rozporuplné povaze, byl také zajímavým námětem zkoumání, jestli se odkloní od té postavy, která skutečně existuje (ano a několikrát)... Měla bych výhradu k překladu "Ranhojič", většina knížky se odehrává v Persii, resp. v putování a název je vztažitelný pouze na první polovinu knížky. Gordon sám si knihu uměl pojmenovat lépe. Každopádně milovníci příběhů, kteří se rádi dozví okrajově o kontextu doby a uvažování tamějších lidí..nelze než doporučit. Je škoda, že se o tomto autorovi na gymnáziích neučí.. Hlavně že učili dadaisty a další (Fučík, Skála a další, co si nepamatuji, jel jsem je vždy bojkotovala)..
Potulný mnich
  11. 5. 2011, 19:19
Vynikající děj o jednom člověku,který prahne stát se doktorem,nebezpečí jakým se vystavuje,když se převlékne za Žida,aby mohl studovat v Persii a mohl se doutnout pláště vynikajícího doktora a filozofa Avicenna - Ibn Síná,který se stane jeho přítelem a učitelem.Opravdu vydařený děj.Pět hvězdiček.
Al-Borak
  6. 2. 2013, 22:55
Dokonalost! Kolem knihy jsem dlouho chodil, ale hned jak jsem začal číst, už jsem nepřestal. Kniha skrývá velmi poutavý příběh a je vidět, že autor si dal opravdu záležet. Výsledný dojem je strhující.
gabin
  10. 3. 2015, 12:18
Krásná, poctivě napsaná kniha, ze které jsem se toho hodně dozvěděla a vřele doporučuji k přečtení. Díky sugestivnímu líčení v přiměřeném rozsahu jsem se přenášela v čase i vzdálenosti. Koukám, že bych mohla dále nakopírovat hodnocení uživatele Introvert, naprosto souhlasím. Za sebe dodávám, že často mi připadalo jakoby autor psal knihu s myšlenkou na filmové zpracování a úplně jsem jako Ibn Sínu viděla Bena Kingsleyho. A stalo se....BOHUŽEL!!! Film má sice krásnou kameru a bohatou výpravu, ale tak moc a přitom naprosto zbytečně mění děj knihy včetně ústředního milostného motivu a stírá tu bohatost, kterou by mu dlouhá stopáž 150 minut umožňovala v pohodě zobrazit. Určitě také proto, že v knize hodně zabírají popisy prostředí a líčení dějů, které ve filmu vidíte během pár minut! Pro mě je krása a hodnota vždycky v mnohovrstevnatosti a bohatosti, byť se mohou jevit na první pohled jednoduše, a proto mě kniha tak zaujala, na rozdíl od filmu, tak zploštělého až do plytkosti obyčejného dobrodrůža, že jsem ho ani nedokoukala (a na ČSFD mu to pěkně naložila).
rahzul
  12. 3. 2016, 2:10
Příjemné čtení. Životní příběh středověkého lékaře Roberta Jeremyho Colea se mi velice líbil. Po nelehkém dětství a po dospívání stráveném s potulným Bradýřem, se kterým spíš než léči nemocné, tak funguje jako komediant, se Robert rozhodne se stát se právoplatným lékařem a využít tak svůj vrozený dar vycítit životní energii v lidech po pouhém doteku. Vydává se na dlouhou a nebezpečnou cestu za neslavnějším lékařem-mudrcem své doby Avicennou...
