Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Dobráci od přírody - Galileo

90%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Dobráci od přírody  - Galileo
Autor:


Nejnovější vydání:
Academia - 2006
ISBN: 80-200-1421-7
Počet stránek: 324
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 5x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Academia (2006) 80-200-1421-7 324

Frans de Waal je zoolog a etolog, specializující se na výzkum primátů. Je autorem dvou uznávaných knih Chimpanzee Politics a Peacemaking among Primates.V současné době působí v Yerkesově regionálním centru pro výzkum primátů. Kniha Dobráci od přírody se zabývá evolucí morálky a hledá její kořeny mezi našimi nejbližšími příbuznými – vyššími primáty. Mezi příbuznými, s nimiž máme společného víc, než jsme si mnohdy ochotni přiznat...

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Martin_cz
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 7. 2016, 0:11
Výborná kniha, která rozebírá příčiny vzniku a důsledky altruismu především u primátů. Zmíněny jsou však i případy altruistického chování u jiných zvířat. Stovky skvělých postřehů od autora, naneštěstí především z laboratorního prostředí, popisují chování zejména makaků a šimpanzů způsobem (i když stále trochu zdrženlivým), kterému se středoproudá věda se strachem vyhýbá, aby nebyla obviněna z antropomorfismu, přičemž se tak sama nechává ovlivňovat antropocentrismem. Třeba když, jak autor trefně poukazuje, popisuje antropomorfně pouze špatné vlastnosti zvířat (nepřátelství, sobectví...), ale pozitivní vlastnosti (přátelství, pomoc, rozdělení se) popisuje, pokud vůbec, jako pozitivní sociální interakci apod.

Jen mi trochu vadilo, že autor téměř nezohlednil, že zkoumaná zvířata byla převozem do laboratorních podmínek dost možná do velké míry, pokud ne úplně, zbavena jejich případné kultury (o její existenci autor mluví) a to se může projevit na tom, že subjekty nevykazují tak sofistikované chování, jaké u nich existuje v komunách co nejméně ovlivněných člověkem.