Dinotopie: cesta do Chandary

Originální název: Dinotopia: Journey to Chandara

Dybbuk - 2008
ISBN: 978-80-8109-028-8

Dybbuk (2008) 978-80-8109-028-8 160

Autor James Gurney po mnoha letech hledání objevil v antikvariátu dosud neznámý deník cestovatele z 19. století Arthura Denisona. Jeho předchozí líčení cest bylo vydáno pod názvem Dinotopie: Země odloučená od času a Dinotopie: Svět v hloubi. Dinotopie byla představena jako zapomenutý ostrov, na němž žijí dinosauři s lidmi v poklidném souznění.
Profesor Denison a jeho ještěří, či spíše sauří kamarádka Bix se nyní vydávají na nebezpečnou cestu do zakázané říše Chandary. Osobně je pozval císař země, ale jeho pozvánka se ztratila. Cestovatelé jsou proto nuceni překročit hranice bez jakýchkoli finančních prostředků a navíc v cizích šatech. Denison dokumentuje každičký krok, zachycuje neuvěřitelné podrobnosti o bytostech, vlastnostech i architektuře. Popisuje vesnici, kterou tvoří tři překlopené lodě; patnáct metrů vysokého brachiosaura - hasiče; allosauřici pečující o novorozená mláďata; mladé letce bojující ve vzduchu na obřích pterosaurech a mnoho dalšího.
Dinotopie je opředena krátkým, avšak barvitým vyprávěním a spletitými vizuálními efekty; její nedílnou součástí jsou mapy, příčné řezy, plánky. Život lidí se prolíná se životem dinosaurů a pradávných živočichů. Novodobý výzkum dokazuje, že všechna zvířata představují fakticky existující druhy. Deník obsahuje místa nevyzpytatelná, dramatická i filozofická. Představuje reálně působící vizi, která vrhá nové světlo na přehlížené divy našeho světa. (Založil/a: Judyth)

James Gurney James Gurney
*14.06.1958

Slarque
  28. 5. 2014, 15:29
Beru to spíše jako obrazové album než knihu. Jednoduchý příběh tu je pouze záminkou pro úchvatné obrazy, z nichž mnohé bych chtěl ve velké verzi na zeď.
Richs
  8. 12. 2012, 10:31
Myslím si že kniha potěší jak děti tak i dospělé čtenáře, kteří mají rádi fantasy příběhy o soužití lidí s dinosaury. Celá kniha je doplněna nádhernými realistickými olejomalbami autora Jamese Gurneyho, velmi podomným malbám Zdeňka Buriana. Jsem velký fanda do dinosaurů a tato kniha mě svým vizuálním provedením velmi nadchla.