První půlkou knihy respektive Robertovo životem jsem se vcelku prokousával. Cestu do Isfahánu jsem stejně jako Robert málem nepřežil, ale čím víc se blížil k Východu, tak mě příběh stále více pohlcoval. Velice mě zaujaly zvyky a zákony jednotlivých národů různých vyznání, kterým se Robert musel chtě nechtě přizpůsobit a dodržovat je riskujíc svůj vlastní život i životy svých nejbližších. A to vše jen proto, aby naplnil svůj cíl pomáhat lidem a hlavné správně léčit jejich nemoci. Celou tu dobu jeho života v Persii jsem pak Robertovi fandil, jenže jsem měl stále neblahé tušení, že by nakonec nemusel dopadnou dobře.. Ať už by praskla jeho falešná identita nebo by doplatil na rozmary mocichtivého Allá šáha. Nakonec se mu podaří i s rodinou útéci a vrátit se zpět do své rodné vlasti. Tam ovšem těžce vystřízlivý, protože místní lékaři jsou spíš byznysmeni, vše se stále léčí pouštěním žilou a rozrůstající Londýn připomíná spíše obří prasečí chlív, ve kterém akorát začne řádit křesťanská inkvizice. To už jsem měl 100 chutí knihu zaklapnout a nedočítat.. Naštěstí se tak nestalo a závěr jeho životní poutě si náležitě vychutnal.

P.S. Zmíňka o Čechách docela pobavila :D
P.P.S. Jako první jsem viděl film, ale krom skvělé výpravy a obsazení, se knize nemůže rovnat. Zvláště pak, když v něm půlka podstatných věcí zcela chybí.. (jakožto většinou u filmových adaptací bývává :)
VaclavB
  19. 1. 2015, 14:13
Ranhojič čtenáře přivádí do temného křesťanského středověku v kontrastu se vzdělaným islámským světem a inertní židovskou komunitou, která je neměnná po staletí. Nic ale není černobílé. Pokrytectví, krutost a touha po moci kvete v každé kultuře. Příběh je poutavý, místy dojemný a velice barevný. Autor si dal velikou práci se získáváním informací z mnoha oblastí historie, geografie, náboženství ale třeba i kulinářství. Proto dokázal podat 11.století tak živě a uvěřitelně i když hlavní hrdina zažívá neuvěřitelné věci. Rád se k této knize vracím.
Nifrea
  30. 8. 2015, 20:49
Příběh mě neuvěřitelně vtáhl do sebe, ačkoli je to kniha dlouhá, klidně bych mohla číst dál a dál. Každý večer jsem se k životu Robyho ráda vracela a zajímal mě až do poslední stránky. Je vidět, že autor si dal záležet a opravdu si nastudoval hodně informací, aby mohl být příběh co nejvěrnější. Skvělé dílo !
LenkaZ
  3. 3. 2015, 20:52
Asi mně Ranhojič neuchvátil tak moc jako většinu. Je to určitě hezký příběh a také se klaním nad tím kvantem informací, které jsou v románu obsaženy. Ale někdy jich možná bylo až moc. V knize byly pasáže, které mně vtahovaly do děje a naopak pasáže, které mně opravdu moc nebavily. Za mně tak 70%.
lidus
  10. 6. 2014, 21:41
Co mi vadilo: ač má být Ranhojič historický román, úplně mi chyběla dobovost. Připadá mi, jako by autor prostě vzal současné postavy a události a strčil je do středověkých kulis. Zadruhé, opravdu mě rozčilovaly překlepy a chyby (nevím jestli autorovy, překladatelovy nebo tiskařovy, ale bylo jich v knize dost).
Co oceňuji: spoustu informací o historii, náboženstvích a léčitelství. Jednoduchá předvídatelná četba pro přetíženou hlavu.
Dala bych spíš padesát procent, ale tahle možnost tu bohužel není.
