Ostrov včerejšího dne

Ostrov včerejšího dne
Originální název: Isola del giorno prima

Argo - 2001
ISBN: 80-7203-395-6

Argo (2001) 80-7203-395-6 453

Další ze známých Ecových románů, ve kterém autor mistrně vystihl duchovní rámec Evropy během třicetileté války, období protireformace a Bílé hory.

Pend
  29. 7. 2012, 18:19
V tuto chvíli pro mě asi nejslabší Ecův román. Opět spousta filosofie, ale tentokrát minimum děje - možná dané námětem (loď a ostrov).
Laponka
  21. 1. 2011, 16:30
Po přečtení Jména růže jsem od Eca čekala mnohem víc, kniha mě vůbec nenadchla, ale i přes to jsem se donutila ji dočíst.......................................................
dollyk
  2. 10. 2011, 16:01
Ostrov je výborná kniha a srovnávat ji se Jménem růže je jako vybírat mezi hruškami a jablky. Obojí je ovoce, ale každé má jinou chuť.
Gianni_B
  8. 8. 2012, 11:16
Popis, který si můžete přečíst v hlavičce, je trošku mimo. Hlavním tématem knihy je tvorba textu samotného, autor celý „příběh“ „rekonstruuje“ z nalezených útržků dopisů hlavního hrdiny, přičemž se snaží postihnout jeho myšlenkový vývoj i kulturní zázemí. Všechno myšlenky jsou zaobalené do vyprávění o tom, jak Roberto de la Grive přežívá na všemi opuštěné lodi, ale čím dále se ve čtení dostáváte, tím více se stírá hranice mezi „realitou“ a fikcí. Je třeba v plné míře přistoupit na Ecovu hru se čtenářem, ani jednou se od něj nedočkáme vyprávění stylu „teď si poslechni, jak to opravdu bylo“. Kniha se vám bude líbit především v případě, že vás zaujmou témata, která se v knize řeší, děj je opravdu spíše okrajový, i když i ten má své napínavé momenty. Opravdu není možné Ostrov včerejšího dne srovnávat s nejslavnějším Jménem růže, každý román nabízí zážitek jiného druhu, i když mnohé (především kombinaci vyprávění, resp. meta-vyprávění, a filosofických nebo historických úvah) mají společné.
Coffey77
  27. 7. 2012, 6:40
Román je plný filozofických úvah s úplně minimálním dějem. Je to jedna z knížek, u kterých člověk cítí jakousi kvalitu, ale do každé další stránky se musí doslova nutit.