Za výzvou velehor - Čeští horolezci na osmitisícovkách

Za výzvou velehor - Čeští horolezci na osmitisícovkách

Metafora - 2004
ISBN: 80-86518-91-4

Metafora (2004) 80-86518-91-4 183

Přestože naše hory jsou v porovnání s cizokrajnými velikány směšnými kopečky, má české horolezectví ve světě překvapivě dobrý zvuk. Neexistuje jediná významná hora, na kterou by si naši horolezci netroufali, jediné pohoří, do něhož by se nepustili, ať už se jedná o mediálně známý Himálaj nebo třeba o méně proslulý Karakoram. Tahle unikátní knížka (a její autor) jsou tady proto, aby do detailu zmapovali veškeré výkony českých horolezců na osmitisícovkách. Začneme od první výpravy na Nanga Parbat v r. 1969, budeme pokračovat přes expedici na Mount Everest r. 1991 a skončíme u nejnovějších výstupů uskutečněných nejen v posledních letech, nýbrž přímo v posledních měsících, konkrétně v červnu 2004! Seznámíme se s horolezeckými legendami, jako jsou třeba pánové Rakoncaj, Sulovský, Stejskal, Nežerka, Šilhán? S nimi se vydáme na vrcholy K2, Kančendžongy, Annapurny, Makalu a dalších ?střech světa?, abychom alespoň pomyslně doputovali do míst, na kterých už jejich zásluhou zavlála česká vlajka.

Milan Vranka Milan Vranka