modi
  10. 3. 2012, 19:20
V románu RANHOJIČ nám chlapec, ROBERT JEREMY COLE, od svých devíti let sirotek, velmi poutavě začíná vyprávět svůj život v Londýně jedenáctého století. První část popisuje začátek Robertova samostatného putování na tomto drsném světě a jeho každodenní boj o přežití. Přece jen to však zatím nevypadá, že by autor měl ambice se tímto příběhem přiřadit k tomu nejlepšímu, co si v tomto žánru můžeme přečíst (Waltari, Loukotková, ..). … V devatenácti letech je Robert (znovu) na tomto divným světě (stejně tenkrát jako dnes) úplně sám a přes to (nebo právě proto) má tu sílu jít přes všechny další překážky za svým cílem a ideálem. Začíná druhá část tohoto rozsáhlého románu a Robertova DLOUHÁ CESTA z Londýna až do Perského Isfahánu. Během dvouletého putování středověkou Evropou vás toto vyprávění zcela pohltí (...“Před tebou leží nebezpečná země. Říká se, že v Čechách člověk nepozná, má-li co do činění s bandity, nebo s námezdními vojáky místní šlechty. Abys projel takovou zemí bez újmy, musíš vyhledat společnost druhých.”..). … tisíc let a pořád je to stejný … . Je jen škoda, že kniha neobsahuje žádné historické mapky, alespoň pro cestu z Cařihradu dál na východ. Konečně se Robert dostane do Isfáhánu, kde je proslulý lékař Ibn Síná ale i šáh al-Džúzdžání a tak velký příběh rozhodně nekončí (mocenské boje, mor, válečné výpravy do Indie, ale třeba i jen spousta krásných zážitků s kamarády, třeba ten, jak Karim vyhrál dlouhý vyčerpávající běžecký závod chátir. Gordonův Ranhojič si 80% určitě zaslouží a já se musím podívat po dalších románech autora.
kretinostupido
  31. 12. 2014, 12:20
Ani bych to nenazýval románem, tohle je už spíš epos :-) ... Čtivě a poutavě napsaný, popis prostředí známýho světa 11. století opravdu prvotřídní ... Jsem zvědavej na film, tak uvidíme, každopádně kniha má přednosti, který film nikdy nedožene. Jediný, co mě trochu zklamalo, že autor nepopsal cestu Coleovy rodiny zpátky z Persie do Anglie, těch sto stránek navíc by už neuškodilo :-)!
Veunek
  14. 7. 2014, 0:44
Musím říct, že tohle je jedna z nejlepších knih, které se mi kdy dostaly do rukou. Nádherně propracované dílo, kde i zdlouhavé popisné scény nejsou nudné a perfektně dotvářejí atmosféru příběhu. Obdivuji pana spisovatele - buď musí být neuvěřitelně vzdělaný, nebo si k napsání knihy musel nastudovat obrovská kvanta informací, nebo obojí :). Kombinace napínavého příběhu, poutavých popisných scén, spousta zajímavostí a historických faktů společně vytváří dílo, které člověk jen tak z ruky nedá.
DejnaDee
  18. 3. 2016, 16:27
Poutavá, napínavá, zajímavá, láskyplná, dokonalá příběhem, obohacují a poučná, taková je celá tato kniha. Není co vytknout, není nic co by tomu chybělo. Bylo to uchvacující čtení, které až povznášelo.
Cracky
  26. 1. 2016, 15:58
Krásná. čtivá knížka. Neuvěřitelné jak se lišila tehdejší společnost a jejich kultura temná Evropa vs. vzdělaný arabský svět. Kniha je podrobná do nejmenšího detailu a přitom ani chvilku nenudila, smekám před autorem a jeho vědomostmi, které k sepsání knihy musel nasbírat.
Preceda
  5. 11. 2013, 16:18
Knížka byla vcelku zajímavá, ale občas až uměle nastavovaná. Rozhodně se nejedná o knihu, kterou bych nebyl schopen odložit, dokud ji nepřečtu. Některé pasáže jsou utahané, ale příběh je poutavý a forma příjemně čtivá.
Sandalkar
  7. 10. 2013, 22:25
Podle mě nejčtivější kniha z celé trilogie, ale nechytla mě tak, že bych četla non stop. Moc se mi líbil popis cizích kraj.
dawelus
  9. 10. 2015, 18:39
Překrásný příběh, který nám dává spoustu historických a s tím souvisejících informací. Bohužel však jako román pro mě postrádá dva důležité aspekty, a to napětí a dějové zvraty! Kniha tak nějak pluje pořád dál a dál a když si člověk říká, teď to přijde, teď se něco stane, tak to se mýlíte, nepřijde a nestane. Proto hvězda dolů.
