Obratník Raka

Originální název: The Tropic of Cancer

Paseka - 2006
ISBN: 80-7185-731-9

Paseka (2006) 80-7185-731-9 254

„Ještě před rokem, před půlrokem, jsem si namlouval, že jsem umělec. Dnes už o tom nepřemýšlím, dnes jím opravdu jsem. Všechno, co zavánělo literaturou, ze mě odpadlo," píše Henry Miller v úvodu své dnes již legendární knihy, jejíž první vydání v polovině třicátých let minulého století šokovalo sexuální otevřeností i radikálností, s níž se autor rozhodl postavit dobovým společenským a uměleckým zvyklostem.
Millerova autobiografická výpověď o životě vykořeněného amerického literáta v prostředí předválečné pařížské bohémské komunity i na samém dně společnosti programově staví proti literárnímu symbolu a konvenci syrovou skutečnost života se všemi jeho extrémy a podobně vyhraněný autorský postoj: nesmiřitelný odsudek moderní společnosti se v ní střídá s anarchistickým a surrealistickým vizionářstvím a touhou po znovuzrození svobodného jedince.
Millerův razantní pokus o očistné gesto a překonání dusivého tlaku industriální civilizace příklonem k „základním skutečnostem života", žitým i líčeným bez jakýchkoli zábran, si získal nadšené stoupence mimo jiné v příslušnících amerického beatnického hnutí, pro něž znamenal významný inspirační prvek; dnes je považován za jeden z milníků americké i světové literatury uplynulého století, v prvé řadě však zůstává živým a inspirativním dílem schopným nadále promlouvat k novým generacím čtenářů. (Založil/a: Yellow)

ForFreedom
  13. 4. 2012, 17:12
Veledílo. Nechápu, proč je tenhle průlomový skvost stále tak často puritánsky označován jen za jakési druhořadé porno-splašky, za upadlý výstřelek, utopený v touze ohromit bezhlavou otevřeností, odtabuizování toho, co má tabuizované zůstat. Obratník je neskutečná atmosféra, hmatatelná existenční i existenciální tíha ateliérů vznešné i otrhané Paříže 30. let, Obratník je krev vyždímaná na zažloutlý stránky, je to život – a ten si přece taky nebere servítky. Mezník moderní literatury.
waltrk
  20. 12. 2011, 11:00
Morloth: jako nedostudovanej intelektual si nedokazu vubec predstavit, ze bych mel cist nejakej preklad, jeste kdyz stoji uplne za vylizprdel, kazdopadne, original je neskutecne dobrej.
Morloth
  4. 5. 2010, 0:25
Kniha je to vynikající, jen je problém, že jedno z vydání, a bohužel si nevzpomenu které, vím, že je těsně popřevratové, je tak korektorsky a editorsky zprzněné, že jsem chtěl občas jeho vydavatele a osoby odpovídající pověsit za uši (či jiné části) do průvanu. Jinak před autorem smekám, četlo se to jak...