Originální název: Piaf

Leda (2014) 978-80-7335-375-9 464
Academia (1999) 80-200-0877-2 398
Československý spisovatel (1990)
Československý spisovatel (1973)

Poutavé svědectví o životě Edith Piaf z pera její o dva roky mladší nevlastní sestry, také zpěvačky, Simone Berteautové.
Simone Berteautová popisuje závratný umělecký vzestup Edith, s níž se znala od svých třinácti let a už se pak nikdy neopustily. Měly společného otce - Louise Gassiona, takže vlastním jménem byla Edith Piaf Edith Giovanna Gassionová. Piaf je přezdívka, znamená česky "vrabčák". S. Berteautová sleduje uměleckou kariéru Edith až do jejího předčasného tragického konce. Pro svou bezprostřednost a důvěrnou znalost prostředí jde o svědectví zcela unikátní. (Založil/a: skjaninka)

Simone Berteaut Simone Berteaut
*29.05.1916 - †30.05.1975

Reetri
  18. 8. 2012, 12:38
Nechci být hnidopich. Snad je to možná i proto, že jsem si knížku příliš idealizovala a moc jsem se na ni (po dokumentu, který jsem o Edith shlédla a oblíbila si ji) těšila, ale ve výsledku jsem byla spíš zklamaná. Bohémská Edith. Samý chlast, samý chlap. A velmi nesympatický mi byl také přístup, kterým jednala se svou sestrou. (To nesmíš, Momonko! To musíš, Momonko! Okamžitě se vrať, Momonko!) a defacto i s ostatními, které si "ochočila" a kteří kolem ní skákali, jak pískala. Jsem jakási rozčarovaná. Dojem mi kazil také kostrbatý překlad knížky (no pánejo, to bylo ale vážně něco! - Československý spisovatel - 1990).
Nicméně nemůžu a nechci být nevděčná. Edith Piaf bezpochyby je a byla fenomén a "nejmenší z největších hvězd", má můj respekt. Také Simona knihu napsala velmi živě a čtivě. Konec Editina příběhu byl velmi dojemný. Snažím se brát v potaz také fakt, že Edith byla jenom vrabčák z ulice, dívka zamilovaná do lásky. Byla jí přímo posedlá, bála se samoty a užívala každý den tak, jako by měl být právě on tím posledním. A tak, pokud si nebudete klást tak vysoké nároky jako já, neměli byste být zklamaní.
Elki
  23. 7. 2015, 23:12
na tuto knihu jsem se opravdu moc těšila, bohužel mě spíš zklamala. Pravdou je, že dojem z ní mi zkazila hlavně Edith - tolik stránek o tak sobecké sebestředné odporné osobě (talent jíneupírám) jsem louskala velmi těžko. Ne že bych to předem nevěděla, ale v tak podrobném popisu to nelze ignorovat. Ale na druhou stranu i kdyby mi hlavní postava tak nelezla na nervy, knize by prospělo malé zkrácení.
Raggen
  20. 4. 2012, 8:05
Zatím první životopis který jsem přečetla a jsem úplně unešená. Jízda na horské dráze je oproti Editinu životu jen nudná projížďka... Určitě můžu knížku jen doporučit, skvěle se čte a já osobně se k ní určitě ještě vrátím.
jana80
  15. 3. 2012, 9:56
Výborný životopis této úžasné zpěvačky. Moc se mi kniha líbila. Po přečtení jsem si ale ještě hledala nějaké informace o Edith a našla jsem článek, který celou knihu vyvrací. Že Simone nebyla její sestra, o narození v porodnici, o matce, která byla bohatá a Edith se vzorně starala a další...Tak jsem z toho docela zmatená a nevím čemu věřit :-( Ale jinak knihu určitě doporučuji všem k přečtení.
niknikita
  12. 3. 2015, 12:31
Životopisy čtu ráda a tento syrový příběh o komplikované osobnosti nesmrtelné Edith Piaf jsem si moc oblíbila. Vůbec mi nevadí, že je vyprávěný slangovým a neumělým jazykem, protože pro mne je to autentický a opravdový zážitek.
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:21
Žabec vrabčák. Mohla by Edith vůbec být tak skvělá zpěvačka bez takového komplikovaného života? Nebýt ulice, tak by si jí papá Lepleé nevšiml a řekla bych, že Edith byla ulici vděčná do úplného konce. Dokázala ale se dostat do srdcí mužů, žen i dětí, do srdcí všech, kteří si rádi poslechnou každou její píseň zpívanou s bolestí, radostí a citem.
Kniha je dobře napsaná, ale někdy jsem měla problém se začíst, ale rozhodně nelituji za to, že jsem si jí přečetla. Podívala jsem se do života velké francouzské legendy Edith Piaf a to mi stačí.
FireTight
  9. 12. 2011, 12:21
Atraktivní životopis jedné z nejznámějších francouzských zpěvaček historie, napsaný její (ač nevlastní) sestry. Upřímně, tušil jsem, že život Edith Piaf byla jízda na pořádně šílené horské dráze, ale až taková? To tedy ne...
Peťula.B
  20. 6. 2014, 14:21
První životopis, který jsem přečetla a musím říci, že se mi velmi líbil. Edith Piaf byla rozhodně jedna z nejzajímavějších, nejzvláštnější a nejsilnějších osobností. Při čtení jsem si říkala, že bych nechtěla být její sestrou, díky její "vlastnické" povaze, ale setkat se s ní musel být zážitek. Simone se čtenářům snažila, co nejvíce přiblížit její život a povedlo se. I když psala o negativních vlastnostech Edith, tak jsem cítila, jak ji hluboce milovala. Rozhodně si tuto knihu přečtu znova.
KikinaTina
  28. 2. 2014, 9:44
U životopisných knih asi nejde o hodnocení knihy, jak je napsána, ale o život osoby, kterou popisuje. Tato kniha je o legendární šanconiérce Edith Piaf. Edith Piaf mám ráda, tak jsem se rozhodla, že si knihu přečtu a musím říci, že mě velmi překvapila. Vůbec jsem netušila jaký měla Edith život a upřímně se mi chování Edith moc nelíbilo. Ale na druhou stranu se jedná o umělkyni a umělci nejsou vždy "normální". Za krásný příběh bez přetvářek dávám 5 hvězd.
barussv
  30. 9. 2013, 22:07
Jak řekl Sacha Guitry:"Měla život tak smutný,
že se zdá až příliš krásný,
na to,aby byl pravdivý".
Děkuji Simone!Tato kniha se mi stala už před lety velice vzácnou.Dokáže rozesmát,rozplakat,či se zamyslet.Moc doporučuji.♥
kiris
  30. 9. 2013, 16:45
Doporučuji při čtení zapnout šanson Edith Piaf, velmi to posílí pochopení života této drobné ženy s úžasným hlasem. Nikdy se však nepodaří proniknout úplně do její duše, ale autorce se podařilo alespoň přiblížit nám její drsnou a proměnlivou cestu slávy a uhasnutí. Kdo jiný by mohl popsat lépe její život, než nejbližší osoba.
eurydika
  25. 8. 2010, 15:54
Jediný životopis, který jsem kdy přečetla a moc se mi líbilo zpracování. Tak život Ptáčete sám o sobě byla jedna velká turbulence, s rychlými vzlety ale bohužel taky velmi tvrdými a rýchlými pády. Určitě si knížku ráda opět někdy přečtu.