Originální název: Shaman

Knižní klub (2011) 978-80-242-3106-8 580
Knižní klub (2006) 80-242-1693-0 580
Knižní klub (2003) 80-242-0943-8 580
Knižní klub (1995) 80-7176-121-4 584

Druhá kniha trilogie Dynastie Coleů.

Klasický western, historický román, detektivka, politický thriller, román o naději a zklamání, o válce a míru, o lásce a nenávisti, o přátelství a zradě, o rozumu a víře, o demokracii a zvůli, kniha nabitá dějem, prošpikovaná jemným humorem a ještě jemnější erotikou - to vše je Šaman, další z románů Noaha Gordona, které sledují osudy skotské lékařské dynastie Coleů v průběhu dějin. Šamanův příběh se odehrává ve Spojených státech amerických přibližně v polovině devatenáctého století. Rob J. Cole, mladý skotský lékař, se po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a skončí v Novém světě. Rozhodne se připojit k prvním osadníkům na původně indiánském území ve státě Illinois, kde je hrstka farmářů v nově založené osadě Holdenův Přívoz vydána na milost a nemilost drsné přírodě, úrazům i smrtícím epidemiím. Přítomnost lékaře znamená pro osadníky pouto se ztracenou civilizací i hlavní naději pro přežití. Robův hluchý syn, od dětství přezdívaný Šaman, touží kráčet v otcových stopách a oženit se s židovkou Rachel - sny, o jejichž nesplnitelnosti sám leccos tuší... Úzká rodinná, sousedská i přátelská pouta v nevelké komunitě jsou navíc narušena konfliktem mezi Severem a Jihem, který brzy přerůstá v ozbrojené střetnutí, v němž se i členové Coleovy rodiny ocitají na opačných stranách barikády. (Založil/a: zzbazza)

Peetuliska
  15. 5. 2016, 12:17
Tak musím říct, že jsem se tohohle dílu docela bála. Indiání nikdy zrovna nebyli mým oblíbeným tématem. V tomto příběhu, byli ale tak nenásilní a součástí příběhu, že mě to naopak velmi bavilo.
Opět se setkáváme se starší medicínou a nějakámí záhadami okolo, v knize se zabýváme dokonce dvěma doktory z rodu Coleů.
Nevím, jestli už stárnu, ale příběh okolo Šamana a hlavně jeho učení mluvit, mě strašně dojímalo. Co mě bavilo o trochu méně byly válečné pasáže, ale to je tím, že nejsem válečný typ.
Kniha byla rozhodně čtivá a pro mě dokonce měla i o pár hlušších míst méně než Ranhojič a možná se mi i o drobátko líbila víc, ale těžko říct. Rozhodně netrpěla syndromem druhého dílu a vzhledem k tomu, že nejsem ani historický pečlivec a zkoumal, tak mě nerozčilovaly údajné historické nepřesnosti, já jsem si ničeho na první pohled nevšimla, alespoň co se medicíny týče.
Svým vztahem k medicíně a lehce kriminální zápletkou mi kniha připomínala Zahradu kostí.
achilles
  27. 12. 2013, 9:36
Opět pěkný příběh volně navazující na Ranhojiče, přec nedosahujících jeho kvalit. Každopádně opět poučné. Zvláště období války Severu proti Jihu je velice čtivé a zajímavé, jakým způsobem válka rozdělila i rodiny.
" Genialita těch co Ústavu psali, byla v tom, že dokázali předvídat slabost lidských charakterů, pokračující existenci zla ve světě a že se snažili povýšit svobodu jednotlivce na právní hodnotu."
LadysR2
  12. 12. 2014, 15:09
Tak tohle mě opravdu bavilo. Velká mozaika vzájemně se proplétajících osudů a příběhů.
Rozmach USA, indiánská otázka, lékařský pohled na společnost, vývoj medicíny i její využití v době občanské války, soužití židů s křesťany a samozřejmě osudy rodiny Coleových v USA.
Barvitě vyprávěná dobová freska ve mě zanechala pocit, který mám rád. Že mě to hrozně bavilo a že chci ještě.
VaclavB
  19. 1. 2015, 14:24
Od Ranhojiče uběhlo stovky let a autor nás seznamuje s následovníky dávného dobrodruha, po kterém nám zůstal jen skalpel, mince a Dar. Opět zde prožijeme dlouhé období - od osidlování Illinois až po konec občanské války. Tento román postihuje první dvě generace rodu Coleů v Americe a velmi působivě popisuje střet kultur - běloši/indiáni, křesťané/židé, sever/jih... Od dobrodružného začátku se časem dostáváme k detektivní zápletce s překvapivým zakončením. Tento román drží laťku ságy vysoko a opět se dozvíme hodně věcí o medicíně -tentokrát v 19. století.
Nifrea
  19. 12. 2015, 18:37
Knihu jsem začala číst ještě plná nadšení z Ranhojiče, který mě moc bavil. Nechci říct, že by mě Šaman tak neoslovil, ale bylo to tak nějak moc roztahaný a teď jsem docela ráda, že už mám příběh za sebou. Nicméně je to hezky psaný příběh, jak je asi u autora zvykem. Válka Severu proti Jihu byla sice stěžejní linka příběhu, ale právě ta mě nakonec bavila úplně nejmíň.
ŠťastnáToŽena
  11. 6. 2016, 18:22
Nádherná knížka plná zajímavých témat a lidských osudů. Navíc hlavní hrdina se mi hrozně líbil jako člověk.
Matsicheck
  19. 8. 2015, 12:36
Mě tento příběh bavil o trochu více než Ranhojič. Ráda se k němu někdy vrátím a rozhodně ho budu doporučovat.
fibi
  29. 3. 2013, 21:40
Čtivá kniha, v které jsem našla tolik nových poznatků z historie,tradic, života indiánů a hlavně problémy židovských osadníků, toho se učebnice za totality vůbec nedotkly .Pocit, to po přečtení ve mně zůstalo, obraz a pocit.
Gaspi_CZ
  3. 1. 2013, 11:54
Trošku mi v horním popisu knihy chybí,druhá zásadní věc a to je konflikt nových osadníků s indiány. Vedle války Severu proti jihu to považuji za druhou stěžejní myšlenku celé knihy. Kolikrát jsem si už při čtení knih říkal, že se proste jako lidstvo nejsme schopni spolu domluvit, vždy dříve nebo později jednáme z pozice síly a bohužel si myslím že na to v budoucnu dojedeme...