Lékařka

Knižní klub (2011) 978-80-242-3105-1 287
Knižní klub (2006) 80-242-1697-3 287
Knižní klub (2003) 80-242-0912-8 288
Knižní klub (1997) 80-7176-572-4 287

V rodině Coleů se lékařské povolání dědí z generace na generaci.
Také Roberta J. Coleová pokračuje v rodinné tradici a v osmdesátých letech minulého století se stává významnou bostonskou lékařkou. V osobním životě se jí však nedaří - rozpadá se jí manželství s Tomem Kendrickem a zjišťuje, že jí práce ve velké nemocnici nepřináší uspokojení. Roberta, jež zdědila vzácný rodový dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti - odchází do horského městečka Woodfieldu, které leží uprostřed dosud nedotčené přírody, a otvírá si zde soukromou praxi. Ráda se nechá vtáhnout do starostí i radostí zdejších pacientů a brzy tu nalézá i přátele. Prostřednictvím nových zkušeností a prožitkem osudů svých přátel, jimž se snaží pomáhat, dobírá se nového smyslu života a podstaty lidského bytí, která znamená prolnutí dobrého i zlého v životním údělu každého člověka.
Román Lékařka nepochybně patří mezi knihy, ke kterým se čtenáři rádi vracejí. Autor jím oslavuje přátelství a lidskost a probouzí v člověku ty nejlepší myšlenky. (Založil/a: zzbazza)

Noah Gordon Noah Gordon
*11.11.1926

Peetuliska
  24. 6. 2016, 15:09
Tak poslední díl mě dost zklamal, rozmýšlela jsem se mezi 2* nebo 3*.
Příběh Roberty J.Cole, první ženy z rodu Coleů, která se stala přes počáteční peripetie lékařkou a která zažívá vztahová zklamání a profesně se rozhoduje, kam bude směřovat.
Jediné co se knize nedá upřít je to, že je stále čtivá, ale jinak je o ničem. Ano, naťukává se zde americký systém lékařské péče, potraty, tajemství Evy Goodhueové, ale přeci jen kniha má pouze 300 stran oproti předešlým dílům jen polovinu, takže není prostor na nějaké větší rozehrání osudů. Čímž kniha postrádá úplně vše. Příběh jedné lékařky, nic víc, nic míň.
Úplně bezpředmětná byla i linka ohledně Davida a ten konec? To jsem si říkala, že ten si autor opravdu mohl ušetřit.
Opravdu škoda, že se více nenahlédlo pod pokličku onoho tajemství, to by mohlo být zajímavé, takhle je to jen průměr, který celou trilogii průměrně uzavírá.
Daniel_852
  8. 10. 2016, 9:10
Zklamání, nevím co se to s autorem stalo...připadá mi, že jeho knihy, jdou s kvalitou dolů. A obal? Asi ten nejhorší jaký jsem kdy viděl...
VaclavB
  19. 1. 2015, 14:32
Třetí díl mě velice zklamal. Jakoby to nepsal autor původních dvou dílů. Lékařka nás přivádí do druhé poloviny 20. století a její hlavní hrdinka logicky nemůže prožívat příběhy takového rázu jako její předci. Nicméně bych čekal nějakou pointu celého románu. Ta zde chybí. Kniha je vyplněna popisem událostí, které v příběhu nemají žádný vývoj a celkem nechápu, proč to autor vůbec psal. Jako by chtěl zakončit trilogii za každou cenu, i kdyby nebylo o čem psát. Nicméne i zde je pár silných momentů, které ukazují na schopnost autora dobře psát. Tento příběh ovšem nemá finále.
lidus
  13. 5. 2015, 16:32
Ranhojiči a Šamanovi nesahá Lékařka ani po kotníky. Kniha nemá začátek, konec a víceméně ani zápletku. Záležitost se Sarah se chvíli tváří jako vyvrcholení příběhu, potom to ale taky vyšumí. Román je buď odfláknutý, nebo autorovi definitivně došla inspirace.
maratach
  13. 11. 2011, 18:08
Dějištěm třetího románu Noaha Gordona, vyprávějícího o lékařské rodině Coleů, je současná Amerika. Poslední potomek rodu, Roberta J. Coleová, pokračuje v rodinné tradici a stává se významnou lékařkou. Po letech strávených v Bostonu, když její manželství skončilo a práce v nemocnici jí začíná připadat příliš odlidštěná, má pocit, že své existenci musí dát nový směr. Odchází do horského městečka uprostřed nedotčené přírody a otevře si zde soukromou praxi. S novými zkušenostmi, přáteli a bližními, jejichž osudy spoluprožívá a jimž se snaží pomoci, v prolnutí dobrého i zlého v každodenním údělu, kde je však prostor pro osobní volbu, postupně nachází nový smysl svého života.
Marisek
  10. 8. 2016, 15:45
Dlouho jsem přemýšlela, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky, ale nakonec v souladu se zásadou v pochybnostech ve prospěch .... Kdybych měla knihu hodnotit úplně samostatně, bez ohledu na kvalitu a obsah předchozích dílů, asi bych nad tím tak neváhala a rovnou vypálila čtyři hvězdy. ALE! Ve srovnání s prvním a druhým dílem je tato kniha pro mě povrchní, nic neřeší do hloubky, několika témat se jen dotkne a konec v podstatě nechává příběh otevřený a nic neuzavírá. Přitom myslím, že téma mělo potenciál na rozpracování a hlubší rozbor. Nicméně se mi kniha četla velmi dobře, na čtivosti neztratila oproti předchozím dílům nic a hodně mě bavila.
PH
  21. 7. 2014, 22:10
poznámka k předmluvě: V knize Šaman se RJ Cole s žádnou indiánkou neoženil a neměl s ní žádné potomky. Jeho syn se stal uznávaným lékařem vystudovaným na lékařské fakultě, nikoliv šamanem. Je to pouze přezdívka z dětství, vycházející z přátelství mezi jeho otcem a Makwa-ikwou indiánskou šamankou. Tato nepřesnost mne "tahá za uši"...nicméně celou trilogii doporučuji přečíst. Jsou to velice příjemné romány.