Celestinské proroctví

Poprvé vydáno celosvětově: 1993

PRAGMA - 1995
ISBN: 80-7176-108-7

PRAGMA (1995) 80-7176-108-7 257

James Redfield vydal tuto svou knihu ve Spojených státech nejprve vlastním nákladem a v nevelkém počtu výtisků, a tehdy se stala neuvěřitelná věc: Celestinské proroctví začalo být opisováno a kopírováno a jeho pověst a sláva se šířily geometrickou řadou. Není divu obsahuje totiž tajemství, která mění svět, v němž právě žijeme. Hlavní hrdina, který touží poznat smysl života, se vypraví do Peru, aby pátral po tajemném Rukopisu neznámého původu, který se snaží oficiální místa úspěšně potlačit. Rukopis osvětluje, jakou cestou se bude naše civilizace ubírat v příštím tisíciletí. Přečtěte si i vy Celestinské proroctví knihu, která už změnila tisíce lidských životů a která změnit i život váš. (Založil/a: skjaninka)

nevermore
  6. 4. 2013, 15:11
Chápu kritiku. Přihodím svoje polínko.

Celestinské proroctví je zajímavé poselství, stejně jako veškerá náboženství, jak udělat z člověka lepšího člověka. Brilantních myšlenek je tu fůra. Ale... Podle mě úplně nefunguje ten formát, kterým je to psáno. Zkrátka snažit se udělat román z toho, že mám nějaké hezké teorie, se mi nezdá úplně šťastné. Příběh jako takový je, při vší úctě, dost blbý a PRAMÁLO poutavý. Takřka vůbec mě nezajímaly postavy, včetně té hlavní, děj nebo tak, škoda mluvit. O to tu ale asi v první řadě nejde. Navíc Redfield jako spisovatel nemá podle mě hvězdné kvality. Třeba mizerný popis situací, krajin, lidí atd., málo přímé řeči proti několikastránkovým popisům filozofických, kostrbatých vývodů, to se prostě nečte dobře. Mně ne.

..."Mareta na svých 5 let působí určitě vyvinutě", řekl jsem.
Karla se zamračila a řekla: "Neříkej to mně, řekni to jí."
"Ach, ano." Podíval jsem se na dítě. "Chováš se velice dospěle, Mareto." ... Nevim no.

Ale na druhou stranu třeba
+ Čím víc krásy dokážeme vidět, tím víc se vyvíjíme." !!!! No, to je super ne? ;)

