Bublina

Bublina Originální název: Bublina

Odeon - 2009
ISBN: 978-80-207-1306-3

Odeon (2009) 978-80-207-1306-3 272

Románová prvotina slovenské autorky zachycuje v několika vzájemně se prostupujících časových pásmech životní etapu Edity Soliarové, Slovenky žijící v Praze. Rekapituluje a ujasňuje si své emotivní a sociální vazby, jak rodinné, tak partnerské. Pojí ji specifický vztah k mladší sestře Viktorii, na niž je neobyčejně citově vázána, a má poněkud ambivalentní postoj k rodičům. Její sestra náhle zmizí beze stopy. Hrdinka opouští partnera a práci a vydává se po jejích stopách. Na stránkách románu se přesouváme do Španělska, exotického Thajska a na Bali: Edita zjistí, že Viki brala drogy a živila se prostitucí, a rozhodne se najít člověka, který ji k tomu přinutil. Vyprávění v ich-formě, prokládané úvahovými pasážemi o hledání vnitřního klidu a smyslu života, a rovněž zmíněné střídání časových rovin, zakončené v nejvyhrocenějším dějovém okamžiku, zvládla autorka s rozvahou a lehkostí, na debutující prózu nečekanými. Dějová zápletka, prostředí, styl i postavy znesnadňují žánrové zařazení prózy spojující v sobě thriller, cestopis i psychologický román. Ve zmíněném dramatickém závěru, kde se realistická linka prolne s paranoidní představou či snem, se vše řeší chladnokrevným a vykalkulovaným činem, který s rozkolísaným životem v bublině definitivně skoncuje. (Založil/a: skjaninka)

Katarína Šajbanová Katarína Šajbanová
*??.??.1977

LeaLea
  3. 5. 2014, 12:51
Tuhle knihu jsem přidávala k nákupu jen proto, že mě devět korun (opravdu, devět) navíc nezabije, když už platím jednotné poštovné a balné. Koho by za ty peníze nezajímalo, co je to za debut slovenské spisovatelky, že stálo za to překládat ho - ano, překládat - do češtiny. Je to příběh o hledání ztracené sestry, které se postupně převtěluje do hledání sebe sama. Forma vyprávění byla na mě bohužel "jednoduchá", nicméně líbilo se mi, jak autorka celou knihu prokládala zajímavostmi z různých koutů světa. Při vzpomínce na tuto prvotinu mám ze všeho nejvíc chuť poležet si na bílém písku Thajska.