Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Moc a tajemství Jezuitů

93%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Moc a tajemství Jezuitů

Podtitul: Kulturní a duchovní dějiny Tovaryšstva Ježíšova
Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2006
ISBN: 80-86182-98-3
Počet stránek: 650
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2006) 80-86182-98-3 650

Představu jezuity si valná část Čechů odvozuje od postavy pátera Koniáše, který v 18. století vášnivě kázal proti nekatolíkům a spálil desítky tisíc kacířských knih. V jeho stínu se celé Tovaryšstvo Ježíšovo jeví jako řád fanatických tmářů, vytvářejících "atmosféru nepřátelskou vědeckému bádání a pokroku", jak se dočteme v akademických Dějinách české literatury. V zemích, které nebyly vystaveny násilné rekatolizaci, získali jezuité úplně jiné renomé. Patřili k nejschopnějším organizátorům školství, vynikali ve vědách, ale i v praktických dovednostech, a jejich misionáři si získali věhlas neobyčejnou odvahou a obětavostí. I zde měli mnoho protivníků, kteří jim vyčítali vychytralé strategie, mravní pragmatismus a prahnutí po světovládě, rozhodně však nepodceňovali jejich inteligenci a mimořádnou vzdělanost, spíš je pokládali za úskočné intrikány. Takto dvojaký obraz nabízí i kniha Reného Fülöpa-Millera Moc a tajemství jezuitů, pokládaná svého času za jednu z nejserióznějších studií o Tovaryšstvu. A zároveň je kniha jednou z prvních prací usilujících o co možná nejobjektivnější pohled na působení Tovaryšstva Ježíšova v minulosti.

(více)  

Štítky

více  
René Fülöp-Miller René Fülöp-Miller
*17.02.1891 - †17.5.1963

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Skřítek
100% 100% 100% 100% 100%
  6. 1. 2013, 14:56
Kniha skutečně otevírá svět jiných jezuitů než jak je nám v české kotlině zvykem je vnímat. Vliv jezuitů nelze pominout, byli skutečnými mistry taktiky v politice středověku.
Jde o jiný, konečně, pohled na tak odsuzovaný řád, konečně je dána možnost k vytvoření si vlastního názoru, jiného než toho učebnicového. Autor se snaží o co nejobjektivnější pohled na řád, vypráví příběhy úžasných mužů, bojovníků za pravdu a toleranci, vypráví příběh úskočných, intrikánských mnichů, kteří v lidech viděli jen šachové figurky. Ukazuje nelehkou roli v mnohých etapách jejich bytí, loajalitu Bohu i papeži a dilema mezi vědou a vírou, které právě nejvíce jezuité prožívali, díky své touze po vědění.