Faltuska
  4. 1. 2014, 12:36
100 %, až na ten konec, čekala jsem mnohem víc, po všech Robyho dobrodružstvích :) Četla jsem ji jedním dechem a nemohla odložit, dokud jsem ji nedočetla... jedna za nejlepších, co jsem kdy četla. :)
piko
  18. 6. 2016, 10:19
Moc pěkné čtení. Po delší době dávám knížce 5 hvězd a řadím mezi oblíbené, protože mě kniha uchvátila hned od prvních stránek a nutila mě číst dál a dál, takže jsem ji měl až zbytečně rychle přečtenou a bylo mi líto, že už jsem na konci. Sedí mi i styl vypravování příběhu, který obsáhle a přitom jemně líčí události na pozadí drsného středověku. Pro mě jedna z top knih, které jsem kdy četl.
aknela
  28. 8. 2015, 15:18
První jsem viděla film, který se mi velice líbil a když jsem zjistila, že je zfilmovaný podle knihy, tak jsem neodolala a musela jsem si ji okamžitě přečíst. Krásný příběh o chlapci se zázračným darem, který se touží stát skutečným lékařem a jde si pevně za svým cílem. Asi nejlepší historický román, který jsem doposud četla :-)
janca.m
  9. 6. 2015, 17:09
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem prozatím četla. Možná i top. A jsem nesmírně ráda, že i filmové zpracování je dost kvalitní. Takže pokud někdo váháte - co začít číst, toto dílo je jasnou volbou.
easydrink
  26. 2. 2015, 21:42
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Je až neuvěřitelné, kolik informací musel autor načerpat, aby tuto knihu mohl napsat. Doporučuji každému, kdo má rád historické romány. Po receptech starého bradýře se mi bude stýskat ...:)
Jess
  9. 10. 2014, 7:27
Tak já asi naštvu všechny příznivce této knihy, kterých je tu valná většina. Mě ta knížka prostě nebavila. Připadalo mi, že čtu dějepis pro střední školu. Spousta informací - hlavně podrobný popis co se kdy jedlo a kde se spalo . Naprosto jsem postrádala nějakou hloubku charakterů postav, povrchní popis událostí má daleko k zajímavému vyprávění, chybí napětí, děj. To, že autor píše o cestě za poznáním je sice chvályhodné, ale pokud to nepodá způsobem, kdy má děj pohltit čtenáře a vcucnout ho tak, že skoro v noci nespí než knihu dočte, nemá to šťávu ani nějaký vzdělávací nebo zábavný přínos. Vzdala jsem to na třísté stránce, to se mi ještě u žádné knihy nestalo. K hlavnímu hrdinovi jsem nenabyla žádný vztah a začalo mě být jedno jak příběh dopadne, nakonec stejně se to dá dost jednoduše předpovědět. Prostě takový dlouhý článek v historickém časopise.
absol
  28. 8. 2014, 21:44
MOc se mi líbil popis doby i jednotlivých míst, které Roby navštívil. Úplně chápu jeho touhu po vzdělání a moc jsem mu fandila, aby dosáhl svého snu. Děj krásně ubíhal, ale Robyho zážitky po vystudování mi přišly příliš roztahané, až jsem musela knihu na nějakou dobu odložit. Konec se zase četl skvěle, jen byl naopak trošku urychlený, což je věčná škoda. Za toto 75%.
xkocour
  14. 8. 2013, 14:49
Úžasná kniha, čte se jedním dechem. Skvělý, poutavý příběh, velmi dobře vykreslené postavy i prostředí, ve kterém se děj odehrává.
Monique_Mia
  1. 6. 2013, 16:55
Super knížka... přesně můj žánr... Jsem ráda, že si autor zjišťoval historické postupy medicíny i historii židovství a islámu. Kniha má spousty zajímavých a poučných pasáží.
Mary mi byla trochu nesympatická a nepřizpůsobivá postava a konec se mi moc nelíbil... i přesto krásné čtení...
Zgorboid
  6. 3. 2012, 16:51
Naprostá senzace, skvěle a jednoduše napsané, chytlavé a poutavé. Kniha mě nenechala vydechnout, musel jsem ji prostě dočíst co nejdřív. Jasně 5 hvězdiček!