Poselství od protinožců

Originální název: Mutant Message Down Under

Práh - 2000
ISBN: 80-7252-034-2

Práh (2000) 80-7252-034-2 157

Příběh americké lékařky specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene. Je to svědectví o hlubokém způsobu života v souladu s drsnou přírodou. (Založil/a: gogen)

Marlo Morgan Marlo Morgan
*29.09.1937

ROB33
  9. 7. 2016, 11:58
Každý si musí po přečtení této knihy odpovědět na otázku sám, jestli jsou popsané zážitky v této knize pravdivé či ne..... Z mého pohledu se jedná o jakési autorčino šarlatánství. Trochu mi to připomíná Coelha - potřebuji být zajímavý a vyjímečný, abych dobře prodal. Každopádně některé filozofické myšlenky jsou zajímavé a stojí za to se nad nima zamyslet.
skjaninka
  25. 1. 2010, 18:10
Túto knihu ani nejde komentovať. Tá sa musí prečítať.
huttershofen
  1. 2. 2013, 17:43
Morganová knihu napsala velmi poutavě, ostatně je to celosvětový bestseller. Asi každý si řekne, je to pravda nebo není? Bohužel není, v roce 1996 pod tlakem sílících protestů ze strany Australanů sama Morganová přiznala, že kniha je fikce a omluvila se, pokud tím domorodcům způsobila nějakou újmu.
Sedmikráska
  29. 7. 2011, 20:00
Tak jak to tedy je, jde o pustou beletrii nebo autorčin skutečný zážitek? Jestli je to beletrie, tak musím přiznat, že jsem to té spisovatelce sežrala i s navijákem.
Těch beletrií, co se tváří, že jsou něčím víc, je povícero. Namátkou třeba Celestinské proroctví nebo Čtyři dohody. U té první mě to obzvláště iritovalo, protože jde ještě ke všemu o knihu nevalné literární úrovně. To "Protinožci" se aspoň dají číst. :))

---------------------

Ještě bych dodala, že kniha vyšla v Knižním klubu a na zadní straně obálky je citace z dopisu domorodého Australana, který ji oceňuje. Sama autorka se účastnila sociálního programu na pomoc domorodým Australanům.
V úvodu této knihy pak sama píše, cituji "Tato kniha je fiktivní dílo inspirované mými zážitky v Austrálii. ... Je na čtenáři, aby si z něj vybral své vlastní poselství."
To se mi zdá dostatečně fér, aby na tuto výbornou knihu nemusel nikdo nadávat. A jestli ho irituje, že se jiným líbí, možná by měl zapátrat ve vlastním nitru, kde je příčina jeho nevraživosti.

---------------------

Odpověď uživateli kráska:

