Dosud neobjevené poklady faraónu

Dosud neobjevené poklady faraónu Originální název: Versteckt, Verschollen, Vergraben, Pharaonenschätze, die noch zu finden sind

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1809-0

Knižní klub (2007) 978-80-242-1809-0 156

Toto napínavé pojednání je do určité míry vyplněním mezery v literatuře o starověké říši na Nilu. Obsahuje poutavé vyprávění o legendárních zlatých pokladech faraonů, které jsou dodnes skryty kdesi v egyptské půdě. Řada fantastických, často překvapivých a někdy i zábavných příběhů překlenuje dobu delší než 2550 let staroegyptských dějin, počínaje staviteli pyramid Staré říše, jako byli Džoser nebo Cheops, až po poslední panovnici, královnu Kleopatru.Autor prohledal staré archivy a objevil málo známé prameny. Přitom se mu podařilo také získat důvěrné informace z egyptologie. Například o tom, jak archeologové, stejně jako filmový hrdina Indiana Jones, pátrali v nilské deltě po Mojžíšově arše úmluvy. Anebo jak to bylo se zlatou rakví Achnatona, kacířského krále z Amarny a údajného otce Tutanchamona. Archeologové vycházejí z toho, že nádoba, v níž byla mumie, byla zničena již ve starověku vylupovači hrobů. Zdá se však, že tato domněnka je od základu mylná.Aby se dostal ukrytým pokladům na stopu, přizval si Stanglmeier na pomoc i staré mýty a legendy Egypťanů. Narazil přitom na historky, které jsou děsivé a zároveň fascinující, jako například na legendu o hlavě Osirise. Ale nenalezené poklady faraonů nejsou zdaleka jenom v Egyptě. Autor poukazuje na to, že starověké skrýše s poklady na své objevitele čekají i jinde - například v Německu!Obzvlášť brizantní je vyprávění o skandálu s Cheopsovou pyramidou, který se táhl dlouhá léta. Jeho iniciátoři vodili za nos miliony televizních diváků na celém světě, když jim ukazovali údajně přímý přenos z otevření tajné komory v Cheopsově pyramidě. Ale autor se nespokojil jen s tímto odhalením. Podle pramenů, které měl k dispozici, pokračuje v pátrání po Cheopsově pokladu zcela jiným a naprosto překvapivým směrem.Stanglmeier si také obstaral informace z místních domorodých kruhů, přímo od takzvaných "vylupovačů hrobů", a vyhodnotil je, aby čtenáři zprostředkoval co možná nejpřesnější obrázek egyptských pokladů stále ještě ukrytých kdesi v písku. V zásadě ale jeho vyprávění spočívá na poznatcích renomovaných egyptologů. Ty občas nepostrádají určitou stopu ironie. Zní například neuvěřitelně, že odborná věda už po léta v Údolí králů hledá vodopád. Ale to, co vypadá jako vtip, je zcela vážná vědecká práce, opírající se o prastarou mapu ukazující cestu k pokladu.Tato kniha je určena všem milovníkům starého Egypta, vášnivým hledačům pokladů a příznivcům starověkých záhad - a také všem těm, kdo dosud nezapomněli snít a neztratili touhu po dobrodružství. Vždyť třeba už zítra se může na světlo vynořit druhý Tutanchamonův poklad. (Založil/a: skjaninka)

G. F. L. Stanglmeier G. F. L. Stanglmeier
*??.??.1956

Claire27
  25. 6. 2016, 17:49
Knížku jsem četla jako menší, protože starověký Egypt mě neuvěřitelně přitahoval. Dneska už bohužel o něco méně, každopádně se jedná o zajímavé počtení pro milovníky skrytých pokladů.