Pro mě osobně je Celestinské proroctví zkrátka jedna z nejrozporuplnějších knih, jakou jsem četl v poslední době. Balancuje mezi 2* a 3*
s-reader
  4. 1. 2012, 10:38
Celestinské proroctví je zase jedna kniha, která hrubým způsobem těží z touhy lidí najít jakýkoliv náznak toho, že jejich život má nějaký vyšší smysl. Touha, která motivuje toto hledání je natolik silná, že se někteří lidé bez rozpaků a nekriticky chytají jakéhokoliv nesmyslu, vytrženého z kontextu náboženství nebo filozofie, jen proto, že potvrzuje jejich nejasná tušení, nebo spíše zbožná přání, že jejich existence není tak zoufale zbytečná, jak to navenek vypadá.
Redfieldovo Proroctví je bezkoncepční snůška myšlenek, které byly již dávno a velmi často vyslovovány a napsány jinými autory a oslovit může opravdu jen ty čtenáře, kteří se s podobnou literaturou dosud nesetkali, nebo mají pocit, že pokud se myšlenka opakuje v různých knihách, nemůže být přece mylná.
Zarážející je naprostá absence jakékoliv literární kvality, přesto, že se Proroctví snaží tvářit jako beletrie. Způsobem zpracování se blíží knize Turnery deníky, jež pod slupkou beletrie skrývá jednoznačnou propagandu.
Celestinské proroctví je velmi chabý text vystavěný na naprosto nepůvodních myšlenkách.
jatox
  28. 10. 2010, 15:47
Pro ty myšlenky si to 40% zaslouží, i když nevim popravdě, na kolik je to vykradený. Ještě nemám takovej přehled, abych to uměla objektivně posoudit. Co se týče formy, to už bylo horší. Takovou až úsměvnou šroubovanost jsem snad ještě nikdy nepotkala. Takže to ani na těch 40% není:D
Pend
  24. 12. 2012, 10:34
Dost mě zarazila velice slabá literární úroveň. Jednotlivé vhledy jsou docela zajímavé, nevím, nakolik jsou původní, ale neviditelnost na konci už na mě byla hodně silná káva. Věřím, že v Americe si kniha mohla najít dost velký počet nadšenců.
skjaninka
  25. 1. 2010, 18:06
Prečítala som "jedným dychom", stojí za zamyslenie.
irulan
  25. 6. 2013, 21:57
Pro mě ve své době - téměř před 20 lety - velmi zajímavé až objevné myšlenky. Ale literárně - hodně, hodně slabé. Zkusila jsem to číst později, no, vkus se mění, člověk se vyvíjí...
Jo..viděla jsem i film...ještě horší..
Sedmikráska
  17. 8. 2011, 20:27
Děsivě manipulativní kniha, navíc na úrovni braku. Jednu hvězdičku dávám za to, že dokázala zblbnout tolik lidí - to je taky umění! :D
Nemám co víc k tomu říct, ale chce to další znaky ... takže tak.
Matata123
  16. 8. 2016, 9:59
I když je po literární stránce kniha slabá, mně se líbily hlavně ty myšlenky. Jistě, většina z nich už byla dříve vyřčena někým jiným, ale tady to bylo podáno prostřednictvím poutavého příběhu (neříkám, že dobře napsaného, ale nápad se mi velmi líbil).
Gwaihir
  6. 12. 2015, 18:34
K přečtení této knihy jsem se, shodou okolností, dostal v době, kdy jsem častěji než kdy před tím přemýšlel o svém dosavadním životě. Tehdy jsem měl čas a prostor, který jsem začal mnohem více využívat k rozšíření svých obzorů na poli literatury, kinematografie, ale také sebepoznání. Příběh objevování tajemného rukopisu je napsán poměrně prostě a vyprávění samo o sobě slouží v podstatě hlavně jako pozadí pro představování myšlenek, které sice nejsou ničím novým, ale zároveň dávají možnost k určitému ohlédnutí a možná i zhodnocení toho, kam každý z nás směřuje. Do jisté míry mě zasáhlo, když jsem si při čtení uvědomoval svoje vlastní částečně zapomenuté zkušenosti a měl jsem možnost je vidět v trochu jiné perspektivě, stejně jako některé zážitky podobné těm, které jsou tu popisovány jako vhledy a jež se odehrály ještě v dobách, kdy jsem se duchovním světem zabýval jen pramálo. Po jistou dobu jsem se dokonce snažil být bdělejším ke všemu kolem. Knihy však životy lidí nemění, i když v nich mohou zanechat nějakou stopu. Když jsem si po několika letech proroctví přečetl znovu, tentokrát plánovaně, můj pocit byl trochu jiný, ale podobně naléhavý. 95 %
KayTee
  5. 4. 2010, 19:29
Přečetla jsem to poprvé asi ve třinácti a samozřejmě jsem toho dost nepochopila. Po několika letech jsem se k tomuto dílku vrátila znovu a úplně jsem si ho zamilovala. Rozhodně stojí za přečtení!
ETmimo
  4. 4. 2013, 8:27
Ano, omáčka této knihy není úplně dokonalá, ale možná o to víc vede k zamyšlení i nad jinými věcmi, jako je například fungování dnešní společnosti. Jinak jednotlivé vhledy si může každý přebrat, jak chce, ale podobných knih je už více - nutno říct, že z valné většiny pozdějších - energie, přání, zákon rezonance, smysl života - a je fascinující, jak se ve své podstatě v základních myšlenkách shodují - tak proč nezkusit trochu změnit svůj život, když tímto způsobem můžete snad jedině získat?
ivaifka
  24. 5. 2012, 17:23
Kdo neskusil vyvolat si energii a neviděl oblak obláčků kolem sebe tak chápu že se na knihu dívá jako na blábol.Ale pro všechny zasvěcené např.pokud někdo dělá Reiky atd.ví o čem kniha vlastně pojednává.A proto je spoustu žánrů knih aby vyšlo na každého:-)))
anicase
  6. 1. 2012, 18:19
Myšlenka možná zajímavá a poutavá, ale snad ve stylu sci-fi a fantasy. V tomto podání vyzní spíše jako patetický balast s teatrálně líčenými scénami.
Jakožto historičku mě nejvíce zaujaly pasáže s dialogy o historii, bohužel však ne v pozitivním slova smyslu. "Fakta" jako z učebnice vlastivědy pro první stupeň základní školy, podané jakoby šlo o nový objev doby, vyzní opravdu tragicky.
Ne, tohle opravdu nemůže zaujmout nikoho, kdo o uvedených věcech v knize alespoň něco málo ví a zná souvislosti.
Aspoň že dětinské údivy hlavního hrdiny situaci humorně odlehčují, to ale hádám, nebylo úmyslem autora.
mot@ki
  21. 12. 2011, 0:34
...jsem rozpačitý když jí mám hodnotit. Nádherná myšlenka, nevábný styl psaní. Někdo by s ní zatopil v krbu...ale jsou desetitisíce těch co by "Proroctví" holou rukou z toho krbu vytáhli.
Konec knihy, tuším že to byl poslední "vhled" mě doslova zklamal.
Stojí za přečtení? Jak komu...