Skleněný zámek

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Columbus - 2008
ISBN: 978-80-7249-232-9

Columbus (2008) 978-80-7249-232-9 304

Autobiografický román, tak trochu americký sen naruby… Autorka v něm vzpomíná na své dětství a mládí, prožité v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století na mnoha hostinných i nehostinných místech USA. Rose Mary a Rex Wallsovi a jejich čtyři děti bydleli v karavanu, pod stanem, v autě, nádherném starém domě (ovšem prožraném červotoči), v rozpadlé staré barabizně…na poušti, v Kalifornii, ve Phoenixu a nakonec ve Welchi, nejztracenější důlní díře v celých Spojených státech. Potýkali se s nedostatkem jídla, peněz, se špínou, matčinou leností a otcovým opilstvím, ale přesto… rodina žila pohromadě a všichni se měli navzájem rádi. To jen rodiče neuměli a snad ani nechtěli vytvořit svým ratolestem život v dostatku a pohodlí. Přes to přese všechno (anebo možná právě proto) ale vychovali silné osobnosti, které se umějí poprat s nesnázemi a nepřízní života. Kniha je silným zážitkem, který čtenáři ukáže i odvrácenou stranu neustále opěvovaného amerického dostatku. Zároveň nám také ukáže, že v našem světě žijí ještě lidé, kteří se nenechají spoutat zažitými konvencemi, ale věčně sní svůj sen o svobodě myslet a jednat podle svého nejniternějšího přesvědčení. Jen ten skleněný zámek nějak nedokáží vybudovat. (Založil/a: skjaninka)

Jeannette Walls Jeannette Walls
*01.01.1960

marcellia
  11. 4. 2013, 13:22
Úžasná knížka,jedna z nejlepších,co jsem kdy četla! Hlášky autorčiných rodičů si budu ještě dlouho vybavovat,nedá se to popsat,to si musí každý přečíst.Já to četla od začátku do konce s otevřenou papulou a hlavu jsem si div nevykroutila.Krásné,smutné,neuvěřitelné!
Lemon-ka
  27. 12. 2012, 10:42
"Pro důkladné umytí celého těla ti stačí jedna sklenice vody a zubní pasta je pro rozmazlence, ve skutečnosti ti stačí trochu peroxidu a kuchyňské sody" Těmihle a spousty dalšími úvahami a filozofickými výroky Rose Mary Wallsové jsem byla ohromena a zároveň trochu zděšena. Rodiče, jež nebyli schopni svým dětem zajistit základní potřeby přesto je však do života obohatily mnoha vzácnými vlastnostmi jako je nebojácnost, zodpovědnost a odhodlání. Příběh Jeanette Wallsové jsem hltala od první stránky až do poslední s neuvěřitelným obdivem a zároveň s velkou lítostí nad tak krutým životem.