Poznámky na krabičkách od sirek

Originální název: La bustina di Minerva

Argo - 2008
ISBN: 978-80-7203-929-6

Argo (2008) 978-80-7203-929-6 471

Do výboru Poznámky na krabičkách od sirek (La bustina di Minerva) zařadil Umberto Eco ty nejzajímavější ze sloupků, které v posledních deseti letech vycházely pod stejným názvem v magazínu Espresso. Ve vtipných a čtivých článcích se Eco zamýšlí nad problémy současného světa, italské a západní společnosti, tisku nebo budoucnosti knih v době internetu, nechybí však ani několik opatrných předpovědí pro třetí tisíciletí a Ecovy typické "hříčky".

Skřítek
  20. 2. 2013, 14:00
Fejetonkům ubírá na kreditu fakt, že jsou příliš zaměřeny na italské prostředí, pro mne - nevím jak u ostatních- neznámé a často jsem se zasekávala, hledala indície na internetu či v knihách, po dlouhé době mi čtení Eca dalo práci, což ke škodě až tolik není, ale vytýkám onu jednosměrovost. Jinak je to typický Eco, hravý, komentuje vše se znalostí všeho:o)
snedy
  26. 4. 2014, 17:49
Škoda, že podobná osobnost v rámci ČR prostě neexistuje. Je pravda, že některé fejetony jsou pro českého čtenáře nepochopitelné (i po hledání na internetu prostě nepochopíte ducha dané doby a situace), ale přesto jsem hltal jednu poznámku za druhou.
massa
  15. 9. 2016, 10:08
Z dnešního pohledu (2016) jsou zajímavé především fejetony zabývající se uprchlíky a migrací, politicky korektním vyjadřováním, soudnictvím a úlohou literatury ve světě počítačů.
Předposlední částí v knize je několik vtipných kraťoučkých povídek, které stojí za to přečíst, i kdyby vás zajímal jen jeden fejeton z celého svazku.
Jak Skřítek a snedy píší, Poznámky jsou zaměřené na Italské prostředí, je to pochopitelné - vždyť jsou to součásti Italského časopisu - a hlavně to není na škodu :-).
Jari
  31. 10. 2014, 13:15
Jedna z nejzajímavějších věcí na celé knize pro mě byla datace jednotlivých fejetonů a srovnání jejich obsahu, datace a následně současnosti. Skutečně je škoda, že lidí s rozhledem jako autor je pomálu.