Třetí poločas - nevěra, hádky, bolest a strach - láska za časů rakoviny

Třetí poločas - nevěra, hádky, bolest a strach - láska za časů rakoviny

Jota - 2006
ISBN: 80-7217-437-1

Jota (2006) 80-7217-437-1 313

Stijn a Carmen jsou mladý manželský pár. Jsou moderní, zdraví a bohatí, mají krásnou roční holčičku a oba vlastní prosperující firmu. Užívají si plnými doušky života v Amsterdamu, dokud u Carmen není diagnostikována rakovina. Jako mávnutím kouzelného proutku se jejich život z jednoho nekonečného večírku změní v cestu po doktorech a po nemocnicích. Zatímco Carmen prochází chemoterapiemi a ozařováním, hédonista Stijn se vrhá do amsterdamského nočního života a do náruče žen. Román popisuje bez patosu a falešného sentimentu smrtelnou a nevyléčitelnou nemoc, která zasáhla mladý manželský pár v rozkvětu života jako blesk z čistého nebe. Autor příběh vypráví přímočaře, bez příkras, nic neskrývá. Zároveň celý tragický příběh líčí se svérázným černým humorem. Není to jen příběh deprimující, ale i sarkastický a trýznivý. Příběh o nemoci a těžce zkoušeném vztahu, ale zároveň je i ódou na lásku.

Ray Kluun Ray Kluun
*1964

Ghoulman
  21. 6. 2016, 17:07
Autor zachycuje velmi bolestný a smutný boj jeho ženy s rakovinou. Nečekejte žádné hluboké úvahy o životě a o smrti, ale upřímnou zpověď člověka, který si uvědomil cenu některých věcí, až když je začal ztrácet.
olla
  4. 6. 2014, 21:22
Kniha, jejíž děj jsem celý probrečela, je strašlivě smutná. Zároveň lze závidět Holanďanům (a několika dalším zemím), že mají možnost euthanasie.
Arrietty
  15. 3. 2016, 14:55
Což o to, napsáno je to čtivě, a pokud jsem to i správně pochopila, autora knihy potkal podobný osud.
Ale postava Stijna je daleko za hranicemi toho, co jsem schopná z hlediska morálních hodnot tolerovat. Jeho promiskuita se mi jeví jako chorobná hypersexualita, se kterou by se měl svěřit do rukou odborníků. Člověk se, jak alespoň doufám, liší od zvířat tím, že má dispozice k tomu, aby byl lepší. Měl by být schopen rozumově ovládat své pudy.
Nechci tady psát soukromé věci, ale tohle mi nedá. Mám s tímto onemocněním osobní zkušenost v nejužším rodinném kruhu. Takto, ale harmonický vztah dvou samostatných, vyzrálých jedinců nefunguje. To si jako normu vnutit nenechám. A rovněž se po přečtení této knihy stavím do řad odpůrců eutanázie, a to i přesto, že se nehlásím k žádnému mainstreamovému náboženství. Nejprve mě toto téma docela vyděsilo, ale následně mě donutilo k zamyšlení se nad tím, co bych vlastně volila já.
optimistick
  1. 2. 2012, 23:17
Dojemný příběh hlavního hrdiny, který sarkasticky popisuje své vyrovnáváním zkutečnosti, že jeho milovaná žena umírá na rakovinu. Ukazuje jeho vlastní pocity beznaděje a jeho bezprostřední chování a sled událostí, která vás vezmou sebou.Ale nečekejte krásné konce, ty v této knize o boji s rakovinou nenajdete. Jen upřímný nijak nezkreslený život.
kowiik
  22. 7. 2016, 17:30
Obsahuje spoiler spoiler Myslím si, že tato kniha vede k zamyšlení. I když mi byl hlavní hrdina hodně nesympatický, nemohla jsem na něj za ty nevěry během rakoviny být naštvaná...poslední část jsem četla v autobuse a slzy jsem rozháněla co to šlo...
coccinela
  9. 8. 2013, 15:55
Silný příběh, který mě úplně vtáhl. Hltala jsem každé slovo a když jsem knihu dočetla, tak mě mrzelo, že už končí. Z mnoha pasáží se mi svíral žaludek a bylo mi z toho dost smutno, ale kniha je to opravdu dobrá. Popisy jednotlivých barů, kaváren a restaurací jsem ze začátku četla, později už jsem je přeskakovala. Doporučuji k přečtění, nikoliv však těm, co se právě dozvěděly podobnou diagnózu.
Hanah
  25. 7. 2013, 14:42
Úžasná kniha, jen tak jsem na ni narazila ve v ýprodeji a nevěděla, jestli mě bude bavit, ale úplně mě pohltila. Poslední stránky jsem hltala a teď mě mrzí, že jsem ji již dočetla. Chci víc :)
nelik
  15. 6. 2013, 17:45
Jedna z nejlepších knih co jsem za posledních pár let četla. Velice aktuální problematika, která je navíc dost netradičně zpracovaná. V závěru jsem se neubránila slzám...
JanieHonzka
  23. 7. 2010, 21:49
Knih o rakovině a boji s ní bylo napsáno už mnoho. Takhle mi přijde ale poměrně originální. Je netradičně psaná z pohledu manžela pacientky, který opravdu nic nepřibarvuje a neskrývá. Píše o svých pocitech, za které se stydí, ale přitom jsou asi normální. Je to krásná kniha o ošklivé době.