Jestliže knihu Celestinské proroctví považujete za něco víc než beletrii (a velmi nízké úrovně k tomu), pak jste jen jedním ze zástupu čtenářů, kteří jí naletěli. Přiznávám se, že se mi stalo totéž, aniž by se mi ovšem kniha líbila. Teprve po letech jsem z nějakého důvodu zkoumala, z jakých zdrojů vychází a jaký je k ní připojen komentář a zjistila jsem, jak se věci mají. A nazývat je pravými jmény, je výsadní právo každého, zvlášť když uvážím, že slovo beletrie není ani vulgární. Uznávám, že i neinformovaní a naivní čtenáři mají právo na svůj názor, ale neměli by urážet ostatní. S pozdravem.
mitote
  27. 6. 2011, 13:45
Možná pro vás ŠLOJMO byl tím hlavním problémem, že jste knihu po pár kapitolách odložila... Tahle knížka není jen o ezoterii a "blábolech" tohoto směru, ale také o soužití člověka s přírodou. A to je nepopiratelný fakt dávné minulosti na který spoustu lidí zapomíná....
Ruffy
  21. 10. 2012, 11:20
Konečně kniha, která mě velmi zaujala a i mi dokázala hodně dát + mě jen utvrdila v tom, že do Austrálie prostě musím :).. Více takových knih!
cachanell
  17. 10. 2014, 13:59
Krásná knížka, zajímavé myšlenky, pohledy na svět a přírodu. Pouze jedna výtka, konec tak nějak useknutý, utekl a nic se nestalo, ani se stát nemělo.
zuzanara
  17. 12. 2012, 13:33
Knihu jsem četla dávno předtím, než jsem se z internetu dověděla, že je pro její napsání autorka většinou domorodé komunity nenáviděna a že údajně vykrádala příběhy jiných cestovatelů. Četla jsem ji proto bez nejmenší pochybnosti, že čtu její osobní zkušenost a kniha je perfektní, naprosto skvělá a ovlivnila mě v mnoha směrech navždycky :) ROZHODNĚ PŘEČÍST
Apneator
  19. 11. 2012, 23:48
Knihu jsem četl jedním dechem s velkým zaujetím a nadšením. Trochu jsem měl pochybnosti, ale věřil jsem. O to větší zklamání jsem měl, když jsem se dozvěděl, že autorka si příběh vymyslela a popudila tak proti sobě australsé domorodce, kteří se proti příběhu výrazně ohradili. Kdyby to psala rovnou jako román a nevydávala to za skutečný příběh, bylo by lépe. Raději se zdržím hodnocení.
Sklad učebnic
  9. 4. 2012, 20:28
Volba beletristického zpracování nabídla autorce „beztrestnou“ možnost užití fikce. Při čtení, aniž bych si předtím zjišťoval, co se kde o Poselství píše, mě občas iritovala vesmírná dokonalost Opravdových lidí (vědomých si své vyspělosti, ale nepřezírajících ostatní;-) a také jimi sem tam užívané příliš západní pojmy či některé soudy hlavní postavy o našem „podhoubí“ trpící přílišným zjednodušením. Pak jsem si však řekl: Prozaická postava přece může všechno, tak klid, Sklade…
Co kniha může nabídnout? Pakliže inspiruje čtenáře k autentičtějšímu životu, je to jen dobře. Je ho třeba v míře velehor.
Bezděčně se mi nabízí jedna drobná pochyba, která by počinu „Poselství od protinožců“ ubírala na ušlechtilosti: Počítala autorka dopředu s humbukem, který následné vydání její knihy způsobilo, jako s potenciálním zdrojem zisku? Jinými slovy: Napsala knihu tak, aby si nadělila nějaké to materiálno, a zneužila tedy skutečné původní obyvatele Austrálie?
Waya90
  7. 9. 2016, 18:49
Tuto nenápadnou knihu jsem četla několikrát a myslím že ještě párkrát si ji přečtu. Je to nádherný, zajímavý příběh plný neskutečných "skutečností". Úžasné filozofické úvahy a učení australských domorodců o "umění života". Přestože se nezakládá zcela na skutečnosti, věřím že je v něm daleko více skutečného než v životech "civilizoívaných lidí" a rozhodně může vnímavé čtenáře uchvátit, učit a vést ... Jedna z mých oblíbených malých - "velkých" knih ...
Kacatko
  27. 8. 2015, 21:20
velice hluboký příběh. Tato kniha mě donutila se zamyslet nad vnímáním světa okolo sebe a nad svým postojem k životu, majetku, lidí okolo a k sobě sama.
pecjan
  3. 5. 2013, 8:53
Není pro mě podstatné, jestli je kniha podle skutečnosti, či nikoli. Připomněla mi, v jakém luxusu žijem, že se honíme za vším možným, ale to nejdůležitější nám občas uniká. Nesouhlasím se všemi myšlenkami, ale ano, knížku zcela jistě doporučuji. Silně nutí k zamyšlení- a to bolí :-)
Členěno do krátkých kapitol, styl jednoduchý, snadno pochopitelné.
kráska
  16. 4. 2012, 21:11
Kniha je skvělá. Dobře se četla. Nechť si každý najde v knize co je mu blízké. Mě bylo blízké téměř vše. Škoda jen,že lidé, kteří knihu haní nepochopili její poselství. Doporučuji jí všem lidem, kteří se vydali na cestu poznání.
Mrzí mě, že uživatel sedmikráska nazývá knihy Čtyři dohody a Celestínské proroctví beletriemi. Když něčemu nerozumíme, neměli bychom to urážet. Ale zase je pravda, že každý se může svobodně vyjádřit.
Emil
  2. 8. 2011, 14:34
Žádnou knihu jsem nepřečetl tolikrát jako tuto. Otevřenost "opravdových lidí", přístup ke každému dnu, "čistota" myšlení, oslava ne narozenin ale dospění člověka k novému řemeslu nebo prospěchu pro ostatní ..... sedla mi jako žádná jiná protože souzní s mým pohledem na život. A i když je v ní spousta "amerikanismů" nevadí mi. To není dobrodružná kniha, ale kniha ezoterická, filosofická, náboženská ... pro mě je to jedna ze tří nejlepších knih, které jsem doposud četl.
šlojmo
  8. 4. 2011, 16:31
Dostala jsem tuto knihu k Vánocům od mé sestry, jež je tak trochu šáhnutá v tomto směru (léčitelé, kartářky, horoskopy, vtělování myšlenek do věcí :-) atd., jen čekám, až vstoupí do nějaké sekty), a hned mi bylo jasné, že to není nic pro mě, člověka se zdravým selským rozumem. Teď jsem do toho pro klid duše přece jen nahlédla a jak jsem čekala, po několika kapitolách se mi potvrdilo, že je to pořádná s..... Dál už číst radši nebudu.
Porozhlédla jsem se po internetu, kde jsem smutně zjistila, jak hloupí a ovlivnitelní lidé jsou, protože podle všech je to kniha plná mouder a všechny donutila se konečně zamyslet... ehm. No a taky jsem se dočetla následující:
"Dokonce začala (M.M.) připravovat i film. Síla kritiků a odpor některých australských domorodců však tyto snahy překazily. Kritici stále upozorňovali na nesrovnalosti mezi věcmi popisovanými v knize a známou realitou. Došli k závěru, že je dílo smyšlené, což Marlo Morganová po čase sama připustila."
Nemám nic proti přírodě a tradici, současnou civilizaci ráda nemám, a i proto radím: zdravý selský rozum do hrsti. Ne všechno je tak úžasné, jak byste to chtěli mít.
delaware
  27. 1. 2011, 15:33
Nejdříve jsem se nemohla pročíst prvními několika kapitolami, ale nakonec mě poselství této knihy (a tím i australských domorodců) úplně dostalo. Často si na myšlenky z této knížky vzpomenu.