Co mi dluží dcera

Co mi dluží dcera

Jota - 2003

Jota (2003)

Čtyřicetiletá žena se po dlouhém váhání odhodlá mít dítě. Zhostí se svého předsevzetí bez sentimentu a racionálně. Součástí jejího rozhodnutí je také záměr zaznamenat pro svého potomka vše, co pro něj musí podstoupit, a především všechny výdaje, co s ním od prvního měsíce těhotenství má. Vzniká tak poutavá, podivuhodně realistická reflexe obav i očekávání ženy v prvním roce mateřství. Svérázná, autobiograficky laděná výpověď americké spisovatelky, dramatičky a herečky se pohybuje na pomezí dvou žánrů – účetnictví a deníku ve stylu Bridget Jonesové. Tato svěží a vtipná kniha strhne svou originalitou od prvního odstavce. Čtenářky a čtenáře možná zpočátku zaskočí cynismus, s nímž matka pro svou dceru střádá své útrapy, ale s přibývajícími stranami si je podmaňuje matčina upřímnost a jedinečný smysl pro humor. Jsme na prahu nového tisíciletí a takové budou jeho matky – ironické, počítající, přesto však stále obětavé a milující.