Originální název: Shantaram

ISBN: 978-80-87530-70-2

Radioservis (2016) 978-80-87530-70-2 855
Radioservis (2015) 978-80-88130-00-0 750
Domino (2006) 80-7303-271-6 768

Robertsova kniha má sice téměř osm set stran, ale přesto čtenář snadno uvěří každé větě. Autor je drsný chlap s něžným srdcem; člověk schopný toho, co se nazývá kriminálním chováním, ale v zásadě slušný, inteligentní muž. Gregory David Roberts je neobyčejně silným magnetem pro nepříjemnosti všeho druhu, je vojákem štěstěny i darebákem, který díky chytrosti dokáže přežít i ve zkorumpované společnosti. Zkrátka a dobře – jeho příběh je neodolatelný. Je to literární dílo, k němuž se budete vracet napřesrok, ale i za pět či deset let, a vždy se vám v něm podaří najít něco nového.

Gregory David Roberts Gregory David Roberts
*21.06.1952

Peetuliska
  9. 8. 2016, 12:05
Tato kniha pro mě byla oříškem, dlouho jsem přemýšlela, kolik % ji nakonec dám, ale abych to vzala od začátku.

Začátek knihy vám víceméně vychrlí minulost hlavního hrdiny a já jsem si říkala, hm, tak to jsem zvědavá, co z tohohle bude. Příběh mě uchvátil a já se začala seznamovat s ( pro mě) do té doby neznámou indickou kulturou. V tomto bodě ale trochu padla kosa na kámen, bylo to zajímavé, ale spíš mi to přišlo jak cestopis o Indii. Chtěla jsem se v příběhu posunout dál a ne na 300 stranách číst o životě Indů, jejich myšlení, zemi atd..
Zhruba po straně 300 se příběh začal výrazněji hýbat a já čekala odpovědi na některé své otázky, ty ale autor dávkoval s patřičným odstupem, takže se mi střidaly pasáže, kdy jsem četla jako o život s pasážemi, no dobrý, ale mohlo by se to pohnout.
Jsem popisný člověk, mám popisy velice ráda, ale zde jsem si říkala, jestli přilišný popis prostření celkově neubírá na příběhu.
Nastalo několik míst, kdy jsem si některé věty četla opakovaně, vše bylo řečeno tak jednoduše, ale zároveň to vzalo správnou hloubku. Pak nastala určitá situace, která mě rozbrečela. Jak tohle dopadne?
Celkově mohu říct, že má kniha pár slabších míst, jako celek to ale působí skvěle a na konci jsem si říkala, že takhle to prostě mělo být napsáno, aby to vyjádřilo celkové nitro hlavního hrdiny. Dávám 75%, protože pár věcí bych zkrátka proškrtala.

-, protože mi ničeho není líto a ničeho nelituju. Jsem uvnitř studená, xxx. Mám lidi ráda a mám ráda věci, ale nic z toho nemiluju - ani sebe- a na ničem mi nezáleží. Víš, je zvláštní, že si ani nijak nepřeju, aby mi na něčem záleželo."
sofi
  27. 12. 2011, 10:19
Dobré knihy dělím na ty, které vám na čas zpříjemní život, na ty, které ve vás zanechají stopu a na ty, které ve Vás stále zanechávají další a další stopy, kdykoliv je čtete znova. Šántárám je pro mě momentálně samostatná kategorie. S tou knihou žijete, pláčete, smějete se s ní, milujete, na nějaký čas vám změní všední realitu a navždycky tu nevšední.
Quinty
  8. 5. 2016, 22:02
Obsahuje spoiler spoiler úžasná kniha. dostala jsem se k ní úplně náhodou, v čekárně u zubaře jsem našla prvních pár stránek a natolik mě zaujaly, že jsem si ji musela půjčit. po přečtení mam ten pocit, že si ji asi musim koupit :D
reálný a skvěle uvěřitelný příbeh o Linovi (Linbabá), který se po tom, co se mu rozpadne manželství, stane závislým na heroinu, spáchá pár loupežných přepadení, zavřou ho a poté uteče z vězení. a tady začíná náš příbeh. Lin je na útěku, odletí do Bombaje a všechno se může rozjet. Jako prvního potká svého budoucího nepostradatelného a vždy usměvavého přítele Prabhákara, následně ženu, osudovou lásku Karlu, spřátelí se se spoustou cizinců v Bombaji, kteří tam stejně jako on hledají útočiště. Chvíli bydlí ve slumu mezi nejchudšími, kde zažívá asi své nejštastnější období, zakládá "kliniku" a léčí místní chudé. Pak potkává svého "bratra" Abdolláha, přidá se ke Kádirbháíově mafii.......atd atd.
je to skvělé, je to čtivé, každá ze 770 stran stojí za to. DOPORUČUJI!