Jan Cimbura

ISBN: 978-80-7399-485-3

Tribun EU (2008) 978-80-7399-485-3 350
Knižní klub (1994)
Československý spisovatel (1979)

Román zachycuje ve třech částech celý dospělý život jihočeského sedláka. Na příběhu Cimburova života je nám předkládán obraz venkova na konci 19. století s jeho tradičními hodnotami jako je silný vztah k půdě, přírodě a láska k bližním i zvířatům. (Založil/a: skjaninka)

Pend
  17. 9. 2013, 19:51
Zidealizovaná podoba skutečného putimského sedláka Jana Cimbury, která nese typické znaky literatury národního obrození - tedy výchovný charakter, jasně určený vzor, lásku k rodné hroudě. Filmové zpracování naopak zdůraznilo prvny antisemitismu, které se v knize prakticky nevyskytují.
marta-b
  21. 3. 2010, 10:53
I když mám venkovskou prózu ráda a baví mě třeba knížky Karolíny Světlé, tak jsem Jana Cimburu prostě nedokázala dočíst. Možná ještě přijde jeho chvíle :o)
veronikamerika
  29. 8. 2013, 9:03
Clovek nema moc studovat. Knizku sice malou ,ale tlustou jsem si zamilovala. libil se mi dej a mlady Cimbura mi byl moc sympaticky. On byl skutecny clovek ? Tedy chci jet na mista kde zil, chci navstivit ten kraj...Pak jsem si precetla, ze tento hrdina ale nebyl tak kladny jak ho Baar popsal.Me idealy vybledly...Knizka je vyborna, vratim se k ni.
Lupínek
  28. 6. 2010, 18:57
MARTA-B: Určitě jeho chvíle přijde... I když má někdo pocit, že tento styl života je již přežitý, přesto základní morální zásady v knize obsažené by přežité být neměly. Podle mě je kniha světlem na cestu životem.

---------------------

SYKOREČEK: Kniha má účel vychovávat - a to myslím, že tato kniha u mnohých splnila, i když třeba skutečnost byla trochu jiná. Člověk nemusí vidět zrovna všechno úplně naturalisticky, stal se se z něj škarohlíd.
sykorecek
  6. 11. 2010, 20:01
Knihu Jan Cimbura jsem si koupil v roce 1994 a oslovila mě jako člověka a sedláka natolik že si ji musím přečíst každý rok a pokaždé mi naleje mnoho sil a mnoho pravdy se tam též ukrývá které se hodí na dnešní dobu.Akorát mě mrzí jak jsem se tady dočetl,že ta idila nebyla taková ve skutečnosti,ale mě to neodradí neb se řídím jeho odkazem.